Avrasya Federasyonu III. Olağan Genel Kurulu Yapıldı.

Avrasya Federasyonu III. Olağan Genel Kurulu 23.09.2016 tarihinde Toleyis Sendikası Genel Merkezi’nde toplandı.  Genel Başkan Sayın Cemail Bakındı, Toleyis Sendikası Yönetim Kurulu Üyeleri, Doç. Dr. Sayım Yorgun beraberinde üye ülkelerimizden; Azerbaycan Kent Tasarrufatı (Tarım) ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Tofig Guliyev, Azerbaycan Tabi Servetler ve Ekoloji İşçileri Hemkarlar İttifakı  Sendikası Genel Başkanı Sayın Telman Guliyev, Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Orbovic Ljubisav ve Özel Kalem Müdürü Sayın Svetlana Mancic, Sırbistan Catering ve Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Dragan Cvetkovic ve eski Başkanı Sayın Radan Milovanovic, Arnavutluk Turizm İşçileri Sendika Başkanı Sayın İsmalaya Myftar ve Başkan Yardımcısı Sayın Maksim Cuedari, Karadağ Turizm ve Catering Sendikası Başkanı Sayın Cede Milinic, Kırgızistan Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Sagynbek Apsaliyev, Gürcistan Tarım ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Levan Mtvarelidze, Tacikistan Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Mirali Safarov, Tacikistan Kültür, Telekomünikasyon ve Turizm Sendikası Genel Başkanı Sayın Zarina Khadzhieva, Bosna Hersek Üretim İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Fahrudin Cutuna ve “Sarajevska Pivara” İş Yeri Sendika Temsilcisi Sayın Bobiç Senad katılımlarıyla gerçekleşti. Ayrıca yeni üyemiz olan Kırgızistan Sanayi Kompleksi ve Kent Tasarrufatı Belediye İşçileri Hemkarlar İttifakı Genel Başkanı Omor Arstanbekov ve misafirimiz Bulgaristan’dan Bağımsız Tarım Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Valentina Vasilyonova da toplantıya katıldılar.

 

 

Genel Başkan Cemail Bakındı’nın konukları selamlaması ve açılış konuşmasının ardından konukların katılımından dolayı teşekkürlerini sunarak Doç. Dr. Sayım Yorgun’u kürsüye davet etti.

Sn. Yorgun Örgütlenmenin yalnız kendi ülke sınırları içinde değil uluslararası örgütlenmeyle başarı elde edilebileceğinin altını çizerek, Avrasya Federasyonu’nun bu amaçla Balkanlar ve Doğu ülkeleri için önemine değinerek kriz dönemlerinde bu tür iş birliği ve dayanışmalara ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Sözlerine Türkiye’de yaşanılan olaylar hakkında detaylı bilgi aktararak devam eden Sn. Yorgun, Türkiye‘nin zor zamanlardan geçtiğini, bu durumlardan sendikalar ve çalışma hayatının nasıl etkilendiğini, uluslar arası seviyede birlik olmanın ve dayanışmanın önemini vurguladı. Ardından Genel Başkan Sayın Cemail Bakındı söz aldı. 

Sn Bakındı, katılımcılara Avrasya Federasyonu’nun II. Genel Kurulu’ndan bu yana yapılan faaliyetlerle ilgili bilgiler aktardı. Yeni üyemiz olan Kırgızistan Sanayi Kompleksi ve Kent Teserrufatı Belediye İşçileri Hemkarlar İttifakı Genel başkanı Sayın Omor Arstanbekov’ a ve Bulgaristan’dan olan misafirimiz Bulgaristan Bağımsız Tarım Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Valentina Vasilyonova’ya misafir olarak katılımlarından dolayı ayrıca teşekkür etti. Sözlerine Türkiye’nin içinde bulunduğu olumsuz koşulları dile getirerek devam eden Sayın Bakındı, başta turizm olmak üzere birçok sektörün olumsuz yönde etkilendiğini, hatta bazı tesislerin ya geç açıldığını ya da hiç açılamadığını, sonuç olarak da işsizlik oranlarının yükseldiğini üzülerek belirtti. Avrasya Federasyonu’nu sendikalar arasında güçlü bir bağ ve dayanışma içinde tüm çabalarıyla devam ettireceğini belirtti. Türkiye’de ve dünyada yaşanan terör olaylarından dolayı katılımcıları bir dakikalık saygı duruşuna davet ederek sözlerini sonlandırdı.

