Toleyis Sendikası Genel Merkezi 14. Olağan Genel Kurulu 10 Ekim 2020 Tarihinde Sheraton İstanbul Ataköy Hotel İstanbul’da Gerçekleştirildi.

TOLEYİS Sendikası 14. Olağan Genel Kurulu 10 Ekim 2020 tarihinde saat 09.30’da Sheraton İstanbul Ataköy Hotel İstanbul adresinde toplandı.

 

         Toleyis Sendikası TİS ve Teşkilat Müdürü Sn. Hülya ÖZDEMİR, ekseriyetin temin edildiğini, yasal bir engelin olmadığını ifade ederek, kongreyi açtı. Başkanlık Divanının oluşturulmasına ilişkin teklifi kongreye sundu. Divanın teşkiline ilişkin teklif oy birliğiyle kabul edildi. Divan Başkanlığına Sn. Eyüp ALEMDAR, Divan Başkan Yardımcılığına Sn. Turgut YILMAZ, Divan Kurulu Katip Üyeliklerine Sn. Songül ÖZTÜRK ve Sn. Fatma Fulya BATMAN seçildi.

 

Genel Kurul açış konuşmasını Genel Başkan Sayın Cemail BAKINDI yaptı. Bakındı, tüm katılımcıları ve delegeleri selamlayarak, göstermiş oldukları ilgiden ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. Zor günlerden geçiyoruz. Bin yıla aşkın bu topraklarda yaşamak bizim için büyük şeref olmuştur. Ülkemizin başına ne geldiyse ülkemizin güzelliğinden, stratejik yapısından gelmiştir. Ülkemizde her zaman kardeşliği, birlik ve beraberliği istemişimdir. Yanı başımızda Azerbaycan’da 30 yıla yakın süredir haksız bir işgal var. Burada ifade ettim orda da bunları söyledim. Bunun yegane sebebi Türkiye’nin tek ve ayrılmaz parçası kardeşimiz Azerbaycan devletidir, “tek millet iki devlet” anlayışıdır. Azerbaycan’la olan ilişkilerimizin daha kötüleşmesi zorlaşması ekonomik durumun kötüleşmesi için her şey yapılmıştır. Karabağ’ın işgali Türkiye’nin Azerbaycan’a kısa yoldan gitmesini önlemek, oradaki enerji hatlarını kapatmaktır. Rusya masaya çağırmış, tabi ki bizde barış istiyoruz kan dökülmesin istiyoruz. Azeri halkı 30 yıldır orada sürgün yaşıyor. Onların yaşam koşullarını görseniz içiniz yanar. Bereket ki Azerbaycan devleti güçlüdür, onlara ev verdi bark verdi, sahip çıktı. 40 yıldır orada bir facia yaşanıyor. Bunu giderseniz görürseniz ancak anlayabilirsiniz. Bizler Ademoğlu, Havva çocuğuyuz. Nedir bu alıp veremediğiniz. Ermenistan emperyalist devletlerin maşası olmuştur. Azerbaycan’daki işgalin asıl nedeni Ruslardır. O’rada da dedim elimde baston da olsa oraya gider, Azeri kardeşlerimizle omuz omuza savaşırız. Ben Türk halkının da benimle aynı düşündüğü kanaatindeyim.

 

Büyük Atatürk’ün kurduğu fabrikalara bakıyorum bugün hiçbiri yok. Kapitalizm öyle bir hale geldi ki sat sat ne kadar kaldı satılacak bilemiyorum. İnsan faktörü olmayan bir rejimi yaşaması asla mümkün değildir. Satıla satıla 2008’e geldik. Amerika 2 tane kriz getirdi. 2 bankadan biri batık, batılan para Çin’in ve Arapların parasıydı. Yerlere düşen o hisse senetlerini Amerika topladı. Amerika zenginleşti, Amerika her krizden dikkat ederseniz zenginleşerek çıkıyor. 2008’den beri Avrupa’da ve bizde krizler müthiş ölçüde devam etti. Bunun üstüne pandemi geldi, bu pandemiye baktığımız zaman Amerika’yı bugün var eden ve ayakta tutan bilgisayar tabanlı sistemler. Bunların karları bu kriz zamanında inanılmaz arttı bir tanesinin ederi 265 milyar, 26 tane firmanın yıllık milli geliri 3,5 milyar insanın gelirine eşit. Bu rejimi yaşamasın mümkün mü?  Eğer sermaye globalleşiyorsa, emekte globalleşmek zorunda. 

