Anadolu Ajansı /23.11.2015 / Toleyis, Devlet Tiyatrolarında Grev Kararı Aldı.

Türkiye Otel, Lokanta, Dinleme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı:"Sendikamız, 12 Aralık`ta 10.00`da tüm devlet tiyatrolarında greve başlayacaktır."

 

İSTANBUL (AA) -Türkiye Otel, Lokanta, Dinleme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, devlet tiyatrolarında çalışan üyelerinin toplu iş sözleşmesi hakkına saygı gösterilmemesi nedeniyle 12 Aralık`ta greve çıkacaklarını bildirdi.

Sendikanın Fatih`teki genel merkez binasında basın toplantısı düzenleyen Bakındı, devlet tiyatrolarında çalışan 650 kişinin sendikalarına üye olduğunu ifade ederek, ısrarlı girişimlerine rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığı`na bağlı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü`nün toplu iş sözleşmesini görüşmeye yanaşmadığını ileri sürdü.

Gerekli yasal prosedürleri yerine getirdiklerini savunan Bakındı, gelinen aşamada 13 ilde faaliyet gösteren devlet tiyatrolarında grev kararını almak durumunda kaldıklarını aktardı.

Türkiye`nin demokratik ve hukuk devleti, sendikal düzenin ise hayatın vazgeçilmez bir ayağı olduğunu ifade eden Bakındı, "Sebebini anlayamadığımız nedenlerle bir türlü masaya oturup arkadaşlarımızın tabi hakkı olan sözleşme düzenine geçilmesine müsaade edilmemiştir. Bu nedenle arkadaşlarımızın gerek yasada gerekse Anayasa`dan doğan grev hakkını kullanma zaruriyeti doğmuştur. Sendikamız buradaki tüm işçilerle 12 Aralık Salı günü 10.00`da tüm devlet tiyatrolarında greve başlayacaktır" diye konuştu.

Cemail Bakındı, sahnede yer alanlardan de greve destek vermelerini isteyerek, şunları kaydetti:

"Buradan yeni kurulacak hükümette görev alacak bakanlara da çağrıda bulunuyorum. Önümüzde 20 gün var. Masaya bile oturmadık. Gelin masaya oturalım ve tartışalım. Bu arkadaşlarımızın toplu iş sözleşmesi düzenine geçme haklarına saygı gösteriniz. Bu arkadaşlarımız işçidir, devlet tiyatrolarının alt emekçileridir. Bunlara öksüz, itilmiş-kakılmış muamelesi yapılmıştır. Bu nedenle işçilerin kanundan doğan hak ve hukukları neyse verilmelidir. Aksi takdirde tiyatroların kapanması veya perdelerini indirilmesi herhalde çok hoş bir durum değildir."

Muhabir: Adem Demir/23 Kasım 2015

[ Geri D