Uluslararası Gıda, Tarım ve Turizm İşçileri Federasyonu IUF’in 26. Genel Kurul’u Yapıldı

Uluslararası Gıda, Tarım ve Turizm İşçileri Federasyonu IUF`in 26. Genel Kurul`u 15-18 Mayıs 2012 tarihlerinde İsviçre`nin Cenevre kentinde yapıldı. Toleyis Sendikası Genel Başkanı Sayın Cemail Bakındı, Genel Başkan Yardımcısı Sayın Necati Aktaş ve Genel Mali Sekreter Sayın Yusuf Kutlu`dan oluşan sendikamız delegasyonu da IUF`in 26. Genel Kurulu`nda hazır bulundular.

Beş yılda bir yapılan IUF Genel Kurulu bu sene "Örgütlen, Mücadele Et ve Kazan" sloganıyla toplandı. Kongre`nin ilk günü sabahında Yürütme Komitesi bir araya geldi ve ardından Kongre`nin açılışı yapıldı. Yaklaşık 500 delegenin katılımıyla Kongre`ye bu sene en yüksek sayıda katılım gerçekleşti.

Kongre`nin ikinci günü sabahında "güvencesiz çalışmaya" ve öğlen oturumunda da kadın meselesi üzerinde duruldu. Sabah oturumu boyunca, dünyanın dört bir köşesinden katılımcılar güvencesiz çalışma üzerine söz alarak konuşma yaptı. Çeşitli ülkelerden güvencesiz çalışma ile mücadele etmede kaydedilen başarılı mücadele örnekleri dile getirildi. Öğleden sonraki oturumda, ev içi çalışanların mücadelesi, kadına şiddet ve eşit ücret gibi meseleleri kapsayan geniş bir alana yer verildi.

Kongre`nin üçüncü gününde gıda alanındaki haklar ve sürdürebilir bir küresel gıda sistemi üzerine daha güçlü bir IUF inşa edilmesi üzerinde duruldu. Unilever Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Miguel Pestana`nın yanı sıra Birleşmiş Milletler`den iki gıda uzmanı da bu oturumda yer aldı. Pestana şu itirafı yaparak katılımcıları şaşırttı: "Kapitalizmin mevcut hali işlememektedir."

IUF 26. Genel Kurulu`nun son günü, kamu sektörü çalışanları küresel sendikalar federasyonu PSI Genel Sekreteri Peter Waldorff`un konuşması ile başladı. Waldorff aynı zamanda IUF`in de bir üyesi olduğu Küresel Sendikalar Konseyi`nin dönem başkanıdır. Waldorff`un konuşmasının ardından, Mısır, Tunus, Bahreyn ve Filistin dahil olmak üzere Arap ülkelerinden gelen sendika liderleri sunumlarını yaptılar. Onlar karşılaştıkları meselelerin yanı sıra Arap Baharı`nın yükselttiği umutlar hakkında tartıştılar ve bitmemiş bir devrim hakkında konuştular.

IUF`in mevcut Genel Başkanı Hans -Olof Nilsson ve Genel Sekreteri Ron Oswald önümüzdeki beş yıllık dönem için tekrar bu görevlere seçildiler.

Kongre, delegelerin hep bir ağızdan "Enternasyonal"i söylemesiyle son buldu.