 

Kıdem tazminatını size önce tarihinden bahsedeceğim. Rahmetli Sayın Demirel zamanında bu konu gündemdeydi, 30 güne çıkmasını talep ediyorduk, ama olmuyordu. Sendikalar birleşti, o zaman Tek Gıda-İş Sendikasın sadece İzmir’de 25.00 işçisi vardı. Biz o eylemi İzmirliler olarak üstlendik arkadaşlar.  Ne gariptir ki öyle bir zamandaydık. O zamanlar 32.000 Sümerbank işçisi lokavtta uğratılmıştı. Devletin beklide ilk lokavt yaptığı yerdir. Biz müthiş bir inançla biz burada genel bir grev yapacağız. İzmir’de kule gibi İzmir’in elektriğini kontrol eden bir sistem vardı. Bu sistemde bizim işçilerimizin idaresi altındaydı. Şalteri indirenlerden iki dönemde, hem Doğru Yol döneminde hem de Adalet Partisi döneminde İzmir’de Belediye Başkanı seçilen Sayın Faruk Akar KARASU, Türk-İş mali sekreteri Çetin GÖÇER ve Tes-İş’in Eğitim sekreteri Turan LAÇİN beş arkadaşımız Demir Yol İş’ten Kaya Kutlu Türk-İş Bölge Temsilcimiz Ertuğrul Beyle birlikte gittik şalteri indirdik. İzmir’de hayat durdu. Sonra rahmetli Demirel, tamam size 30 günü veriyorum dedi. Bunu siyasi iktidara karşı yapan 3-4 tane kişi partiliydi, ama sendikal hakların önüne,  sizin haklarınızın önüne, sizin geleceğinizin önüne siyaset koymadı. Biz bunu siyasete yapamayız demedi. Daha sonra dediler ki bu hak size çok, asgari ücretle bunu sınırlandıralım. Keşke öyle kalsaydı. Bugün 7.5 katıyla çarpın yaklaşık 21 bin lira seneliğine girdik o da gitti. Sonra buda size çok, memur maaşına endeksliyoruz. İlk yazıldığında en yüksek devlet memurunun maaşıyla endeksliydi. Ama bugün 7100 lira brüte geldi. Bana kimse söylemedi ben hala soruyorum 7100 lira brüt maaşla çalışan devlet memuru kim, e şimdi buda çok geldi devletin paraya ihtiyacı var, kıdem tazminatı fonu alınması lazım. Bizim dışımızdaki o malum konfederasyonun başkanı, biz bunu görüşebiliriz iyi tarafı var, görüşelim yapalım edelim. Onun bunu söylemeye hakkı yok. Biz bunu Türk-İş’e bağlı işçilerin mücadelesiyle aldık. Tapusu bizim, Türk-iş şuana kadar kongrelerinde aldığı kararla kıdem tazminatını koruyabilmiştir. Burada Türk-İş’in Genel Başkanı başta olmak üzere bütün yönetim kurulu üyelerine, onlara destek veren arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum.

 

Değerli arkadaşlarım tabi ki ülke zordaysa tabi ki fedakarlık yaparız. Ama bu fedakarlığın şartları olmalı. Bu ülkede % 39 vergi ve sigorta kaçıran var. Bu rakam % 31 e düştü, daha da düşer diyorduk seviniyorduk. 60 senedir haksız vergi ödemeden, sigorta ödemeden, kaçakçılık yaparak, devleti soyarak zengin olmuş insanlar var. Ama buna karşı bize yüklenen daha ağır yükler var. Vergilerimiz 2010 senesinde o zaman Cumhuriyet Halk Partisinin Anayasa Mahkemesine götürdüğü vergi yasası iptal oldu. O yasa da esasi itibariyle sayın KUMLU vardı, o zaman çok ısrar etti. Burada beraber çalıştığımız şey yok. Allah rahmet eylesin. Ben birçok şeyi üstleniyorum nolur bu vergiyle ilgili anayasa mahkemesi iptal etti, iptal gerekçesi belli sen diyor ki asgari ücret % 35’e kadar vergi kesme bunları düşür, bunları hakkani hale getir. Kararın içeriği bu.  Ama ikna edip bir beyanat verdiremedim. Bu kul hakkıdır, neolur bu vergi kaçıranları, sigorta ödemeyenleri tespit etsinler. Birçoğu ödemiyor, af çıksın diye bekliyor. Ülkeyi bunlardan kurtaramazsın ülkeyi düzeltemezsiniz. Bu ülkeye yapılacak en büyük hizmet, kayıt dışını kontrol altına aldığımız zaman ülkeyi derler toplarsın. Vergi adaletini istiyoruz, vergi adaletini sağlamadığınız zaman toplumda yaralar devam eder. % 45 vergi veren bir işveren var mı? bizim haklarımıza kim sahip çıkıyorsa ona sahip çıkın.

