Haber Detayı

  • Haberler ve Duyurular
  • /
  • Haber Detayı

15. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ BÜYÜK BİR COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

Kurucu Genel Başkanımız Sn. Cemail BAKINDI güven tazeleyerek yeniden Genel Başkanlık görevine seçildi.
 
TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Sn. CEMAİL BAKINDI: “Sendikacılık inananların işi, inanırsanız başarılı olursunuz. Demokrasi varsa sendikacılık var, tüm sendikaların dayanışma bilinci içerisinde Kapitalist sisteme karşı ortak hareket etmeleri ve sendikaların yeni projeler üreterek, gelişime uyum sağlamaları gerekmektedir.”
Türk Sendikacılık hareketinde, yarım asırlık bir serüveni geride bırakan sendikamız TOLEYİS’ in 15. Olağan Genel Kurulu, 25/ 26 Mayıs 2024 tarihlerinde, İstanbul Renaissance Polat Hotel’ de yapıldı.
 
Katılımın yoğun olduğu Genel Kurulumuza, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sn. Ergun ATALAY, Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan Hemkarlar İttifakı Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Settar MEHBALİYEV, Arnavutluk İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Gezim KALAJA, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Başkanı Sn. Cumadilde Uğulu MURADİL, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların Genel Başkanları ve Yönetim Kurulu üyeleri, İtalya Turizm İşçileri Sendikası, Bulgaristan Tarım İşçileri Sendikalar Federasyonu, Azerbaycan Kent Tasarrufatı (Tarım) ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası, Azerbaycan Devlet İdareleri ve Kamu Hizmet İşçileri Sendikası, Azerbaycan Terter Bölgesi İşçileri Sendikası, Bosna Hersek Turizm İşçileri Sendikası, Gürcistan Tarım, Sanayi ve Ticaret İşçileri Sendikası, Kırgızistan Tarım İşçileri ve Belediye Tarım Çalışanları Sendikası, Kırgısiztan Orman İşçileri Sendikası, Kazakistan Sanayi İşçileri Sendikası, Tunus Genel İşçi Sendikası, Yunanistan Çimento Endüstri İşçileri Federasyonu, Yunanistan Volos Çimento Endüstri İşçileri Sendikası, Hırvatistan Turizm İşçileri Sendikası Genel Sekreteri, Arnavutluk Maden İşçileri Sendikası, İsviçre Uluslararası Sendikalar Federasyonu Turizm Sektörü Sekreteri, Gürcistan Tarım, Sanayi ve Ticaret İşçileri Sendikası, Kazakistan Almatı Lokal Tarım İşçileri ve Devlet Kurumları Sendikası, Kırgızistan Tarım İşçileri ve Belediye Tarım Çalışanları Sendikası, Özbekistan Tarım İşçileri Sendikası, Azerbaycan Kent Tasarrufatı (Tarım) ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası, Kosova İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanları/Yönetim Kurulu Üyeleri, Yunanistan Kavala Sendikası Eski Genel Başkanı ile Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı, Arnavutluk Sendikalar Konfederasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu, Ukrayna Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkan Danışmanı, Kosova İşçi Sendikaları Konfederasyonu Dış İlişkiler Sorumlusu, İspanya Hizmet İşçileri Sendikalar Federasyonu Turizm Sektörü Sekreteri, Azerbaycan Devlet İdareleri ve Kamu Hizmet İşçileri Sendikası Özel Kalem Müdürü, Azerbaycan Kent Tasarrufatı Tarım ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Dış İlişkiler Sorumlusu, Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu Departman Yöneticisi, Bosna Hersek Turizm İşçileri Sendikası Dış İlişkiler Sorumlusu, Özbekistan Tarım İşçileri Sendikası Sosyal Güvenlik Daire Başkanı, Bulgaristan Tarım İşçileri Sendikalar Federasyonu Genel Başkan Danışmanı, Azerbaycan Terter Bölge Komitesi Başkanlar Kurulu Üyesi, Kosova Trepçe Maden İşçileri Sendikası Sendika Temsilcisi, Kosova Trepçe Maden İşçileri Sendikası Sendika Temsilcileri, Kıbrıs KKTC Eski Türk İş İl Temsilcisi ve KKTC Emekli Milletvekili, TÜRK- İŞ Bölge Temsilcileri ve Sendikamızın Şube Başkanları ile Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Kurulumuzu oluşturan delegelerimizin katılımıyla TOLEYİS Sendikası 15. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.
 
