2220

K─▒ymetli Üyelerimiz,

Türkiye’nin 12 vilayetinde faaliyet gösteren Devlet Tiyatrolar─▒nda süreli sözle┼čmeli statüsünde çal─▒┼čan sahne üzeri ve sahne gerisinde görev yapan sahne uygulat─▒c─▒lar─▒ sendikam─▒za üye olmu┼č,  11 Eylül 2015 tarihinde Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakanl─▒─č─▒n─▒n 03 Eylül 2015 tarih ve 74038328-103-E.19052 say─▒l─▒ yaz─▒s─▒ ile i┼čletme düzeyinde Toplu ─░┼č Sözle┼čmesi Yetkisi al─▒nm─▒┼čt─▒r.

Toplu ─░┼č Sözle┼čmesi Teklif Tasla─č─▒, i┼čveren taraf─▒ndan kabul edilmemi┼č ve i┼čletmede grev uygulama karar─▒ al─▒nm─▒┼čt─▒r.

 

─░┼čçiler grev oylamas─▒ talebinde bulunmu┼č, grev oylamas─▒ sonucunda i┼čçiler Greve Hay─▒r demi┼člerdir. Bunun üzerine sendikam─▒z Toplu ─░┼č Sözle┼čmesini ba─č─▒tlanmak üzere Yüksek Hakem Kurulu`na göndermi┼čtir. 

 

Sendikam─▒z─▒n alm─▒┼č oldu─ču  Yetki Belgesinin iptali amac─▒yla T.C. Ankara 18. ─░┼č Mahkemesinin 2015/1152 Esas─▒na kayden açm─▒┼č olu─ču davan─▒n 31.05.2016 tarihli son celsesinde sendikam─▒z─▒n yetkili oldu─čuna ili┼čkin karar verilmi┼čtir.

 

Devlet Tiyatrolar─▒ Genel Müdürlü─čünün itiraz─▒ üzerine dosya Yarg─▒tay`a gönderilmi┼čtir. Yarg─▒tay  10.10.2016 tarihinde,  Ankara18. ─░┼č Mahkemesinin  karar─▒n─▒ eksik inceleme sebebi ile bozmu┼čtur. Bu nedenle Mahkeme süreci devam etmektedir.

 

Bugüne kadar i┼čyerinde çal─▒┼čan i┼čçilere ücret zamm─▒ yap─▒l─▒rken ve i┼čyerinden ayr─▒lan i┼čçilere k─▒dem tazminatlar─▒ ödenirken, sendikam─▒z─▒n alm─▒┼č oldu─ču Yetki Belgesi sürecinden sonra i┼čçilere ücret zamm─▒ yap─▒lmam─▒┼č, k─▒dem tazminatlar─▒ da ödenmeyerek i┼čçilerimiz ma─čdur edilmektedir.   

Çal─▒┼čma ve Sosyal Güvenlik Bakanl─▒─č─▒’nca i┼čçi kabul edilen ve sendikam─▒za üye olanlar, Kültür ve Turizm Bakanl─▒─č─▒’nca i┼čçi kabul edilmemekte ve bu yasad─▒┼č─▒ çal─▒┼čma ┼čartlar─▒n─▒ sürdürmek amaçlanmaktad─▒r. ─░┼čveren taraf─▒n─▒n yasad─▒┼č─▒ uygulamalar─▒na kay─▒ts─▒z kalmayaca─č─▒m─▒z─▒ ve hukuk mücadelemizin devam edece─čini, bu konu ile ilgili yay─▒nlad─▒─č─▒m─▒z bas─▒n bildirisiyle tüm kamuoyu bilgilendirilmi┼č, bundan sonra da ayn─▒ hassasiyetle sizleri ve kamuoyunu bilgilendirece─čimizi bildirir, çal─▒┼čmalar─▒n─▒zda ba┼čar─▒lar dileriz.

 

 

 

 

                                             Sayg─▒lar─▒m─▒zla,

 

 

 

                                           TOLEY─░S SEND─░KASI

                                                    GENEL YÖNET─░M KURULU