Marmara Bölge Şubemizin 3. Olağan Genel Kurulu 07 Ekim 2012 Tarihinde Yapıldı.

 

Bölge Şube Başkanlığına Yusuf KUTLU Tekrar Seçildi.

 

Seçim Sonuçları:

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ

BÖLGE ŞUBE BAŞKANI                         : YUSUF KUTLU

BÖLGE ŞUBE BAŞKAN YARD.             : MEHMET ALİ YALÇIN

BÖLGE ŞUBE SEKRETERİ                      : YUSUF ERBAŞ

BÖLGE ŞUBE MALİ SEKRETERİ           : SELAHATTİN KARACA

BÖLGE ŞUBE TEŞKİLAT SEKRETERİ   : RAFET YAMAÇ

BÖLGE ŞUBE HUKUK İŞLERİ SEKR.    : ADEM DAĞDELEN

BÖLGE ŞUBE EĞİTİM SEKRETERİ        : ZARİF ÜRÜN

 

DENETİM KUR. ASİL ÜYELERİ DİSİPLİN KUR. ASİL ÜYELERİ

YÜCEL KAPUSIZ                              MEHMET EMİN ÖZTÜRK

İSA ÇELİK                                         SEYDİ GÜRCAN

AHMET CEYHAN                             ATIF KOCAMANOĞLU             

 

 

Sendikamız Marmara Bölge Şubesi 3. Olağan Genel Kurulu`nun açılış konuşması Bölge Şube Başkanımız Sayın Yusuf KUTLU tarafından yapıldı. Sayın KUTLU konuşmasına tüm misafirleri selamlayarak başladı ve ardından Divan Kurulu`nun oluşumu ile ilgili önerge verildi. Kabul edilen önergeye göre Divan Başkanı Genel Başkanımız Sayın Cemail BAKINDI, Divan Başkan Yardımcısı Genel Başkan Yardımcımız Sayın Necati AKTAŞ ve Katip Üyeler Sayın Serap ÇAMSAKIZ ve Sayın Sinem ÇELİK olarak belirlendi.

 

Divan Başkanı Sayın Cemail BAKINDI`nın Kongre`nin hayırlı olmasını dileyerek misafirleri saygı duruşu ve İstiklal Marşı`nın okunmasına davet etti.

 

 

Kongre`de ilk olarak söz alan Sayın Bakındı şu sözleri kaydetti: "Sayın Türk-İş temsilcisi ve sendika temsilcileri, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Ülkemizin müşkülatlı günler geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Ülkenizde huzur yoksa kendi meselelerimiz hep ikinci planda kalır. İşçiler felaket durumlarında her türlü maddi-manevi desteği vermiştir; işçiler her zaman ülkenin bekçisi, savaşçısı olmuştur. TJK personeli olarak personel geceleri düzenliyoruz; bu sene Van depremi meydana geldi; idare bize buna harcayacağınız parayı bağışlar mısınız diye teklif etti ve bütün işçi arkadaşlarımız bu 150 bin TL`yi seve seve bağışladı. Birçok başka kesimden bunu göremiyoruz.

 

Daha önce görmediğimiz kadar çok şehit veriyoruz; birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyacımız var. Bir an evvel bir araya gelinerek terör çözülmelidir. Bütün kutsal kitaplar da hepimizin aynı atadan geldiğini söyler; yani hepimiz kardeşiz. Mevlana`nın kucaklaşması evrensel bir kucaklaşmadır ve böyle bir kültürden gelen bizler kucaklaşmalıyız. Siyasetçilere sesleniyorum; orada çok kan döküldü ve çok maddi kayıp verildi; harcanan 500 bin TL ile 5 bin tane fabrika açılabilirdi.

 

Benim asıl kökenim de Kosova`dır ama bu güzel ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum.  Bu ülkeyi bize kazandıran herkese bin kere teşekkür ediyorum. Zor günlerde bir kitle örgütü olarak görevimiz birlik ve beraberliği sağlamaktır.

 

Avrasya Federasyonu`nu da bu bölgede de barışın kökleşmesi, huzurun sağlanması ve sendikal dayanışmanın artırılması amacıyla 5 yıl önce kurduk. Geçmişte kan davası yaşayan Hıristiyan ve Müslümanların bir araya gelmesini sağladık. Hepimiz bunun için sıfır ücretle ve amatörce çalışıyoruz; Toleyis ile bundan dolayı gurur duyabilirsiniz.