 

Pandemi sürecinde Türk turizmi büyük paralar kaybetti. Sendikamız da pandemi döneminde maddi kayıplar verdi. Sorun değil biz her zaman işçimizin yanındayız. Birikmiş paralarımızı ak akçe kara gün diye sizler için gerektiği şekilde harcıyoruz.

 

Son 4,5 - 5 aydır taşeronlarla ilgili Hak-İş’le büyük bir mücadele içindeyiz. Bu mücadelede nelerle karşılaştığımızı anlatmak istemiyorum. Birçok profesyonel sendikacı arkadaşlarımız, işçiler hepsini yaşadı. Gençlik Spor Bakanlığını ve Bakanlığa bağlı üst düzeydeki Bakan Yardımcıları ve Genel Müdürler tarafsız kalınmasını söyledi. Tarafsızlık içerisinde kalınması bizim için önemliydi. Tarafsız hareket edildiği zaman Türk-İş her zaman hangi güç olursa olsun hak etmiştir. Bizim burada yaklaşık 40.000’e yakın taşeron arkadaşımızı Türk-İş çatısı altında örgütledik. Tarafsızlık oldu, karışmadılar genel müdürlüğün talimatı olmadığı, Bakanlığın da, burada onlara bir kez daha müteşekkir ediyorum. Herkesin, devletin böyle olması lazım. Mahmut efendi gidiyor, bağlı sendikalar gidiyor, biz devletin sendikasıyız. Devletin sendikası olunmaz. Devlet hepimizin devleti. Bugüne kadar işçileri böyle korkuttular, tayinle korkuttular. Ama işçilerin artık burasına gelmiş, tarafsız kalındığı zaman işçiler tercihini doğru yapıyor Türk-İş’e yöneliyor. Şu anda 19.000 civarındayız. Her gün 250 - 300 kişi üye oluyor. Şimdi ben desem, pek itibar etmeyebilirlerdi ama adam kendi ağzıyla Toleyis burada tek yetkili dedi. Şimdi bir yazı yazmış sayın parlementoya, bu yasayı değiştirin diye. Bu yasayı biz çıkartmadık meclis çıkarttı.

 