15. Olağan Genel Kurulu sunmak üzere Moderatör Sn. Sermin BAYSAL ATA, ekseriyetin temin edildiğini, yasal bir engelin olmadığını ifade ederek, kongreyi açtı, konukların takdimi yapıldı. Takdim sonrası düzenlenen ödül töreninde Genel Başkan Sn. Cemail BAKINDI, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli depreminde, Yunanistan’dan ülkemize gelen ve üç çocuğumuzu göçük altından çıkararak hayatlarını kurtaran; Yunanistan Çimento Endüstri İşçileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Sn. Nikolaos Zigoris’ e ve TÜRK-İŞ Genel Başkanı, Sn. Ergun ATALAY’ a sendikal harekete destekleri ve Genel Kurulu katılımlarından dolayı ödüllerini takdim etti.
 
TÜRK-İŞ Genel Başkanı, Sn. Ergun ATALAY ile Genel Başkan Sn. Cemail BAKINDI; Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan Hemkarlar İttifakı Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Settar MEHBALİYEV’ e, Arnavutluk İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Gezim KALAJA’ ya, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Başkanı Sn. Cumadilde Uğulu MURADİL’ e, GSEE Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkan’ı adına Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Zoe Lanara TZOTZE’ ye destekleri ve katılımlarımdan dolayı ödüllerini takdim etti.
 
TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Sn. Cemail BAKINDI açış konuşmasında, değerli katılımcıları ve delegeleri selamlayarak, göstermiş oldukları ilgiden ve katılımlarından dolayı teşekkür etti. BAKINDI, yarım asırlık sendikacılık serüvenine ilişkin “sendikacılık inananların işi, inanırsanız başarılı olursunuz” dedi. Emperyalist güçlerin Dünyadaki barışı ve huzuru bozduğuna ve tehdit ettiğine değinen BAKINDI, bölücü güçlerin ülkemizin bütünlüğüne zarar vermemesi için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini vurguladı. Emperyalist güçlerin vekalet savaşında, geçmişte Afganistan ve Irak’ta yaşanan savaşın, bu ülkeleri talan etmekten başka kimseye fayda sağlamadığını belirtti. Günümüzde halen devam etmekte olan, Ukrayna ve Filistin’ de yaşanan savaşlara da değinen BAKINDI, en kısa sürede barışın sağlanmasını temenni etti.
Küresel Sendikacılık hareketinin öneminden bahseden BAKINDI, tüm sendikaların dayanışma bilinci içerisinde Kapitalist sisteme karşı ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Kapitalist sitem, serbest piyasa ve rekabet dünyayı acımasız bir hale getirdiğinden ve tüm gelir dağılımını bozduğundan bahseden BAKINDI, sendikaların başarılı olabilmesinin yegâne yolunun Kapitalizmi yenmek olduğunu hem dünyada hem de Türkiye’de güç kaybetmekte olan Sendikaların yeni projeler üreterek, gelişime uyum sağlamaları gerektiğini vurguladı.
 
Taşeron uygulamasının kapitalizmin sömürü alanı olduğuna değinen BAKINDI, sendikacılık böyle bir düzen içerisinde yürütülemeyeceğini, taşeron uygulamasının bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.
 
“Demokrasi varsa sendikacılık var” diyen BAKINDI, işçi sınıfının en büyük kazanımlarından olan kıdem tazminatını muhafaza etmeye çalıştıklarını, TÜRK-İŞ Genel Kurulunda alınan “kıdem tazminatının kaldırılması genel grev sebebidir.” kararının arkasında durduğunu belirtti. Yıllardır sistemli bir şekilde kıdem tazminatının eridiğine değinen BAKINDI, “yıllar önce tazminatla ev alınıyordu, düğün yapılıyordu şimdi sabit gelirli borcunu ancak kapatıyor.” dedi.
“Hakkınızı helal edin. TOLEYİS’i bu günlere getirdik. Ben yapamayacağım hiçbir şeyi vadetmedim. Bugüne kadar hepsini yerine getirdim. Allah ülkemize zeval vermesin. Kınalı kuzular ölmesin. Hepinize, mutluluk sağlıklı günler diliyorum. İyi ki varsınız, hep birlikte var olmayı, bir olmayı, diri olmayı diliyorum” diyen BAKINDI, Genel Kurul' un TOLEYİS Sendikasına hayırlı olmasını dileyerek, herkese sevgi ve saygılarını sunarak konuşmasına son verdi.
Azerbaycan Milletvekili ve Azerbaycan Hemkarlar İttifakları Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Settar MEVBALİYEV söz aldı. Öncelikle Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin ve kardeş sendikaların tam destek olduklarını hissetmelerinin kendilerine güç verdiğini vurguladı. Cumhurbaşkanımıza, tüm Siyasilere ve Türk Milletine desteklerinden ve katkılarından dolayı Azerbaycan adına teşekkürlerini sundu. Genel Kurul'a ve Genel Başkan Sn. Cemail BAKINDI' ya başarılar dileyerek teşekkürlerini sundu.
 
