Aydınlık Gazetesi /05.12.2016/ Kıdemi Tazminatı “Tiyatro”suna Tepki

Kıdemi Tazminatı “Tiyatro”suna Tepki.

 

TÜRKİYE Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Devlet Tiyatroları (DT) çalışanlarının elinden alından kıdem tazminatı hakkının geri verilmesini istedi. Yapılan yazılı açıklamada, sendikanın DT Genel Müdürlüğü işyerinde 11 Eylül 2015’te toplu iş sözleşmesi yetkisi aldığı belirtildi. Bu tarihten sonra DT yönetiminin sendikaya ve üyelerine yönelik olumsuz tavır sergilemeye başladığı savunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

 

‘TEHLİKELİ İŞLER’ İDDİASI

 

“Önce yetki belgemizin iptali için dava açıldı. Mahkeme bunu reddetti. Sonra bu kararı Yargıtay’a taşıdılar, Yargıtay yetki belgesinin usulden bozdu. Geçen ay ise Maliye Bakanlığı’nın yazısına istinaden daha önce çalışanlara verilen kıdem tazminatlarının artık ödenmeyeceği duyuruldu. Tüm bunlar çalışanların sendikaya üye olmasının ardından yaşandı. Devlet Tiyatroları yönetimi, sendikal örgütlenmeye engel olmamalı, doğrudan ve dolaylı uygulamalarından vazgeçmeli. Elimizden alınan kıdem tazminatı hakkımız geri verilmeli.”

 

Açıklamada ayrıca Devlet Tiyatroları’nda “sözleşmeli misafir sanatçı” olarak gösterilen çalışanlara hayati tehlike arz edecek teknik işler yaptırıldığı ileri sürüldü.

 

 

(Aydınlık Gazetesi - 05.12.2016)

[ Geri D