Bir Kasım'dan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışan sendikamıza üyelikleri resmen tescil edilecek 30 bin taşeron kardeşimiz var. Toleyis Sendikası 50.000’in üstüne çıkacaktır. Bu tarihi ve büyük bir gelişme, ben emeği geçen tüm şube başkanlarımıza, Genel Merkez yönetimine, Türk-iş Temsilcilerimize, Türk-iş İl Temsilcilerimize, özellikle Türk-İş Genel Başkanına, Türk İş Yönetim Kuruluna, İl Temsilcilerine hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yaptığımız mücadele Türk-İş'e çok ciddi bir ivme kazandırdığı kanaatindeyim. Bu mücadele esnasında burada daha çok yurtlardan gelen delege arkadaşlarımız yok ama nasıl bir mücadele yaptığımızı bütün arkadaşlarımız biliyor, hayasızca ve edepsizce bir mücadelenin ötesine geçerek,  Amasya’da bizim il temsilcimiz hanımefendiye küfür ve hakaret edecek dereceye kadar varan çok arkadaşımıza, çok ağır hakaretler bir bayan arkadaşımıza yapılan müthiş bir mobbing burada açıklamak istedim. Onu da savcılığa verdik. Büyük mücadele içinden geldik, yaptığımız mücadelede bizim yanımızda duran sadece işçilerdi, başka kimse yoktu, bize inandığınız için teşekkür ederim. Toleyis böyle kuruldu, mayası bozuk numarayı da kimse değiştiremez, hiç yalan söylemedik, özellikle Zonguldak'taki Maden-İş’in başkanına da teşekkür ediyorum, çok sıkışık anda o da yetişti, o da çok çalıştı. Bunları çoğu arkadaşlarınız da gayet iyi biliyor. Büyük bir mücadelenin içerisinden geçtik. İşin içerisinden örnek olacak şekilde belki birçok arkadaşımıza yol gösterecek şekilde çıktık. Benim ömrüm yeter yetmez nasıl geldiyseniz öyle gidersiniz. Atatürk, “Geldikleri gibi giderler” demiştir. Ben de 50 yıllık sendikal hayatımı tamamlayacağım. Cenabı Allah'tan sizlere de sağlık vermesini istiyorum. Bana da ayağımın üstünde durup sizlere biraz daha hizmet etmeyi nasip etsin, yapacağımız daha çok işler var, yapacağımız işler çarşıda şimdi yeni gelen arkadaşlarla 8 şube kurduk. Onların bir kısmının kongresini yaptık. Türkiye’de 81 vilayet de kazık çakmış bir sendikayız. 81 vilayet de temsilcimiz var. 1500 civarında koca bir Ordu olduk arkadaşlar.  Birbirinizi sevin, işin en iyisini yapmak için gayret gösterin. Biz bu hizmetleri yapabilmek için şu an 13 kişilik kadroyla hep tasarruf yaptık. Bayan kardeşlerimizi, Kadınlar Gününde Kıbrıs'a götürdük. Yurtlar geldikten sonra da sıkı sıkı çalışacağız tasarruflarımızı yapacağız, Ankara'da ve İstanbul'da işçilerimizin konaklayabileceği iki tesisi size kazandırmak istiyorum. Hepinize kongreye katıldığınız için teşekkür ediyorum, özellikle Sayın Milletvekilime canı gönülden teşekkür ediyorum, tekrardan saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Divan Başkanı, Türk-İş Genel Teşkilat Sekreteri ve Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Eyüp ALEMDAR haziruna hitap etmek üzere söz aldı. ALEMDAR, Genel Başkanımız, değerli büyüğüm, Cemail Başkan, bana bu öneriyi getirdiğinde Bundan büyük bir mutluluk duydum, çünkü değerli arkadaşlarım, hepimiz biliyoruz ki Toleyis, ülkemiz sendikal hareketi için son derece önemli bir sendikadır. Turizm, otel, lokanta ve eğlence işkolunda çalışan emekçiler, uzun bir sendikal deneyime sahiptir.

 

Ülkemizde sendikaların yasal olarak kurulmaya başladığı,1946 yılından bu yana, Türk sendikacılığı içinde, bu işkolunda çalışanlar, en ön saflarda yer almıştır.

 

TÜRK-İŞ’imizin kuruluşunda da, işkolunuzdan değerli büyüklerimiz görev almışlar, Bu kutsal mücadeleye omuz vermişlerdir.1970’li yılların sonlarında yaşanan ayrışmanın ardından, büyük bir kitle TÜRK-İŞ’ten kopmamış, bu çatının altında mücadelesini sürdürmüştür. O dönemde verilen bu mücadelenin temel taşı, işkolunuzdaki geniş kitleyi TÜRK-İŞ çatısı altında birleştiren Cemail Başkan’dır. O, gerçek bir TÜRK-İŞ sevdalısı olarak, Sendikal tarihimizde yerini almıştır. Cemail Başkan, birleştirici gücünü, sağduyusunu, ağabeyliğini TÜRK-İŞ’in son genel kurulunda da göstermiş, üye sendikaları bir araya getirmiş, kırgınlıkları ortadan kaldırmış, O salonda birlik ve bütünlük anlayışını yeniden hakim kılmıştır. Kendisine teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. İşte bu nedenlerle, Konfederasyonumuz çatısı altında sizlerle birlikte olmaktan Gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz. Genel Kurulunuza başarılar diliyor, hepinizi şahsım ve TÜRK-İŞ topluluğu adına sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

 

Divan Başkanı Sayın Eyüp ALEMDAR,  Gündem maddelerini haziruna okudu, oylarına sundu, söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

Gündemin dördüncü maddesi gereği Büyük ATATÜRK ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu yapıldı ve daha sonra İstiklal Marşı okundu.

