Bu kösede, sendikacilik ve TOLEYIS hakkinda bugüne dek sorulmus sorularin cevaplarini bulabilirsiniz.
Cevabini burada görmek istediginiz sorularinizi, info@toleyis.org.tr adresine gönderebilirsiniz.

Sendikal haklar, Anayasamiz`in teminati altindadir. 

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasi`nin 51. maddesine göre `Isçiler ve Isverenler, üyelerinin çalisma iliskilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve gelistirmek için önceden izin almaksizin sendikalar ve üst kuruluslar kurma hakkina sahiptirler.` 

"Sendikalara üye olmak ve üyelikten ayrilmak serbesttir." Hiç kimse üyelikten ayrilmaya ve üye olmamaya zorlanamaz. 

Türkiye`de çalisanlari ilgilendiren hukuksal mevzuati Anayasa yaninda yasalar, tüzüklre ve yönetmelikler olusturur. 

Sendikalar bağımsız örgütlerdir.

Sendikalar, üyelerinin ve genel kurulunun denetimi altinda, üyeler tarafindan seçilmis organlariyla, hiçbir örgüt disi yerden emir ve buyruk almadan, kendi karar organlarinin aldigi kararlari uygular. 

Sendikalar, devlet ve isveren örgütlerinden bagimsiz olarak faaliyetlerini yürütürler...

Sendikalar, bir devlet kurumu gibi etkinlik göstermezler. Çünkü bagimsizdirlar. 

Senddikalar, isverenlerin kontrolünde veya güdümünde olamazlar. 

Sendikalar, siyasi partilerin kontrolünde, denetiminde ve güdümünde; onlarin dali, kolu, subesi olamazlar.

Sendikalar, irk, dil, din, cins, ulus, bölge, meshep inansç, dünya görüsü, siyasal düsünce, meslek saglik düzeyi gibi farkliliklar nedeniyle ayrimcilik yapamazlar. 

Sendikalar demokratik olmayan tüm uygulamalarin, sosya lhaksizliklarin, insan hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmesine araci olamazlar.

Sendikalar, ticaret yapamazlar. 

Sendikalar, üyelerinin çikarlarini korumak ve gelistirmek üzere toplu is sözlesmesi imzalar. 

Toplu is sözlesmelerinin uygulanmamasi durumunda is uyusmazliklarini çözmek için ilgili makamlara, is mahkemelerine, yargi organlarina basvururlar. 

Sendikalar, toplu hak ve çikar uyusmazliklari yaninda bireysel hak ve çikar uyusmazliklarini çözmek üzere yasal yetkilerini kullanirlar. 

Sendikalar, üyelerinin isten atilma, disiplin cezasi görme, haksizliklara ugrama, is kazasi geçirme, sosyal güvenlik haklarini koruma gibi sorunlarini çözer. 

Sendikalar, üyelerinin bilgilenmelerini ve bilinçlendirilmelerini saglamak için egitim çalismalari yapar. 

Isyerinde verimliligi arttirmak, hizmet kalitesini yükseltmek, çalisma barisini saglamak sendikalarin önemli görevlerindendir. 

Küresellesmenin egemen oldugu dünyamizda uluslararasi isbirligini arttirmak, çalisanlarin yeni dünya düzeninde sahipsiz kalmasini önlemek sendikalarin amacidir. 

Sendikalar, birer toplumsal baski grubu olarak kamuoyu olusturmak, toplumsal sorunlarin çözümüne katkida bulunmak, yasal düzenlemelerin çalisanlarin lehine çikmasina katkida bulunmak ve görevlerini yerine getirmek için mücadele etmek zorundadir. 

Emek ve sermaye iliskisinde, emegin sermayeye karsi korunmasini saglayan, emek sömürüsünü önleyen, isyerinde katilimciligi tescik eden, isyerinde demokrasiyi hayata geçiren, çalisanlarin ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini koruyan ve gelistiren bir örgüttür. 

Sendika, demokratik toplumlarin vazgeçilmez örgütüdür.

Sendikalarin en temel rolü demokrasinin güvencesi olmalari ve demokratik hak ve özgürlüklerin gelistirilmesi için tutum almalari gereken örgütler olmalaridir.

Toplumsal ve ekonomik yasamin olmazsa olmaz örgütü olan sendikalarin sorumluluklari her gün daha da artmaktadir. 

Sendikal hakladin kisitli oldugu, sendikalarin ekonomik ve toplumsal islevlerinin daraltildigi ülkeler demokratik ülke olarak nitelendirilmezler. 

Demokrasiden yanaysaniz, özleminiz demokrasinin hayata geçmesi ise ilk göreviniz sendikaya üye olmaktir.