Avrasya İkinci Başkanlar Kurulu İstanbul da Toplandı

Avrasya Federasyonu Tüzüğünün 12. maddesi gereğince Avrasya Federasyonu’na üye sendikaların başkanları 24 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da Çnar Oteli`nde bir araya geldiler. Özbekistan, Krgızistan ve Ukrayna sendika başkanları programlarnn uygun olmaması sebebiyle Başkanlar Kuruluna katılamadılar.

İkinci Başkanlar Kurulunun özel konuğu Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı ve Azerbaycan Milli meclisi milletvekili Sayn Settar Mehbaliyev’di. Mehbaliyev, Avrasya Federasyonu Genel Bakan Cemail Baknd’ya, toplantya davet edildii için ükranlarn arz ederek konumasna balad. Bakanlar Kurulu katlmclarn selamlayarak baarlar diledi. Konumasnn devamnda Mehbaliyev Azerbaycan sendikal hareketinin geçmiine deindi. Ayrca, günümüzde Azerbaycan’da yaanan olaylar tüm çplaklyla ortaya koyarak, tüm sendikaclar gerekli tutumu alma konusunda cesur olmaya davet etti.

Mehbaliyev, Karabağ sorununa da değinerek, uzun zamandır süre gelen çatıişmayı kınadı.“Bu çatışma ne Ermenistan ne de Azerbaycan için faydalıdır. Emperyalistler bizi birbirimize düşürerek bölgemizi sömürmektedirler. Bu çatışmann gerçek kurbanları, her zaman olduğu gibi, işçilerdir. Bir milyondan fazla insan mülteci konumuna düşmüştür. Bu sorunun en kısa zamanda barçl yöntemlerle çözülmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda katılımcıların desteği ile bir basın bildirisi yayınlandı. Bildiride, Karabağ sorununun barçl yöntemlerle çözülmesi için tüm taraflarn azami bir çaba göstermesi gerektiği vurgulandı ve 1 milyondan fazla mültecinin yeniden evlerine dönmeleri gerektiğinin altı çizildi. 

Kurulun ikinci oturumunda, Karadağ Turizm ve Catering işçileri Sendikası Başkanı Cede Milinc konuşmasında bir sonraki eğitim seminerinin Kosova’da gerçekleştirilmesinin en doğru karar olacağını vurguladı. Milinic’in önerisi üzerine, Kosova Agrokompleks Sendikası başkanı Alush Hoti de söz alarak, Kosova’nn seminer düzenlenmesi için en uygun yer olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında : “Kosova’lı olarak Avrasya Federasyonu’nu memleketimde ağırlamaktan gurur duyarım. Hepimizin bildiği gibi Kosova şu an en genç ülkedir. Seminer, ülkemizi ve vatandaşlarımızı onurlandıracaktır” dedi. 

Hoti’den sonra sözü Gürcistan Tarım ve Gıda işçileri Sendikası Başkanı Gela Dzabilashvili aldı. Dzabilashvili daha önce Azerbaycan seminerine katldığını belirterek seminerden memnun ayrıldığını dile getirdi. Kosova’dan sonra ikinci seminerin Gürcistan’da gerçekleştirilmesinden çok memnun kalacağını söyledi.

Yapılan uzun görüşmeler sonrasnda Kosova eğitim seminerinin 2009 yılı Haziran ayının ikinci yarısında veya Temmuz ayının ilk çeyreğinde; Gürcistan eğitim seminerinin ise 2009 yılı sonbaharında gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.