Bizim Kocaeli Gazetesi / 31.03.2016 / Antikkapı’da İmzalar Atıldı! Çalışanlara Yüzde 11 Zam

Türkiye Otel, Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) ve Yerel-Sen arasında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. 1 Ocak 2016-2018 tarihleri arasında geçerli olacak sözleşmeye göre çalışanlara yüzde 11 zam yapıldı. Antikkapı’da imzaları atılan ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5, ikinci yıl enflasyon oranında zam yapılmasına karar verildi. Antikkapı A.Ş’de çalışan 120 personeli ilgilendiren Türk-İş’e bağlı TOLEYİS ve Yerel-Sen arasında gerçekleşen toplu sözleşmesi imza töreni bugün Antikkapı Restoran’da gerçekleştirildi. Gerçekleşen toplu iş sözleşmesi imza törenine Antikkapı A.Ş Genel Başkanı İslam Yücel, Yerel-Sen Başkan Yardımcısı Mümtaz Uzun, TOLEYİS Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kutlu ve çok sayıda Antikkapı çalışanı katılım gösterdi.

KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜR ETTİ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Yerel-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mümtaz Uzun yaptığı konuşmasında 120 işçiyi ilgilendiren toplu iş görüşmelerinin nihayete ermesinden dolayı mutlu olduklarını görüşmeler sonrasında işçilerin kazandığını ifade etti. Uzun, konuşmasında görüşmeler boyunca desteklerini esirgemediğini ifade ettiği Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na da teşekkür etti. Uzun’un ardından konuşan, “Antikkapı A.Ş Genel Başkanı İslam Yücel ise, “Antikkapı ve Sekapark artık tek bir şirket olarak yoluna devam edecek. Bu kurum sizlerin kurumu. Bizler yönetici olarak gelip geçiciyiz. Burada kararlar alırken kurumu düşünmek gerekiyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde belki kafanızda sorular olmuştur. Ancak bizler işçi arkadaşlarımızın hak kaybına uğramaması için yüzde 11 gibi zam ile enflasyonun üzerinde bir rakamla görüşmelerimizi tamamladık. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanı’mızın desteğine de teşekkür ediyorum. Biz aynı gemideyiz. Bu geminin adı Antikkapı gemisidir. Bizim temel önceliğimiz insandır. Bu geminin yükü daha da arttı. Bizlerde yükümlülüklerimizi düşünerek hareket edeceğiz” dedi.

YILLIK 60 YEVMİYE

 

 

Gerçekleşen imza töreni sonrasında iki sendikanın da görüş ve taleplerini dikkate alacaklarını ve yapılan anlaşmanın toplu sözleşmeler konusunda emsal olduğunu dile getiren Yücel, konuşmasının sonunda sendika temsilcileri ve Antikkapı çalışanlarıyla beraber birlik pozu vermeyi ihmal etmedi.Türk-İş’e bağlı TOLEYIS ve Antikkapı A.Ş. temsilcisi Yerel-Sen arasında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. 1 Ocak 2016-2018 tarihleri arasında geçerli olacak sözleşmeye göre çalışanlara yüzde 11 zam yapıldı. Birinci yılın ilk 6 ay yüzde 6, ikinci 6 ay yüzde 5, ikinci yıl enflasyon oranında zam yapılmasına karar verildi. Ayrıca yıllık alınan 56 yevmiye 60’a çıkarıldı. Birleştirilmiş sosyal yardım ücretleri 127 TL’den 160 TL’ye çıkarıldı. Yıllık izinlerinde personelin kesilen ücretleri artık kesilmeyecek.

 

Bizim Kocaeli Gazetesi

Berna Sönmez

31.03.2016

[ Geri D