DOÇ.DR. SAYIM YORGUN, SIRBİSTAN’ın SANCAK BÖLGESİNDE Düzenlenen “Yeni Dünya Düzen(sizliğ)i ve Sendikaların Geleceği Konulu” Konferansa katıldı.

21-23 Şubat 2015 tarihleri arasında Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu ve Yeni Pazar Bölge Şubesinin daveti üzerine Sancak Bölgesinin Yeni Pazar ve Tutin şehirlerini ziyaret eden sendikamız danışmanı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sayım Yorgun, sendikaların geleceği hakkında iki konferans verdi. 

 

Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu’nun Yeni Pazar Bölge Şube Başkanı Sayın Fikret Bejtoviç ve Sekreteri Sayın Reşad Dazadareviçin tarafından karşılanan danışmanımız Doç.Dr. Sayım YORGUN, düzenlenen konferansta “ Dünya’da var olan eski düzen yıkıldı ancak henüz yeni bir düzen kurulmadı. Düzenin var olabilmesi için dengenin, sistemin ve ilkelerinin olması gerekiyor. Oysa kurulmuş bir dengenin ve sistemin varlığında bahsedemeyiz. Bundan dolayı mevcut yapıyı “Düzensizlik” olarak ifade edebiliriz. Dünyada sermayenin, girişimcinin, ulaşım ve iletişimin küreselleşmesinden bahsedebiliriz. Ancak emeğin küresel düzeyde sebestçe hareketliliğinden bahsedemeyiz. Bu nedenle emek küresel düzeyde hareketliliğe sahip değildir, yerel şartlara mahkum edilmiştir.” açıklamalarında bulundu.

 

Sn. YORGUN, konuşmasında özellikle örgütlenmenin çok önemli olduğunu belirterek, örgütlenen bir toplum demokrasinin var olabileceğini ve sürdürülebileceğine vurgu yaptı.  Örgütlü toplumlarda en önemli rol sendikalara aittir. Bu nedenle sendikalar demokrasinin olmaz ise olmaz örgütleridir. Bu nedenle hem bölgesel hem de küresel düzeyde örgütlenilmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Sn. YORGUN, Yeni Pazar ve Tutin’de konferansın yanı sıra sendika temsilcileri ve üyelerin sorularını cevaplandırarak, yerel televizyonlara açıklamalarda bulundu. Ziyaretinin devamında Turizm- Catering  ve Ticaret Lisesi’nin misafiri oldu. Müdür ve öğretmenler tarafından karşılanan Sn. YORGUN,  son sınıf öğrencilerine turizmin önemi ve meslekleri hakkında açıklamalarda bulunarak,  meslek seçiminde nelere dikkat etmeleri gerektiğine yönelik önerilerde bulundu.

Yeni Pazar’daki programını tamamlayan Sn. YORGUN, Tutin Belediye Başkanı Sayın Şemsudin KUÇEVİÇ’İ ve yardımcılarına ziyarette bulundu. Görüşmede Sayın YORGUN’a Tutin Belediyesi ve gelişmeleri ile ilgili kısa bilgi verdi. Ayrıca, Türkiye ile ve Türkiye’deki belediyelerle iyi bir iş birliği içinde olduklarını ve çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Bu bölgede TİKA’nın büyük yatırım yaptığı bir defa daha vurgulandı. Kürsel sermaye hareketinin bölgeleri  nasıl etkilendiğini ve önümüzdeki dönem hangi hareketlerin olacağına yönelik açıklamalarda bulunan Sn. YORGUN, aynı zamanda ulaşım ve iletişimin çok önemli olduğunu,  karayolların yanında, hava ve raylı sistemi ihmal etmemek gerektiğini, bir ülkenin ve bölgenin gelişmesinde hava ulaşımı ve raylı sistemin  en önemli unsurlarından olduğunu ifade etti. Sayın YORGUN girişimci ruhun daha da artırılması gerektiğini ve sadece işçilerin örgütlenmesi değil işverenin ve sivil örgütlenmelerin de hep beraber mücadele etmesinin başarılı olabilmek için şart olduğunu vurguladı. Türkiye’nin her zaman yanlarında ve destek olacaklarını belirten Sn. YORGUN, aynı zamanda kendilerinin de daha çok çalışmak zorunda oldukları söyledi. Ayrıca bu bölgenin geleceğinin çok daha parlak olacağını bir defa daha vurgulayarak konuşmasını sona erdirdi.

 

Tutin’deki sendika temsilcileri ve üyelere yönelik konferansın ardından ziyaret programı sonlandırıldı.