 

Genel Kuruluna, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı yürüttüğü mücadeleden dolayı destek mesajı okundu ve Cumhurbaşkanımız ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sn. İlham ALİYEV’e iletilmesi için oylara sunuldu ve oybirliği ile kabul edildi.

 

         Gündemin beşinci maddesi gereği konukların takdimi yapıldı ve konuşmalara geçildi.

 

         Daha sonra sırasıyla;

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Bülent KUŞOĞLU söz aldı. KUŞOĞLU, Sayın Divan, çok değerli başkanım, çok değerli başkanlar Toleyisin çok değerli delegeleri, basın mensupları ve çok değerli yabancı konuklarımız hepinizi saygıyla selamlıyorum. Genel Başkanım Sayın Kılıçdaroğlu'nun başarı dileklerini Selam ve saygılarını sizlere iletmek borcumdur. Toleyisin 14. Olağan Genel Kuruluna başarılar diliyorum.

 

Özel bir dönemdeyiz, pandemi döneminde dünyada da bir değişim söz konusu yani kapitalizmin geldiği noktada dünyanın artık değişmesi Türkiye'nin de değişmesi lazım. Farklı münazaralarla Türkiye'nin konuları ele alması lazım. Ben yasama organından geliyorum Milletvekiliyim sizin refahınıza da uygun kanunlarla yasama yaparak techiz etmemiz gerekiyor. Bu tür görevlerim var, bütün bunları anlatabilmem lazım, gerçekten de büyük bir sorumluluk içerisinde hani gelip burada size sendikalaşma oranı çok düşük % 13 - 14'ü bile bulmuyor, 2019 şartlarında bu çok düşüktür biz bunu yükselteceğiz, demeksizin çok iyi bildiğiniz bir konu doğru değildir ya da iş cinayetleri aldı başını gidiyor son 18 yılda 25.000 kişi ihtimam gösterilmemek, kurallara uymamak nedeniyle kaybedilmiş demenin çokta bir anlamı yoktur, ya da işsizlik sigorta fonu çok mu enteresan, tabii siz de çok iyi biliyorsunuz ama işsizlik sigorta fonundan son 18 yılda işçilere 36 milyar lira ödenmiş ama son iki buçuk yılda işverenlere 38 milyar ödemiş, yani daha fazla işverenlere hizmet etmiş işsizlik fonu. Kıdem tazminatı ile ilgili olarak orta vadeli programda, yeni ekonomi programında esnek çalışma ile ilgili ya da istihdamda esneklik kısmi süreli çalışma gibi hükümler var, bunlar sıkıntı getirebilirdi anlatmamın da çok şeyi yoktu ya da ücretsiz izin gerçeği var, ücretsiz izin bu pandemi döneminde kanun çıktı ama 2 milyona yakın kişi hakkını da kaybetti dememin çok anlamı yoktu.

 

Değerli arkadaşlar şu anda şöyle bir sıkıntı var, yeni Anayasaya göre Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre 2,5 senedir yaklaşık artık Bakanlar meclise gelmiyor. Anayasaya göre yasak, sadece bütçe için geliyorlar. Yani kanun yapmak için yasama yapmak için sorunları sıkıntıları birlikte tartışmamız için mecliste yoklar. Bizlerin hepimizin görevi bu sistem içerisinde hep beraber başarıyor olmamız lazım, çünkü sizler sendikalar demokrasinin en önemli unsurlarısınız sivil toplum kuruluşlarısınız.  Parlamentoda bizler TBMM’de milletin iradesinin tecelli etmesi gereken yerde yürütme erki ile buluşup sorunları aktaramıyoruz. Yoksa bizler birbirimizi anlarız bende burada gerçekten bu sorunlarla ilgili  vurgulayarak cümleler kurar sizin yanınızda olduğumuzu sizi ne kadar sevdiğimizi anlatabilirdim. Ama böyle bir sıkıntı var. Öncelikle bunu sizlerle paylaşmak istedim burada olmak istedim. Gerçekten burada bulunmaktan, sizleri tanımaktan çok büyük onur duydum,  güzel anılarla, çok güzel konuşmalar aklımda kalarak buradan ayrılıyorum. Hepinize bu vesile ile saygılar sunuyorum,  Genel Kurula başarılar diliyorum.