BSPSH Arnavutluk İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Sn. Gezim KALAJA söz aldı. Türkiye'de ve Genel Kurul'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sevgi ve saygılarını sundu. KALAJA, sendikacılık hakkında Türkiye’ den çok şey öğrendiklerini, her alanda sendikal ilişkilerimizden ve kardeşliğimizden övgü ile bahsettiğini, bu kardeşliğin Genel Kurul'a ve Genel Başkan Sn. Cemail BAKINDI' ya başarılar dileyerek teşekkürlerini sundu.
İtalya Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sn, Emilio FARGNOLI söz aldı. Sendikaların varlığının önemine değinerek, örgütlü toplum olmanın gerekliliğini dile getirdi. FARGNOLI konuşmasında, daha iyi bir yaşam için birlik olmanın önemini vurguladı. Genel Kurul’un işçi sınıfına, sendikaya hayırlı olmasını dileyerek, başarılar diledi.
Ukrayna Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkan Danışmanı Sn. Yana SHCHERBYNSKA söz aldı. Türkiye'de ve Genel Kurul'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sevgi ve saygı ve teşekkürlerini sundu.
 
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sn. Ergun ATALAY haziruna hitap etmek üzere söz aldı. ATALAY konuşmasında, TÜRK-İŞ’ in Türkiye’ nin sigortası olduğunu dile getirdi. ATALAY, ülkede işçinin, emeklinin problemlerinin çözümlenmesi, taşeron sisteminin kaldırılması için biz sendikaların ve tüm sivil toplum örgütlerinin aynı istikamete kürek çekmemiz gerektiğini vurguladı. ATALAY, vergide adaletin sağlanması gerektiğini, kıdem tazminatı tavanı ile ilgili düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Sn. Ergün ATALAY; Genel Başkanımız, değerli büyüğüm, İyi ki varsınız, İyi ki bizimlesiniz, Genel Kurulunuza başarılar diliyor, Hepinizi şahsım ve TÜRK-İŞ topluluğu adına sevgiyle, saygıyla selamlıyorum diyerek konuşmasını tamamladı.
 
Başkanlık Divanının oluşturulmasına ilişkin teklif genel kurula sunuldu. Divanın teşkiline ilişkin teklif oy birliğiyle kabul edildi. Divan Başkanlığına, Sn. Ramazan AĞAR, Divan Başkan Yardımcılığına, Sn. İrfan METE, Divan Başkan Yardımcılığına, Sn. Kenan ÖZTÜRK Divan Kurulu Katip Üyeliklerine, Sn. Hatun YAZICI ve Sn. Ceyda ATSIZLAR seçildi. Divan Başkanı Sn. Ramazan AĞAR, gündem maddelerini haziruna okudu, oylarına sundu, söz alan olmadı, oylama yapıldı ve oybirliğiyle kabul edildi.
 
TOLEYİS Sendikası’nın 26 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen 15. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçim sonucunda,
 
Kurucu Genel Başkanımız Sn. Cemail BAKINDI güven tazeleyerek yeniden Genel Başkanlık görevine seçildi.
 
Genel Başkan Yardımcılığına (Genel İdari ve Hukuki İşlerden Sorumlu) Sn. Murat BAKINDI,
Genel Başkan Yardımcılığına (Genel Mali İşlerden Sorumlu) Sn. Cemalettin KELTEN,
Genel Eğitim Sekreterliğine Sn. Metin SAV, Genel Teşkilatlandırma Sekreterliğine Sn. Bedrettin GÜN, seçildiler.
 
Genel Denetim Kurulu Üyeliklerine: Sn. Cüneyt SOFU, Sn. Erhan BAL ve Sn. Kadir AKDAĞ Genel
Disiplin Kurulu Üyeliklerine: Sn. Halil BAŞYİĞİT, Sn. Ertuğrul DAVAZ, Sn. Mesut TATAR, Sn. Onur ÇAĞMA ve Sn. Erhan Biçer seçildiler.
 
TOLEYİS BASIN