 

Geldiğimiz günden bu yana her şeyi işçi için yaptık; daha da yapabilmemiz için örgütlenme şarttır. Araçlarımızla siz üyelerimize 4 senedir hizmet veriyoruz; bunun 4 senelik maliyeti de 1.2 milyon TL`dir. Kadınlar günümüzü periyodik hale getirdik; önümüzdeki yıl da kutlamaları kongremizle birleştireceğiz. Ülkemize huzur diliyorum hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum."

 

 

Daha sonra söz alan Toleyis Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Sayın Necati AKTAŞ kongremize katılan misafirlerimiz Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Sayın Faruk BÜYÜKKUCAK`ı, Tes-İş Şube Mali Sekreteri Sayın Yaşar AKARSU`yu, Sendikamız Genel Başkan Baş Danışmanı Sayın Kemal AKAR`ı, CHP Grup Yöneticisi Sayın Ali Cengiz EROĞLU`nu, Yerelsen Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Yahya BİLGİN`i, TJK Veliefendi Hipodrom Müdürü Sayın Sebahattin KATAN`ı ve Müdür Yardımcısı Sayın Çetin ÖZDEMİR`i, İnanca Dernek Yöneticisi Sayın Mehmet Rıza AKSU ve Sayın Bahri KUTLU`yu, Ataköy Otel Baştemsilcimiz Sayın Arif BAŞER`i, TJK İzmir`den üyelerimiz Sayın Kemal EMRE, Nihat KORKMAZ, Kadri GÖKIRMAK ve Hüseyin BAYBOĞAN`ı takdim ederek katılımlarından dolayı teşekkür etti ve ardından gönderilen kutlama telgrafları okudu.

 

 

 

           

 

Konuklardan konuşmasını yapmak üzere Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Sayın Faruk BÜYÜKKUCAK kürsüye geldi ve konuşmasında şu sözlere yer verdi: "Şahsım ve Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri adına sizleri selamlıyorum.

 

Toleyis sendikamızın kurulduğu günden bu yana yaşananlara şahit biri olarak bunlara değinmek istiyorum. Toleyis çok zor günler geçirdi; maddi olarak çok yıpranmıştı. Cemail BAKINDI`nın 90`lı yıllarda geldiğinde yaptıklarını gördüm. Nasıl toparlanacak diye umutsuzdum fakat bir mucizeyi gerçekleştirdi. Türk-İş içinde de saygın bir yere geldi ve nice yıllara diyorum.

 

Ülke birlik beraberliği kadar sendikal birlik ve beraberlik de gereklidir. Şu an bu var desem yalan olur. Dünya sermayeye karşı birleşirken bizde nasıl ayrılır diye bakılıyor; bir araya gelinemiyor.

 

Sağlıkta reform yapıldı; kimse hastanelerden çevrilmeyecek deniyor ama gerçek böyle değil. İnsanlar hastane hastane gezerken ölüyorlar. O kadar sigorta primi ödeniyor fakat parası olan faydalanıyor parası olmayan ise ölüyor. Biz eylem yaparken bundan daha mı kötü olacak diyenler vardı fakat evet daha kötü oldu.

 

Demokratik hakkımızı parlamentoda kullanamazsak sokakta kullanmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Parlamentoda yeterli gücümüz yok; o nedenle de birlik olmalıyız.

 

Örgütlenme konusunda bütün sendikalar sorun yaşıyor; konfederasyonların imza altına aldığı söylenen bir konu var ki buna göre 30 işçiye kadar çalışan işyerlerinde işveren işçiyi işten çıkardığı takdirde tazminat vermekten kurtulacaktır. Yani sendika örgütlenirken işveren işçiyi işten çıkaracak ve tazminat da ödemesi gerekmeyecek ve böyle çok fazla sayıda işyeri var. İşyerleri taşeronlara bölünecek.

 

Kiralık işçilik ve özel istihdam büroları nedeniyle sendika bir işyerinde örgütlenmek istediğinde işçi o işyerinde çalışıyor gözükmeyecek.

 

Bunların karşısında sesimiz cılız çıkıyor. Süreç aleyhimize işliyor; sandığa gittiğimizde taraftar gibi davranmadan biraz daha düşünmemiz gerekiyor. Ben Cemail Başkan`ın Türk-İş`ten ayrılmamasını isterdim; Mart`taki kongresine kadar bunu tekrar düşünmesini isterim.

