Evrensel Gazetesi / 02.12.2016/ Devlet Tiyatrolarında Hukuksuzluğa Son Verin

 

Kültür Bakanlığı Yasa Dışı Çalışma Dayatıyor.

`DEVLET TİYATROLARINDA HUKUKSUZLUĞA SON VERİN’

TOLEYİS, devlet tiyatrosu çalışanlarına ücret zammı yapılmadığını ve tazminatsız işten atmaların yaşandığına dikkat çekti.

 

Türk-iş’e bağlı TOLEYİS, Devlet Tiyatrolarında sendikalarına üye olan ve süreli sözleşmeli olarak çalışan sahne üzeri ve sahne gerisi çalışanları üzerindeki baskılara tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklamada Kültür Bakanlığı’nın yasadışı çalışma dayattığı bildirildi.

 

Türkiye’nin 12 vilayetinde faaliyet gösteren Devlet Tiyatrolarında süreli sözleşmeli statüsünde çalışan sahne üzeri ve sahne gerisinde görev yapan sahne uygulatıcılarının TOLEYİS’e üye olduğu hatırlatılan açıklamada, sendikanın 3 Eylül 2015 tarihinde yetki aldığı belirtildi. TİS taslağının işveren tarafından kabul edilmediği, bunun üzerine grev kararı alındığı kaydedilen açıklamada, “İşçiler grev oylaması talebinde bulunmuş, grev oylaması sonucunda işçiler ‘Greve Hayır’ demişlerdir. Bunun üzerine sendikamız Toplu İş Sözleşmesini bağıtlanmak üzere Yüksek Hakem Kurulu’na göndermiştir” dendi. İşverenin yetkinin iptali için açtığı davanın da 31 Mayıs 2016’da sendika lehine bittiği belirtilen açıklamada, Yargıtay’ın ise eksik inceleme sebebiyle kararı bozduğu kaydedildi.

 

Sendikanın yetki almasının ardından çalışanlara ücret zammı yapılmadığını ve tazminatsız işten atmaların yaşandığına dikkat çekilen açıklamada “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca işçi kabul edilen ve sendikamıza üye olanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca işçi kabul edilmemekte ve bu yasadışı çalışma şartlarını sürdürmek amaçlanmaktadır” dendi.

 

(İstanbul/EVRENSEL)

(Evrensel Gazetesi - 02.12.2016) 

[ Geri D