Cumhuriyet İşçi Sınıfının Vazgeçilmezidir

 

            Cumhuriyet Bayramı, emekçilerin de gündeminde önemli yer tutuyor. İşçi sınıfının hakları anlamında da dönüm noktası olan Cumhuriyet`e sendikalar, hem sahip çıkarak hem de kutlamalara katılarak destek veriyor

 

Bu yıl, 29 Ekim`in Türkiye ve emekçiler için daha anlamlı olduğunu söyleyen sendika başkanları, emekçilerin Cumhuriyet`e sahip çıkmalarının, kendi haklarına sahip çıkmaları kadar önemli olduğunun da altını çiziyorlar. İşçi Sınıfı son toplu iş ilişkileri yasasıyla kazanımlarının çoğunu kaybederken Cumhuriyet de, tarihindeki en ciddi saldırıyla karşı karşıya. Sendika başkanları Aydınlık`a yaptıkları açıklamada Cumhuriyet ve emek mücadelesinin ortaklığına vurgu yaptılar.

 

‘29 Ekim geleneğine uygun kutlanmalı`

Mustafa Öztaşkın Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı: "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, özüne ve geleneğine uygun kutlanmalı. Yasak getirilmesi, pastanede kutlanması gibi tavırlar demokrasi ile bağdaşır bir tutum değildir. Bu tavır iktidar partisinin cumhuriyete bakışını da ortaya koyuyor. Petrol-İş Sendikası olarak bu yaklaşımı, doğru bulmuyor ve kınıyoruz. Cumhuriyet Bayramı`nı tüm yurtta, her yerde vatandaşlar kutlayabilmeli, devlet de bu kutlamalara katılmalı, destek olmalı."

 

‘Cumhuriyete daha fazla sahip çıkmalıyız`

Mustafa Türkel Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı: "Halk tarafından kutlanan bayramların yasaklanmasını doğru bulmuyoruz. Yaşadığımız koşullar Cumhuriyet`e daha fazla sahip çıkmamızı gerektiriyor. Bu anlamda bu bayram diğerlerinden farklı. Halkın kendi iradesiyle Cumhuriyete sahip çıkmak için, yurdun her yerinde bayraklarıyla şenlikler halinde adaletle yönetilen bir ülkede yaşama özlemini dile getirmesi ve bayramını kutlama kararını göstermesi açısından önemli. Bu anlamda da cumhuriyetimize daha fazla sahip çıkılması gerektiğini bir kere daha söylüyoruz."

 

‘Cumhuriyeti ortadan kaldırmak herkesin karı değil`

Nihat Yurdakul Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı: "Barış içinde, Cumhuriyetimizin laik devletin korunduğu, yüceldiği bir ülkede yaşamak ve çocuklarımıza böyle bir ülkeyi bırakmak isitiyoruz. Bunun içinde mücadele ediyoruz. Sadece 29 Ekim`de değil, hergün cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız. Cumhuriyetimiz kolay kazanılmadı. Bunu bir anda yok etmek ortadan kaldırmak herkesin karı olmamalı, ellerini kollarını sallayarak bunu yapamamalılar. Bu ülkeyi sevenler de bu saldırılara karşı durmalı, mücadele etmeli."

 

‘Emekçiler Cumhuriyet`le söz sahibi oldu`

Cemail Bakındı Toleyis Genel Başkanı: "29 Ekim demokrasi ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gündür. Yeni ve çağdaş bir ülkenin kurulduğu gündür. Atatürk`ün kurduğu Cumhuriyet, bugün işçilerin sahip olması gereken hakların tamamı olmasa da, büyük bir mücadele sonucu elde edilmesidir. Emekçilerin demokraside söz sahibi olduğu gündür.

 

‘Hem cumhuriyeti hem haklarımızı korumalıyız`

Adnan Serdaroğlu Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı: "Cumhuriyet emekçiler içinde son derece önemli. Bu Cumhuriyet`i kurmak kolay olmadı. Ülkeyi emperyalistlerden kurtarmak kolay olmadı. Ama maalesefki siyasi iktidar Cumhuriyet`e de, emekçilere de karşı da saldırı halinde. Emekçiler hem haklarını koruyarak geleceklerini inşa ederken hem de Cumhuriyet`i korumak zorunda. Çünkü Cumhuriyet bugün en az emekçi hakları kadar gerekli. Onun için sahip çıkmamız gerekiyor. Bugün Cumhuriyet`e sahip çıkıyormuş gibi gözüküp onun altını oyan siyasi iktidar ve anlayışlara karşı onu korumamız gerekiyor."

 

Cumhuriyet Bayramı, ilk günkü gibi kutlanmalıdır. Cumhuriyet ve demokrasi işçi sınıfının vazgeçilmezidir."

 

Kaynak : Aydınlık Gazetesi - 26 Ekim 2012