 

Ardından Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Orbovic Ljubisav kürsüye davet edildi.

 

Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Orbovic Ljubisav, Avrasya Federasyonu III. Olağan Genel Kurulu’na davet edildiği için teşekkürlerini sundu ve yeniden bir araya geldikleri için çok memnun olduğunu dile getirdi. Dostluk anlayışı adına Türkiye’nin bu zor günlerinde ülkesi ve Federasyonu olarak her zaman yanında olacağını belirtti. 

Azerbaycan Kent Tasarrufatı (Tarım) ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Tofig Guliyev söz aldı. Sayın Tofig Guliyev Azerbaycan’daki birçok sendikanın Avrasya Federasyonuna üye olacağının haberini verdi. Çalışmalara büyük destek olacağını ifade ederek sendikalar arasında iş birliğinin önemine değindi. Avrasya Federasyonu’nun başarılarının devamını temenni ederek konuşmasını tamamladı. Daha sonra Karadağ Turizm ve Catering Sendikası Başkanı Sayın Cede Milinic söz aldı.

Sayın Milinic, bir arada olmanın verdiği mutluluğunu dile getirdi. Karadağ’ın, Avrupa Birliği’ne üye olma yolunda olduğunu ve bunun getirdiği değişikliklere değindi. Özellikle iş mevzuatlarını ve bazı eski kanunların korunması için sendikalar olarak büyük bir mücadele içinde olduklarını belirterek, Avrasya Federasyonu’ndaki dayanışmanın onlar için de önemine değindi ve teşekkürlerini sundu.

Daha sonra Kırgızistan Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Sagynbek Apsaliyev kürsüye davet edildi.  Sayın Sagynbek, Kırgızistan’ın da dünya da yaşananlardan etkilendiğini ve kapitalist sistemin işleyişinin bir adım önde olduğunu ve bunun için yeni stratejiler geliştirmek, faaliyetleri daha da arttırmak gerektiğinin altını çizdi. Kongreye başarılar dileyerek sözlerine son verdi. Ardından Avrasya Federasyonuna yeni üye olarak katılan Kırgızistan Sanayi Kompleksi ve Kent Teserrufatı Belediye İşçileri Hemkarlar İttifakı Genel başkanı Omor Arstanbekov’u kürsüye davet edildi.

Sayın Omor Arstanbekov konuşmasına Avrasya Federasyonu üyelerini selamlayarak başladı ve Avrasya Federasyonu III. Olağan Genel Kurulu’na davet edildiği için minnettar olduğunu dile getirdi. Üyelik başvurusunun kabulü için de Kırgızistan Sanayi Kompleksi ve Kent Tasarrufatı Belediye İşçileri Hemkarlar İttifakı adına ayrıca teşekkürlerini sunarak sözlerine devam etti. Avrasya Federasyonu’nun I. ve II. Kongresinde dile getirilen konuların Avrasya Federasyonu’na üye olma isteklerini teşvik ettiğini dile getiren Sayın Omor Arstanbekov, bu üyeliğin devlet organları karşısında yapıcı, kent tasarrufatındaki işçilerin problemlerinin çözümünde önemli derecede olumlu etkiler yaratacak bir faaliyet olacağını belirtti ve başarı dileklerini sunarak konuşmasını bitirdi.

 

Ardından Tacikistan Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Mirali Safarov söz aldı. Katılımcıları selamlayan Sayın Sarafov Tacikistan’da ki sendikal çalışmalardan ve ülkedeki durumlara değindi. Avrasya Federasyonu ile işbirliğimizin daha uzun yıllar süreceği ve bu iş birliğinin dayanışmamızın güçlenmesinde büyük bir rol oynadığını belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Azerbaycan Tabi Servetler ve Ekoloji İşçileri Hemkarlar İttifakı Sendikası Genel Başkanı Telman Guliyev söz aldı. Sayın Telman Guliyev davet üzerine teşekkürlerini sunarak küresel sermaye karşısında sendikaların daha güçlü olması gerektiğini söyledi. Avrasya Federasyonu olarak dayanışma içinde bunu başarabileceklerini söyledi. Azerbaycan’daki yapılacak olan referandum ile ilgili detayları da belirterek Avrasya Federasyonu’nun yeni döneminde başarı dileklerini sundu.

