Avrasya Federasyonu Kosova da Eğitim Semineri Düzenledi

Kosova Eğitim Semineri 

Avrasya Federasyonu Gıda, Tarım, Orman ve Turizm İsçileri Federasyonu, Kosova’nın Agrokompleks Sendikası ile birlikte Prizren kentinde 12–14 Haziran 2009 tarihleri arasında eğitim semineri düzenledi.

Eğitim seminerine Türkiye, Karadağ, Bosna-Hersek, Kosova, Arnavutluk ve Makedonya’dan sendika delegeleri katıldılar. Seminerin onur konuğu ise Kosova Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Haxhi Arifi idi.

Agrokompleks Sendikası Başkanı Alyush Hoti ile Kosova Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Haxhi Arifi birer açılış konuşması yaparak, katılımcıları selamladılar ve Avrasya Federasyonu Başkanı Cemail Bakındı’ya saygı ve şükranlarını sundular. 

İki gün süren eğitim seminerinin ilk gününde Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Endüstri ilişkileri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sayım YORGUN tarafından “Ekonomik Krizin Sendikalara Etkileri ve alternatif Öneriler” konulu bir sunum yapıldı.

Eğitim seminerinin ikinci gününde ise üç ayrı sunum yapıldı. Avrasya Federasyonu’nun daveti üzerine seminere konuşmacı olarak katılan Maltepe Üniversitesi Hukuk Bölümü öğretim üyesi ve TBMM eski Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Engin Ünsal Türkiye’deki özelleştirme süreci ve sendikal hak ihlalleri ile ilgili bir sunum yaptı. Ünsal’ın ardından, Haxhi Arifi ile Arnavutluk SPILT Sendikası Başkanı Ismalaja Myftar birer sunum yaptılar.

Haxhi Arifi Kosova’daki özelleştirme sürecine ve sonuçlarına değindi. Arifi, Kosova’da özelleştirme sonrasında birçok fabrikanın faaliyetlerini değiştirmelerine ya da tamamen durdurmalarına değinerek çarpık özelleştirme uygulamalarını eleştirdi. Ismalaja Myftar ise sunumunda Arnavutluk’taki sendikal örgütlenmenin zorluklarına ve sorunlarına değindi.