29 -31 Ocak 2016 Tarihleri Arasında Yunanistan’dan Meslektaşlarımız Sendikamızı Ziyarete Geldiler.

29 -31 Ocak 2016 tarihinde Yunanistan Kavala Sendikası Genel Başkanı Sn. Efthimios Makrogiannis, Genel Sekreter Sn. Stamatia Tsoutsa, Mali Sekreter Sn. Eleni Salpighti, Kavala Sendikası eski Başkanı ve Hukuk Danışmanı Sn. Panagiotis Tiakas, ayrıca Alexandroupoli Sendikası Genel Başkanı Sn. Efstathios Aspiotis ve Danışmanı Sn. Georgios Efstathiou heyetinden oluşan bu grup sendikamıza hem tanışmak hem de sendikal işbirliğimizi güçlendirmek adına ziyaretimize gelmişlerdir.

 

Sendikamız Genel Başkanı Sn Cemail Bakındı, Genel Başkan Yardımcımız Sn. Yusuf Kutlu, Genel Mali Sekreterimiz Sn. Ali Şahin ve Marmara Bölge Şube Sekreterimiz Sn. Yusuf Erbaş, Avukatımız Sn. Ergün Kırcı ile sendikamız tarafından düzenlenen akşam yemeği eşliğinde ilk buluşmalarını gerçekleştirdiler. Genel Başkanımız misafirlerimize ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini sunup onları ağırlamaktan çok memnun olduğunu ve Kavala Sendikası eski Başkanı ve Hukuk Danışmanı Sn. Panagiotis Tiakas ve Sn. Gerogios Efstatthiou ile tekrar bir araya gelmenin mutluluğunu da dile getirdi. Yemeğin sonunda Sendikamız Genel Merkez ofisinde yapılacak olan toplantıda görüşmek üzere veda ettiler.

 

30 Ocak 2016 tarihinde meslektaşlarımızı sendikamızda ağırlamanın verdiği gururla Genel Başkanımız Sn. Cemail Bakındı aynı delegasyondan oluşan sendika yetkililerimiz ile toplantıyı başlattı. Toplantıda Genel Başkanımız Kavala bölgesinin turizm için çok önemli olduğunu vurgulayarak, Yunanistan zaten bizlere çok yakın, fakat vize işlemlerinin bu gibi seyahatleri kısıtladığını belirtti.  Bunun üzerine Kavala Sendikası Genel Başkanı Sn. Efthimios Makrogiannis ziyeretlerinin amacının da Türkiye’den yapılan seyahatlerin daha da kolaylaştırılması ve Türk vatandaşlarının rahatça Yunanistan’da tatil yapabilmelerine olanak sağlayacak bütün koşulları oluşturmak için mücadele edeceklerini belirtti. Türk – Yunan işçi beraberliği ve işçilerin eğitimi, gelişimi ve bizlerinde tecrübeleriyle onlara katkıda bulunacak turizmde yeni projeler geliştirmek istediklerini belirtti. Aynı zamanda vize konusunda Yunanistan’daki yetkili mercilerle iletişime geçerek bu konu ile ilgili rapor sunacaklarını belirtti. Toplantıda iki ülke arasında yaşanan güncel olaylar, işçi hakları ve birçok sendikal konulara değinildi. Kavala Sendikası yetkilileri  ‘Yunanistan’daki işsizlik oranını %25 olarak belirterek işçi haklarını her geçen gün daha da kaybediyoruz, şimdiye kadar kaybedilen bütün hakların geri alınması için uğraşıyoruz ve işçilerimiz için buradayız’ diye belirtti. Genel Başkanımız Sn Cemail BAKINDI sendikalar arası ilişkilerin iyi tutulması gerektiğini özellikle komşu ülkeleri dikkate alarak uluslararası dayanışmanın da iyi tutulması gerektiğini ve böylece birçok şeyin daha hızlı gelişebileceğini aktardıktan sonra Sendikamız ve meslektaşlar olarak Kavala’nın gelişmesi için üstümüze düşen görevi yerine getireceğimizi ve gelecekte dayanışma ve işbirliği içinde olacaklarını belirterek toplantıya son verdiler.

 

Toplantıdan sonra ise ziyaretçilerimiz ile tarihi yarım adada turistik bir gezi sonrasında aynı delege grubu tekrar akşam yemeğinde bir araya geldiler. Misafirperverliğimizden çok memnun olduklarını birkaç kez dile getiren misafirlerimiz, bizleri de Yunanistan’da ağırlamaktan büyük onur duyacaklarını dile getirerek Başkanımızı Sendikalarına davet ederek vedalaştılar.