 

 

BSPSH Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın, Gezim KALAJA söz aldı. KALAJA, Sayın Divan, Sayın Genel Başkan, sayın delegelerimiz, Arnavutluk Konfederasyonu Başkanı olarak size bir emanetim var. Arnavutluk’tan sizlere selamlarımı iletiyorum. Biz 2 bayrakla nefes alıyoruz. Arnavutluk ve Türk Bayrağıyla, bu bizim 100 yıllık tarihimizin bir göstergesidir. İki halkın birliğini göstermektedir. Kongreye davet ettiğiniz için onurluyum ve teşekkür ediyorum.

 

Genel Başkan Cemail BAKINDI dostum ve kardeşimdir. Arnavut ve Türk halkının birleşmesine verdiği destekten dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum. Arnavutluk’tan bir sendikacı olarak Azerbaycan Konfederasyonu Başkanı ve Milletvekili, Sayın Settar MEHBALİYEV’i de buradan selamlıyorum.  Ermenistan ve Azerbaycan savaşının ilk günlerinde biz bu büyük sorun için desteğimizi ilettik ve Settar Beye iletiyorum ki Karabağ Azerbaycan’ın toprağıdır ve bu toprağı Azerbaycan’dan kimse alamaz.

 

Arnavutluk nüfusu 3 milyon olan küçük bir ülkedir. Fakat gereken durumda biz 3 milyon asker oluruz ve Azerbaycan ve Türkiye için savaş söz konusu olursa kol kola birlikte savaşmaya hazırız. Arnavut halkı olarak Azerbaycan ile ilgili haberleri dikkatle takip ediyoruz ve biliyorum ki Azerbaycan ve Türkiye bir ulus iki devlettir ve ayrıca Türkiye Azerbaycan ve Arnavutluk 1 ulus 3 devlettir.

 

Pandemi döneminde yaşamaktayız ve Genel Başkan Cemail Bakındı’nın da dediği gibi benim ülkem Arnavutluk’u da sarstı ve yüzlerce insan hayatını kaybetti. Turizm’de yüzde 80 gerileme oldu, 125 bin işçi iş kaybına uğradı ve ekonomi de daha kötüye gitmektedir. Daha da kötü sorunlara karşı hazır olmamız için dünyada olduğu gibi bizim de stratejimizi değiştirmemiz gerekmektedir.

 

Sizlere bir haber vermek istiyorum. Arnavutluk Sendikaları Genel Kurul kararıyla Genel Başkan Cemail Bakındı’ya, Arnavut sendikalarına vermiş olduğu destekten dolayı kendisini çok iyi tanıyorlar bu yüzden Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı’na Cemail Bakındı’yı ödüllendirilmesi için başvuruda bulunacağız. Bu sadece Cemail Bakındı’nın başarısı değil hepinizin bir başarısıdır. Yaşasın Türkiye, yaşasın Türk halkı, Yaşasın Azerbaycan, yaşasın Azerbaycan halkı, ve yaşasın Arnavutluk.

 

 

Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan Hemkarlar İttifakları Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın, Settar MEVBALİYEV söz aldı. MEHBALİYEV, Sayın Divan, Aziz kardeşim Cemail Bey, Aziz üyeler ve delegeler, sizlere Azerbaycan’dan kucak kucak selamlar getirdim, kongrenize iyi şanslar diliyorum.

Umuyorum ki kongrenizde kabul edilecek kararlar işçilerin sosyal haklarının korunmasında çok önemli olacaktır. Toleyis Sendikası ile Azerbaycan Konfederasyonu arasında uzun yıllar süren bir kardeşliğimiz vardır. İkimiz de iki ülkede düzenlenen toplantılara şahsen katılırız. Türkiye’den sendikal anlamda çok şey öğrendik ve şuan bulunduğumuz bu nokta Türkiye’den öğrendiklerimizle inşa edildi.

