Avrasya Federasyonu Kuruldu

AVRASYA GIDA, TARIM, ORMAN VE TUR─░ZM ─░┼×Ç─░LER─░ FEDERASYONU’nun Kurulu┼č Toplant─▒s─▒ 31.08.2007 tarihinde ─░stanbul NOVOTEL’de gerçekle┼čtirildi. Federasyon’un kurulmas─▒ 12 ülkeden 19 sendikan─▒n kat─▒l─▒m─▒ ile kararla┼čt─▒r─▒ld─▒. Federasyon’un Ba┼čkanl─▒─č─▒na Cemail BAKINDI, Ba┼čkan Yard─▒mc─▒l─▒klar─▒na Dr. Mehmet AVDAGIC, Zoran GEORGIJEVKSKI, Tofik GULIYEV, Robert URJIUMELASHVILI, Genel Sekreterli─če Mehmet KARATA┼×, Genel Sekreter Yard─▒mc─▒l─▒─č─▒na Recep Ali ÇEL─░K getirildi. Federasyon’un Kurulu┼čuna ─░li┼čkin Resmi Ba┼čvuru 21.09.2007 tarihinde ─░stanbul Valili─či’ne yap─▒ld─▒. Kat─▒l─▒mc─▒ Ülke ve Sendikalar: 1. TÜRK─░YE

1. TOLEY─░S SEND─░KASI

2. TEKGIDA-─░┼× SEND─░KASI
3. ┼×EKER-─░┼× SEND─░KASI
4. TARIM-─░┼× SEND─░KASI
5. ORMAN-─░┼× SEND─░KASI

2. KARADA─×(MONTENEGRO)

6- CONFEDERATION OF TRADE UNIONS OF MONTENEGRO 

3. KOSOVA 

7- BSPK( THE INDIPENDENT TRADE UNION OF AGROCOMPLEX OF KOSOVA)

4 . SARAYBOSNA( SARAYEVO)

8- (PPDIVUT)AUTONOMOUS TRADE UNION OF AGRICULTURE, FOOD, TOBACCO, WATER INDUSTRIES, TRADE CATERING AND TOURISM WORKERS OF BOSNIA AND HERZEGOVINA 

5. ROMANYA 

9- AGRO FRATIA FEDERATION
10- AGROSTARRO 
11- CERES
6. MAKEDONYA 

12-AGRO SINDIKAT ( TRADE UNION OF THE WORKERS FROM THE AGROINDUSTRIAL COMPLEX OF THE REBUPLIC OF MACEDONIA)
13- MACEDONIA THE TRADE UNION SUTKOZ ( TRADE UNION OF THE WORKERS IN CATERING TOURISM COMUNAL RESIDANTAL ECONOMY HANDICRAFT AND ASSOCIATIONS FOR DISABLED OF REBUPLIC OF MACEDONIA)
7. SIRB─░STAN 

14- AUTONOMOUS UNION OF CATERING AND TOURISM OF SERBIA 
8. AZERBAYCAN 

15- AZERBAYCAN KENT TASARRUFATI(TARIM) VE GIDA SANAY─░S─░ ─░┼×Ç─░LER─░ SEND─░KASI- AGRICULTURE AND FOOD INDUSTRY WORKERS’ TRADE UNION OF AZERBAIJAN
9. GÜRC─░STAN 

16. GÜRC─░STAN TARIM VE GIDA SANAY─░S─░ ─░┼×Ç─░LER─░ SEND─░KASI(INDEPENDENT TRADE UNION OF WORKERS OF AGRICULTURE, LIGHT, FOOD AND PROCESSING INDUSTRY OF GEORGIA)
10.ÖZBEK─░STAN
17. ÖZBEK─░STAN TARIM VE GIDA SANAY─░S─░ ─░┼×Ç─░LER─░ SEND─░KASI 
11. TAC─░K─░STAN 

