Heyetimiz Balkan Ülkelerinde

İşkolumuzda Bölgesel Birleşme Gerçekleşiyor.

Toleyis Sendikası Genel Başkanı Cemail BAKINDI’nın başkanlığında Balkan ülkelerini ziyaret eden heyet, Balkanlar ve Karadeniz ülkelerini de içeren bölgesel işbirliğini güçlendirecek Federasyon Çalışmalarını başlattı.
Mekodonya’da İşkolumuzda kurulu Trade Union Of The Workers in Catering, Tourism, Comunal – Residental Economy, Handicraft and Associations for Disabled of Republic of Macedonia sendika Başkanı Zora Georgıevskı’nın ülkemizi ziyaretinde önerdiği fikirle başlayan örgütlenme çalışmaları, Genel Başkanımız Cemail BAKINDI, Genel Başkan Yardımcımız Necati AKTAŞ, Genel Mali Sekreterimiz Yusuf KUTLU`dan oluşan heyetin Bosnahersek’teki girişimleriyle ciddi ilerlemeler kaydedildi.

Mekodonya’da Trade Union Of The Workers in Catering, Tourism, Comunal – Residental Economy, Handicraft and Associations for Disabled of Republic of Macedonia (sendika Başkanı Zora Georgıevskı, Kosova Piriştina’da işkolumuzda örgütlü The Union Of Independent Trade Unions Of Kosova (BSPK) Genel Başkanı Sayın Hacı ARİF Bey’le olumlu görüşmeler yapan sendikamız heyeti daha sonra Sarajevo Türk Konsolosluğunu da ziyaret ederek, gelişmeler hakkında bilgiler sunarak, yetkililerin desteğini talep ettiler.

Sendika başkanları ve işçilerle görüşmeler yapan Genel Başkan Cemail Bakındı ve diğer yöneticilerimiz kurulacak olan Konfederasyonla emek dayanışmasının güçleneceğini, ülkeler arasında kültür, bilgi alışverişinin olacağını ve barışa önemli katkıda bulunacağını söyledi.

Bu konuda açıklamalarda bulunan sendikamız Genel Başkanı Cemail Bakındı: “Biz emeğin birliğine, barış ve kardeşliğine inanan Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini benimseyen tüm ülkelerle Balkanlar’da, gerekse Karadeniz Bölgesinde bulunan tüm ülkelerle din, dil ayırımı yapmaksızın, işbirliğine girmeyi arzu ediyoruz. Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu da yerine getirmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz. İşkolumuzda yaşanan sorunları ulusal çerçevenin dışında işbirliğine girerek çözmeyi, bölgemizde çalışmaya hayatına ilişkin ortak norm ve standartları egemen kılmayı, ortak örgütlenmeden toplu iş sözleşmesine kadar her türlü sendikal faaliyeti birlikte yürütmeyi hedeflemekteyiz. İnanıyorum ki yapacağımız çalışmalar her ülkeye fayda sağlayacağı gibi, barış ve kardeşliği de güçlendirecektir. Eylül ayında Antalya’da yapacağımız toplantıda çalışmalarımızın neticeye ulaşacağına ve bölgesel üst birliği gerçekleştireceğimize inanıyorum” dedi.