KYK TİS BİLGİLENDİRMESİ

Değerli KYK Çalışanları;

Sendikamız ile T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu işverenliği arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri uyuşmazlıkla sonuçlandığı daha önce duyurulmuştu.

Bu nedenle 27 Haziran 2019 tarihine kadar Grev Uygulama Kararı alarak prosedürü devam ettirmemiz veya anlaşma yapmamız gerekmektedir.

Türkiye genelinde Kamu işyerlerinde çalışan 200 bin işçi için Toplu İş Sözleşmesi Müzakereleri  Türk-İş tarafından devam ettirilmektedir. KYK işçileri de bu kapsamda yer almaktadır. Ancak, KYK işyerleri yetkisinin erken gelmesi sebebiyle, diğer kamu işyerlerinden önce grev aşamasına gelinmiştir.

KYK işyerlerinde uygulanacak Toplu Pazarlık süreciyle ilgili iki alternatif mevcuttur.  TOLEYİS, siz üyelerimizin oluru olmadan hiç bir adım atmayacaktır. Aşağıda yer alan iki alternatiften birini siz üyelerimizin tercihine uygun şekilde hayata geçirmeyi esas almaktayız.

1. Sendikamız KYK işyerlerinde Grev Uygulama Kararı alarak, mücadeleye devam edebilir. (Özel Güvenlik Görevlileri, kanun gereğince greve katılamayacaklardır.)

2. Türk-İş'in yürütmekte olduğu görüşme sonuçlarına uygun anlaşma tutanağı imzalanabilir. Bu alternatifi tercih ettiğinizde 200 bin işçiye sağlanan haklar sizlere de verilecektir.

Türk-İş'in oluşturduğu   Koordinasyon Kurulu'nda Sendikamız Genel Başkanı da yer almaktadır.

Değerli Üyelerimiz;

Yukarıda yer alan iki alternatiften hangisini tercih ettiğinizi işyeri sendika temsilcilerimize 12 Haziran 2019 Çarşamba günü akşamına kadar iletmenizi önemle rica ederiz. İşyeri sendika temsilcileri sizin kararınızı Genel Merkezimize iletecek ve büyük çoğunluğun vermiş olduğu karar doğrultusunda hareket edilecektir.

 HAK, O'NU ALMAK İÇİN MÜCADELE EDENLERİNDİR!

 

                                      TOLEYİS SENDİKASI

                                    GENEL YÖNETİM KURULU