Türkiye ye Turist Yağdı 10 Milyon 412 Bin

Türkiye ye Turist Yağdı 10 Milyon 412 Bin

Turizm Bakanı Erkan Mumcu, Türkiye`nin ilk defa 10 milyonu aşkın turist ağırladığını belirtti. Mumcu, 2000 yılında Türkiye`yi 10 milyon 412 bin 248 turistin ziyaret ettiğini bildirdi.

Turist sayısının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artık gösterdiğini ifade eden Mumcu, Türkiye`ye OECD ülkelerinden gelen turist sayısının arttığına da dikkat çekti. 

Mumcu, Türkiye`de turizm ürününe düşük fiyat uyguladığı görüşlerini de eleştirerek, şunları söyledi: 

"TV`lerde yayınlanan uluslararası teletextlere baksınlar. Burada tüm ülkelerdeki ürün fiyatları gayet açık yer alıyor. Ayrıca, OECD ülkelerinden Türkiye`ye gelen turistlerde yüzde 70`e yakın artış var. Bu ülkelerde fert başına gelir 20 bin doların üzerinde. Türkiye düşük gelirli turistleri ağırlayan konumda değil." 

Mumcu, Türkiye`nin rakiplerine göre uzak bir tatil merkezi olmasına, yüksek maliyetle yolculuk yapılarak uçulmasına karşın piyasa koşullarında oluşan bir fiyat mekanizmasına sahip olduğunu bildirdi. 

Tatil köylerinin, dört-beş yıldızlı otellerin, sezon boyunca yüzde yüz kapasiteyle çalıştığını da belirten Mumcu, "Önümüzdeki yıl turist sayısındaki bu artışın yüzde 5 ile 10 aralığında değişmesiyle beraber devam edeceğini düşünüyorum" dedi. 

Mumcu, 2001 yılı için tek kaygısının turizm dışında bir takım olumsuzlukların cereyan etmesi ve altyapı yetersizlikleri olduğunu belirterek, "Yol, içme suyu, enerji alt yapısının hızla takviye edilmesi gerekli" dedi.