Ardından Bulgaristan’dan Bağımsız Tarım Sendikaları Federasyonu Başkan Yardımcısı Sayın Valentina Vasilyonova söz aldı. Sayın Vasilyonova, öncelikle Avrasya Federasyonu’nun III. Olağan Kurulu’na davet edildiği için ve Avrasya Federasyonu’nun III. Olağan Kurulu’na katıldığı için teşekkürlerini sundu. Hepimizin dayanışma yolunda, işçilerin haklarının savunulması ve toplumsal değerlerin korunması adına bir savaşçı olduğumuzu, bu değerlerin ortak değerler olduğunu ve her zaman böyle devam edeceğini dile getirdi. Federasyonumuza başarı dileklerini sunarak sözlerini sonlandırdı. 

 Sonra ise Sırbistan Catering ve Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Dragan Cvetkovic söz alarak katılımcıları selamlayıp teşekkürlerini sundu. Devletler arası işbirliğinin sendikalar ve dayanışma için çok önemli olduğunu vurguladı. Avrasya Federasyonu’nun her zaman yanında olacağını ve tüm desteklerini vereceklerini açıkladı.  

Sonrasında Bosna Hersek Üretim İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Fahrudin Cutuna söz aldı. Sözlerine katılımcıları selamlayarak başlayan Sayın Cutuna, Avrasya Federasyonu’na 1 yıldır üye olduğunu ve bu durumdan çok mutlu olduğunu dile getirdi, daha nice kongrelerin olmasını temenni ederek Federasyonumuza başarılar diledi.

Ardından Sırbistan Catering ve Turizm İşçileri Sendikası eski Genel Başkanı Sayın Radan Milovanovic söz aldı ve Avrasya Federasyonu’nun kuruluşundan itibaren faaliyetlerini yakından takip eden ve destekleyen, çeşitli ülkelerden aynı görüşteki birçok insanı, ve sendikaları biraraya getirerek büyük başarıya ulaştığını dile getirdi. Avrasya Federasyonu’nun temel amacının barışın korunmasıdır dedi. Hem kendi ülkesi hem de şahsı adına Avrasya Federasyonu’nun her zaman yanında ve destekçisi olacağını dile getirdi.

Konukların konuşmalarının sonrasında faaliyet raporları görüşüldü. Ardından Anatüzük değişikliği görüşüldü ve oybirliği ile kabul edildi. Sonrasında ise seçimlere geçildi. Seçimler oy birliği ile kabul edildi ve sonuçlar açıklandı.

Yapılan oylamalar sonucunda Avrasya Federasyonu yeni dönem Yönetim Kurulu Üyeleri aşağıda belirtilmiştir:

 

         YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ

Genel Başkan                        : Cemail Bakındı

Genel Başkan Yardımcısı     : Tofig Guliyev  

Genel Başkan Yardımcısı     : Cede Milinic

Genel Sekreter                       : Yusuf Kutlu

Genel Mali Sekreter              : Ali Şahin

         YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ

1-      Dragan Cvetkovic

2-      Telman Guliyev

3-      Levan Mtvarelidze

4-      Mirali Safarov

5-      Mevlüt Özer

DENETLEME KURULU ASİL ÜYELERİ

1-      Fahrudin Cutuna

2-      Ersin Sancaklı

3-      İsmalaya Myftar

DİSİPLİN KURULU ASİL ÜYELERİ

1-      Sagynbek Apsaliev

2-      Habip Karakuş

3-      Omor Arstanbekov

 

    Toplantının sonunda Avrasya Federasyonu Sonuç Bildirgesi Genel Başkan Sayın Cemail Bakındı tarafından okundu. Ardından Genel Başkan Sayın Cemail Bakındı emeği geçen ve katılan herkese teşekkürlerini sunarak kongreyi sonlandırdı.