Aydınlık Gazetesi / 24.11.2015 / Devlet Tiyatroları İşçileri Greve Gidiyor

 

Türk-İş`e bağlı Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS), Devlet Tiyatroları`nda çalışan teknik işçilerin 12 Aralık`ta greve gideceğini açıkladı. 

TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı dün, İstanbul`daki genel merkez binasında bir basın toplantısı düzenledi. Devlet tiyatrolarında çalışan işçilerle ilgili bilgi veren Bakındı "Şu an 650 kişi Maliye Bakanlığı`nın vizesiyle 11 ay ve daha az sürelerle çalışıyor. Onlar, geçici vizeyle çalışmalarına rağmen iş yasasına göre zincirleme iş akdiyle çalışan işçilerdir. Hukuki konumları sonucu bu, süresi belirsiz iş akdine dönüşmüştür. Sahneleri sırtlarında taşıyan gerçek işçiler. 6-7 gün çalıştırıyorsunuz. Arkadaşlarımız uzun bir arayıştan sonra sendikalaştılar. Sendikamız, işçilerin yüzde 90`a yakınının sendikamıza üye olması sonucu gerekli çoğunluğu sağladı ve Çalışma Bakanlığı`na müracaat etti. Toplu iş sözleşmesinin çoğunluk yetkisini aldık" diye konuştu.BAKANLIK MASAYA OTURMADI

Kanuni itiraz süresinin dolmasının ardından toplu iş sözleşmesi için Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü`ne müracaatta bulunduklarını belirten Bakındı, bir yanıt gelmemesi nedeniyle noter aracılığıyla müracaatlarını yenilediklerini aktardı. Buna rağmen Kültür Bakanlığı`nın masaya oturmayı reddettiğini söyleyen Bakındı, "Prosedür gereği resmi arabulucuya başvurmak zorunda kaldık. Ancak Kültür Bakanlığı bu toplantıya da icabet etmeyerek bizi grev kararı almaya mecbur bıraktı" ifadesini kullandı.

Grevin 12 Aralık Cumartesi günü saat 10.00`da tüm Devlet Tiyatroları`nda başlayacağını açıklayan Cemail Bakındı "Greve başlamamıza 20 güne yakın süre var. Bugün yarın yeni hükümet kurulacaktır. Buradan sayın başbakana, yeni kültür ve çalışma bakanlarına çağrıda bulunuyorum; arkadaşlarımızın haklarına saygı gösterin" diye konuştu.

Devlet Tiyatrolarındaki teknik çalışanların işçi olarak sayıldığına, böylece sendikaya üye olabildiklerine dikkat çeken Bakındı "Hâlâ Çalışma Bakanlığı`nın verdiği yasal yetkiyi, ‘Bunlar işçiydi, değildi` tartışmasıyla reddeden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Çalışma Bakanlığı`nın verdiği toplusözleşme yetkisini Kültür Bakanlığı tanımıyor. Tiyatroların perdelerinin kapatılması istenmeyen bir durumdur. Bir kez daha sesleniyorum; gelin, masaya oturalım" dedi.

Aydınlık Gazetesi / 24 KASIM 2015

[ Geri D