Avrasya Federasyonu Sırbistan ı Ziyaret Etti.

Avrasya Federasyonu üyesi Sırbistan Catering ve Turizm İşçileri Sendikası iki yılda bir turistik oteller, tatil köyleri, üniversite bünyesindeki turizm bölümleri ve turizm otelcilik okulları arasında salata büfesi, soğuk mezeler, soğuk ve sıcak balık yemekleri, ızgara çeşitleri, tatlılar, pasta, hamur işleri, yöresel yemekler, çorba, bar ve masa düzeni gibi değişik dallarda yarışma düzenlemektedir. 25–28 Ekim tarihleri arasında turistik bölge olan Kladovo şehrinde yapılan yarışmaya Avrasya Federasyonu üyeleri Radan Milovanic tarafından davet edildi. Davetin üzerine Avrasya Federasyonu’nu temsilen 4 kişilik heyet Sırbistan’a gitti. Heyet başkanı Habip Karakuş Sırbistan dönüşünde şu açıklamalarda bulundu: 

25 – 28 Ekim tarihleri arasında Sırbistan Catering ve Turizm Sendikası Başkanı Sayın Radan MİLOVANOVİC’İN daveti üzerine, Türkiye’den 4 kişilik bir heyet olarak Sırbistan’a gittik. 

Bizi Belgrad havaalanında tercümanımız Isidora MİLOSEVIC karşıladı ve dört gün boyunca bizimle en iyi şekilde ilgilendi. KLADOVO’DA bizi Radan MİLOVANOVİC ve yardımcısı MR. DOBRİVOYE karşıladı. Ertesi gün MAKEDONYA’DAN Catering ve Turizm Sendika Başkanı Sn. Zoran GEORGIJEVSKI geldi. Yarışma Belgrad’ın 300 km. uzağında, Tuna nehri kıyısındaki Kladovo isimli küçük bir şehirde yapıldı. Salata büfesi, soğuk mezeler, soğuk ve sıcak balık yemekleri, ızgara çeşitleri, tatlılar, pasta, hamur işleri, yöresel yemekler, çorba, bar ve masa düzeni gibi değişik dallarda yarışma yapıldı.

Yarışmalar sırasında, Sırbistan Bağımsız Sendikalar Başkanı (federasyon) LJUBISAV ORBOVIC, Sırbistan Turizm Bakan Yardımcısı, Turizm işkolundaki sendikaların başkanları ve yarışmaya katılan tesislerin Genel Müdürlerinin de katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda özelleştirme, işten çıkarmalar, işsizlik, turizmin geliştirilmesi ve Avrupa Birliği konuları tartışıldı ve şahsına konuşma yapmak üzere söz verildi. Ben davetlerine teşekkür ettikten sonra, Sırbistan’da bulunmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirdim. Özelleştirme ile ilgili Türkiye’de de sorunlar yaşadığımızı anlattım. Avrupa Birliği yolunda ve 2010 dünya kupasında Sırp Milli takımına başarılar diledim. Bir de Sırbistan’ın meşhur devlet başkanı TİTO’NUN İzmir ziyareti sırasındaki konuşmamızı ve beni Sırbistan’a davetini anlattım.

Yarışmanın sonucu belli olduğunda birinci olan ekiplere madalya ve değişik ödüller verildi. Avrasya Federasyonu adına dereceye girenlere derecelerine göre ayrı-ayrı ödüller verildi.

Bu konuşmalardan sonra Sırbistan Devlet Televizyonu STV 2 yetkilileri bir röportaj yapmak istediler. 27 Ekim 2009 Salı günü saat 21.00’da tuna nehri kıyısında röportajı gerçekleştirdik. Toplantıda yapmış olduğum konuşmalardaki konulara yakın sorular soruldu, güzel ve keyifli bir röportaj oldu.

Sırbistan’da bulunduğumuz süre içinde Türk heyetine olağan üstü bir ilgi vardı. Bizimle ilgilenen başta Sayın Radan MİLOVANOVİC olmak üzere, Isidora MİLOSEVIC ve diğer yetkiliklere şahsım ve Türk heyeti adına teşekkür eder, saygılar sunarım.