 

Cemail Beyin bu noktada bizlere çok hizmeti olmuştur. Cemail bey tepeden tırnağa tam bir sendikacıdır ve her görüşmemde kendisinden yeni bir şey öğrendim. Sendikal harekette Türk-iş’de işçilerin haklarının ve dostluğunun korunmasında muazzam hizmetleri vardır. Kendisine sağlık ve uzun ömürler diliyorum ve bugün bu Genel Kurul’da geleceğe yönelik temeller atılacaktır.

 

Ayrıca, Arnavutluk Konfederasyonu Başkanı Gezim Bey’i de selamlıyorum.  Kendisi de sizler de bize ilk günlerde destek mesajlarını ilettiniz. Azerbaycan’a olan tüm destekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Azerbaycan topraklarında kumar oynanmaktadır. Bu kumarda taraflar bellidir. Bizi destekleyenler bellidir. Ermenistan’ı destekleyenler bellidir. Biz anaların gözleri yaşlı kalsın istemeyiz, çocuklar anasız kalsın istemeyiz, Azerbaycan sulh yolunda ilerlemek ister. Ermeni askeri Azerbaycan topraklarından ayrılmalıdır. Türk Milleti’nin ulu önderi M. Kemal Atatürk “Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.” demiştir. Haydar Aliyev’in de dediği gibi “Biz Türkiye ile bir millet iki devletiz.” Yaşasın Azerbaycan Türkiye kardeşliği, yaşasın Türk halkı ve şanlı Türk Ordusu, yaşasın şanlı Azerbaycan Ordusu. Karabağ Azerbaycan’ındır. Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Kongreye iyi şanslar diliyorum ve teşekkür ediyorum.

 

Gündemin altıncı maddesi gereği, adayların tespiti için saat 12.00’a kadar süre verildi. 

 

Gündemin yedinci maddesi gereği, daha önce delegelere gönderilmiş olan Faaliyet ve Denetim Kurulu Raporları, Genel Kurulun oylarına sunuldu. Söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

 

Gündemin sekizinci maddesi gereği, Tüzük Tadil Raporu ve Seçim Yönetmeliği Tadili görüşüldü. Tüzük ve Seçim Yönetmeliği değişiklikleri madde madde okundu. Genel Kurulun oylarına sunuldu. Söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

Gündemin dokuzuncu maddesi gereği genel kurul kararları ile ilgili Önerge Genel Kurul'a okundu. Genel Kurulun oylarına sunuldu. Söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

Gündemin onuncu maddesi gereği, daha önce delegelere gönderilmiş olan Tahmini Bütçe Raporları, Genel Kurulun oylarına sunuldu. Söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

Divan Başkanı, müzakere edilerek oybirliğiyle kabul edilen gündem maddelerini bir kez daha topluca oylarına sundu, söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.

 

Gündemin onikinci maddesi gereği, Yönetim ve Denetim Kurullarının ayrı ayrı ibrasına geçildi. Kurullar oy birliğiyle ibra edildi.

 

      Gündemin onüçüncü maddesi gereği Adaylık müracaatları Genel Kurula okundu.

 

 

 

Genel Başkan Sn. Cemail BAKINDI söz alarak,  tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu. Herkesin birlik ve beraberlik içinde olmalarını temenni ederek, kongrenin ülkemize, işçi sınıfına ve herkese hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

 

Divan Başkanı Sn. Eyüp ALEMDAR, Seçim Kurulu Başkanına tutanak ile oy pusulalarını teslim ederek, 11 Ekim 2020 tarihinde saat 09:00’da seçim yapılacağını delegelere duyurdu ve Genel Kurul Çalışmalarını tamamladı. 10.10.2020

 

 

Genel Merkezimizin 10 -11 Ekim 2020 tarihlerinde yapılan 14. Olağan Genel Kurul’unda, Genel Yönetim Kurulu Üyelerimiz tekrar seçildi.

 

GENEL YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ

GENEL BAŞKAN                           : CEMAİL BAKINDI

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI  : YUSUF KUTLU

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI  : CEMALETTİN KELTEN     

GENEL SEKRETER                     : YÜCEL KÖKSAL

GENEL MALİ SEKRETER            : ALİ ŞAHİN

Genel Yönetim Kurulu Üyelerini tebrik eder, sendikamıza, işçi sınıfına hayırlı olmasını temenni eder, çalışmalarında başarılar dileriz.