TÜRK-İŞ İSTANBUL, BURSA, ADANA BÖLGE TEMSİLCİLERİ, GENEL BAŞKANIMIZİLE BİRLİKTE BALKAN ÜLKELERİNDEKİ SENDİKALARI ZİYARET ETTİLER.

19-25 Ağustos 2015 tarihleri arasında Genel Başkanımız Sn. Cemail BAKINDI, TÜRK-İŞ İstanbul Bölge Temsilcisi Sn. Faruk Büyükkucak, TÜRK-İŞ Bursa Bölge Temsilcisi Sn. Sabri Özdemir ve TÜRK-İŞ Adana Bölge Temsilcisi Sn. Edip Gülnar ile Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ`daki meslektaşlarını ziyaret ettiler.

 

Sırbistan Sendikalar Konfederasyonun Belgrat Temsilciliğinin daveti üzerine 19-22 Ağustos tarihleri arasında Sırbistan`nın başkentinde bir araya geldiler. Bu arada Sendikalar arasında iş birliği protokolü Toleyis, TÜRK-İŞ Temsilcileri ve Belgrat Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu tarafından imzalandı.

 

Aynı zamanda misafirlerin yönetim kurulu üyeleri ile tanışma ve sohbet etme fırsatı olmuştur. Sendikalizm tecrübeleri paylaşıldı. Belgrat toplu ulaşım şirketi ziyaret edildi.

 

Temsilcilerimiz Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkan Sn. Ljubisav Orboviç ile bir araya geldiler. Ortak sorunları ve tecrübeleri paylaşırken genel bir güvenlik sorunu ülkelerimizde ve dünyada yaşandığını dile getirdiler. Sendikal hareketin ve işçilerin haklarının her gün daha da kötüleştiğini ve daha fazla mücadeleci olmamız için hazırlıklar yapılması gerektiğini vurguladılar.

 

Ziyarete Sırbistan`dan sonra Bosna Hersek Bağımsız sendikasının daveti üzerine devam edildi. Sn. Fahrudin Çutuna - Başkan ve temsilcileri ile tanışma sohbeti gerçekleştirildi. Tecrübelerin paylaşılması ve özellikle Bosna Hersek`in yeni iş kanunu çıkması ile ilgili bilgi verildi. Bu Kanun Bosna Hersek`teki işçilerin haklarının kısıtlanacağı ve olumsuz yönde etkileyeceğini belirtiler.

 

Son olarak Karadağ Turizm ve Catering Sendika Başkanı Sn. Çede Miliniç`in daveti üzerine ziyaret gerçekleştirildi. Sorunların dile getirildiği konuların ardından, Ekim ayında yapılacak olan Alman Vakfı`nın düzenleyeceği Seminerden bahsedildi. Ayrıca diğer ülkelerdeki meslektaşlar ile Karadağ Sendika Başkanı, TÜRK-İŞ`in bu yılın sonunda düzenlenecek olan Genel Kurulu`na  misafir olarak davet edildiler.