 

Genel Kurul`un Toleyis Sendikası`na, sizlere ve işçi sınıfına başarılar getirmesini diliyor sevgiyle selamlıyorum."

 

 

 

           

 

Sendikamız Genel Başkan Danışmanı Sayın Kemal AKAR konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi ve konuşmasında şu sözlere yer veri: "Öncelikle Toleyis Sendikası üyelerinin sendikamızdan gurur duyması gerektiğini düşündüğümü söylemeliyim. Örgütlü insanların imtiyazlı olduğunu düşünüyorum. Toleyis hem nitelik hem de nicelik olarak dikkate alınan, toplumda söz sahibi bir örgüttür. Bunda öncelikle sizlerin ve sendika yönetiminin katkısı vardır. Bu sendikanın mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Vefa çok önemlidir ve Toleyis Sendikası her zaman vefasını ortaya koymuştur.

 

İş kolumuz çalışanların daha fazla gezip görebildiği, okuyabildiği, her şeyi yakından takip edebildiği bir sektördür. Toleyis sadece TİS yapan bir sendika olmanın ötesinde sosyal faaliyetleri de çok olan bir sendikadır. Örgütlenme faaliyetlerinin de artırılması için sizlerin de yönetime katkıda bulunmanız gerekmektedir.

 

Ülkeyi parçalamak isteyenler Türk-Kürt ayrımının yanı sıra Alevi-Sünni ayrımı da yapmaktadır. Bu ayrımları bir kenara bırakarak Toleyis Sendikası üyesi işçiler olarak birlik olmalıyız."

 

 

 

Sendikamızın Türkiye Jokey Kulübü Veliefendi Hipodromu temsilcisi Sayın Arif Güneş konuşma yapmak üzere söz aldı: "17 yıldır çalıştığım TJK`da bu sürenin büyük kısmında kapsam dışı olarak çalıştım. Sınıf bilincinin ne olduğunu zamanla anlıyoruz. Özelleştirme çalışmasında kapsam dışı olduğumuz halde sendikamız bizim için çalıştı. Birçok işyerinde taşeron denen kan emici uygulama var; bu nedenle örgütlenme çok önemli. Sendikamız zorunlu olmadığı halde pek çok başka alanda da bizim yanımızda oluyor. Kongrenin sendikamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

THY Do&Co işyeri sendika Baştemsilcimiz ve Yönetim Kurulu üyesi Sayın Yusuf ERBAŞ da söz alarak kısa bir konuşma yaptı: "16 yıldır Toleyis`e üyeyim. Sendikalı olmanın ne kadar ayrıcalıklı olduğunu bu süreçte anladım. Her şeyden önce çok büyük bir güvence ve destektir. Toleyis bizden hiçbir şey esirgememiştir. Kadınlar günü kutlamaları da kadınlara verilen önemi göstermektedir; Avrupa ve Balkan ülkelerine seyahatler ile sendikacılık alanında kıyaslamalar yapma imkanı bulduk. Faaliyetlerimizden çok memnunuz. Çok teşekkür ediyoruz." diyerek konuşmasını tamamldı.

 

           

 

Kongrenin kapanış konuşmasını ise sendikamızın Marmara Bölge Şubesi Başkanı Sayın Yusuf KUTLU yaptı: "Toleyis Sendikasının yelpazesi en büyük şubelerinden biriyiz; yaklaşık 20-25 işyerinden gelen arkadaşlarımız var. Sendikayı ağaç gibi düşünürsek bu ağacı dallandırıp yeşillendirmek bizim asil görevlerimizdir.

 

Geçen 4 sene için örgütlenme çalışmaları yaptık; başarılı olup olamadığımız yerler oldu ve bunun da çeşitli nedenleri var. Eski üyelerimizin genç arkadaşlarımızı sendika üyeliği konusunda bilgilendirmesi gerekir. Yeni gelen arkadaşlarımıza sendikalı olup olmadıklarını sorup onları bilgilendirmemiz gerekiyor.

 

Bu vesileyle Kurban Bayramınızın da hayırlı olmasını diliyorum. Gelecek kongrelerde görüşmeyi diliyor, kongremizin de hayırlı olmasını diliyorum." Sözleriyle konuşmasına son verdi.

 

 

 

Konuşmaların sona ermesinin ardından Divan Başkan Yardımcısı Sayın Necati AKTAŞ seçimler bölümüne geçileceğini, görevi İlçe Seçim Kurulu`na devrederek kongrenin hayırlı olması dilekleriyle kongreyi kapattı.