18- TAC─░K─░STAN TARIM VE GIDA SANAY─░S─░ ─░┼×Ç─░LER─░ SEND─░KASI
12. KIRGIZ─░STAN

19- KIRGIZ─░STAN GIDA SANAY─░ ─░┼×Ç─░LER─░ SEND─░KASI 
Federasyon’un Kurulu┼č Amaçlar─▒ ve Hedefleri a┼ča─č─▒daki ┼čekilde belirlendi: Sermayenin küresel düzeyde serbest dola┼č─▒m─▒ var olan dengeleri ve kurallar─▒ temelden sarsm─▒┼č, kurallar─▒n sermaye lehine de─či┼čtirildi─či bir süreç ba┼člatm─▒┼čt─▒r. Dünyan─▒n içinde bulundu─ču bu ┼čartlar─▒ yeni bir dünya düzeni olarak aç─▒klamak mümkün de─čildir. Çünkü bir düzenin varl─▒─č─▒ndan söz edebilmek için yeni bir dengenin kurulmu┼č olmas─▒ gerekir oysa günümüzde dengesizlik ön plandad─▒r ve ancak yeni dünya düzensizli─činden bahsetmek mümkündür. Sendikal hareketin geçen yüzy─▒l─▒n son çeyre─činde üye ve güç kayb─▒na u─čramas─▒ sendikalar─▒ yeni aray─▒┼člara itmi┼č, bu aray─▒┼člar gerek ulusal gerekse uluslarüstü düzeyde gerçekle┼čtirilmektedir. Bu yüzy─▒lda ekonomik s─▒n─▒rlarda ortaya ç─▒kan de─či┼čim, sermayenin s─▒n─▒r ve kural tan─▒maz gücü kar┼č─▒s─▒nda i┼čçilerin sadece ulusal s─▒n─▒rlar içinde yeniden yap─▒lanarak var olmalar─▒n─▒ mümkün k─▒lmamaktad─▒r. Bu nedenle uluslararas─▒ düzeyde de yeniden yap─▒lanma temel ihtiyaç haline gelmi┼čtir. 

Avrasya ülkelerinde yer alan sendikalar “yeni dünya düzensizli─či” ve “sermayenin küresel serbest dola┼č─▒m─▒” gibi olgular─▒n olumsuz etkilerine kar┼č─▒ kendilerini korumak için yeni bir bölgesel güce ihtiyaç duymaktad─▒r. Bu yeni bölgesel gücü olu┼čturmak üzere, Avrasya co─črafyas─▒nda yer alan sendikalar bir araya gelerek AVRASYA GIDA, TARIM, ORMAN VE TUR─░ZM ─░┼×Ç─░LER─░ FEDERASYON’nunu kurma karar─▒ alm─▒┼člard─▒r.

Federasyon mevcut tüm uluslararas─▒ örgütlerle i┼čbirli─čine girmeyi, dünya sendikal hareketinin bir parças─▒ olmay─▒, hiçbir siyasi, ideolojik, renk, ─▒rk, din ayr─▒m─▒ gözetmeden faaliyet göstermeyi ilke edinmi┼čtir. Ulusal ve bölgesel menfaatler yerine i┼čçilerin menfaatlerine öncelik vermeyi temel ilke kabul etmektedir. Bu co─črafyada yer alan farkl─▒l─▒klar─▒ bir zenginlik olarak görüp, bar─▒┼č─▒ ve karde┼čli─či tesis etmeyi amaç edinmektedir.

Federasyon sendikalar─▒n örgütlenmelerinde ve toplu i┼č sözle┼čmesi mücadelelerinde aktif rol üstlenmeyi, çok uluslu ┼čirketlere yönelik bölge düzeyinde ortak strateji ve ilkeler çerçevesinde sendikal hareketi güç haline getirmeyi hedeflemektedir. Federasyon, IMF, Dünya Bankas─▒, Dünya Ticaret Örgütü gibi kurulu┼člar─▒n yans─▒tmaya çal─▒┼čt─▒─č─▒ yeni sömürü düzeni reddetti─či gibi, bu kurulu┼člara kar┼č─▒ ortak mücadeleyi de esas almaktad─▒r. Sermayeyi koruyan kurallara paralel kurallar─▒n uluslararas─▒ anla┼čmalara konulmas─▒, sermayenin serbest dola┼č─▒m─▒na kar┼č─▒ eme─čin serbest dola┼č─▒m─▒n─▒n sa─članmas─▒ ve küresel düzeyde sermayeyi kontrol edecek kurallar─▒n olu┼čturulmas─▒ ve uygulanmas─▒ hedeflenmektedir.