13/03/2012 Kıbrıs Basınında TOLEYİS

Eroğlu: Bize bugünleri aratacak bir anlaşma KKTC`nin mahvolması demektir.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkına bugünleri aratacak bir anlaşmaya imza atmayacaklarını söyledi. Eroğlu, “Bugünlerden daha iyi bir yaşam ortaya çıkacaksa tamam, ama bize bugünleri aratacak bir anlaşmaya imza koymamız...

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkına bugünleri aratacak bir anlaşmaya imza atmayacaklarını söyledi. Eroğlu, “Bugünlerden daha iyi bir yaşam ortaya çıkacaksa tamam, ama bize bugünleri aratacak bir anlaşmaya imza koymamız demek Kıbrıs’ta Türk halkının ya mahvolması ya da başka yolları tutması demektir.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri İşçi Sendikası (TOLEYIS)’ten çoğunluğu kadınlardan oluşan ve gezi için KKTC’de bulunan heyeti kabul etti. Kabulde konuşan Eroğlu, Rumlar’ın bugüne kadar ortaya çıkan bütün anlaşma metinlerini reddettiğini kaydetti. Hala Rum Yönetimi lideri Hristofyas’ın aynı düşünce içerisinde olduğunu belirten Eroğlu, “Bir müddet daha bu görüşmeleri sürdürürüz, ondan sonra anlaşma olmazsa, elbette açıkta değiliz, bir devlet çatısı altındayız, anavatanımız var, anavatanımızın garantisi altında bugüne kadar nasıl yaşadıysak o şekilde yaşamaya devam ederiz.” diye konuştu.

Anlaşma olmayacaksa oturup halkıyla birlikte değerlendirme yapıp adımlarını atacaklarını söyleyen Eroğlu, hala bugün anlaşma için masada oturuyorlarsa bunu dünyanın görmesi gerektiğini dile getirdi ve taviz verilerek yapılacak anlaşmanın anlaşma olmayacağını, halka geçmişte yaşananları tekrar yaşatma hakları olmadığını belirtti. Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığının artık tüm dünya tarafından kabul edilmesi gerektiğini de ifade eden Eroğlu, “Bir ömür geçti biz hala müzakereleri sürdürüyoruz.” dedi.

Eroğlu geçmişten dersler alacaklarını, bugün var olan gerçekleri göz önünde bulunduracaklarını ve kalıcı olacağına inandıkları bir anlaşma ortaya çıkarsa ona dört elle sarılacaklarını kaydetti.

“DÜNYA GÖZLERİNİ KAPADI”

“Rum tarafı tüm anlaşmaları reddettiğine göre demek ki anlaşma istemiyor” diyerek bunu dünyanın gözüne sokmaya çalıştıklarını ancak dünyanın gözlerini kapadığını dile getiren Eroğlu, gerçeğin Rum’un anlaşma istemediği yönünde olduğunu söyledi. Eroğlu sözlerini şu şekilde noktaladı: “Madem ki görüşme masasındayım müzakere masasında olan parametreler belli. Bu parametreler ışığında bir anlaşma çıkaracağız, hala bugün bir anlaşma olacağına inancımı yitirmeden 1 Temmuz’a kadar müzakere masasında bulunmaya devam edeceğiz. Rum tarafı AB Dönem Başkanı olduktan kısa bir süre sonra Güney’de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kampanya başlayacak. Zaten bu şartlarda bir anlaşma olması imkansızdır. Dolayısıyla 1 Temmuz’dan sonra müzakere etmenin bir anlamı olmaz.” Havadis Kıbrıs Gazetesi / 09.03.2012

 

Kadınlar siyasal yaşamda aktif rol almalı.Kamu-İş, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, Türk-İş’e bağlı Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri’nde örgütlü TOLEYİS sendikasıyla birlikte, dün, Girne’de panel gerçekleştirdi. Saat 10:00’da Vuni Palace Otel’de başlayan panelde, “Kadına Uygulanan Şiddet” konusu işlendi.

Panele, Posta Gazetesi’nden yazar Yazgülü Aldoğan, Sabah Gazetesi’nden yazar Meliha Okur, Cumhuriyet Gazetesi’nde yazar Miyase İlknur, yazar Hüzün Yücel ve Ulusal TV Kanalı’ndan Esin Ergenç Turhan konuşmacı olarak katıldı. Başbakan İrsen Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, UBP Güzelyurt Milletvekili ve Türk-İş KKTC temsilcisi Ahmet Çaluda, Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek, TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemal Bakındı ve Karadağ Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Cede Miliniç’in açılış konuşmalarıyla başlayan panele, her iki sendikada örgütlü kadın üyelerle, panel için Türkiye’den gelen gazeteci, yazar ve tiyatro sanatçıları katıldı.

“ANADOLU’NUN KOPMAZ BİR PARÇASIYIZ”: Başkan İrsen Küçük yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının Anadolu’nun kopmaz bir parçası olduğunu ve bu özel günde düzenlenen etkinliğin buna bir gösterge oluşturduğunu belirterek, tüm kadınların gününü kutladı. İngiliz sömürge dönemi de dahil olmak üzere, geçmişte Kıbrıs’ta kadına gereken değerin verilmediğini anlatan Başbakan İrsen Küçük, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı ile Kıbrıs Türk kadınının birçok haklara kavuştuğunu anımsattı. “Ülkemizde kadın-erkek eşitliğini koruyan ve destekleyen yöneticilerdeniz” diyen ve devlet kadrolarında çok sayıda kadının eşit şartlarda görev yaptığını anımsatan Başbakan Küçük, kurulan Kadın Çalışmaları Dairesi’nin, kadına verilen önemin bir göstergesi olduğunu vurguladı. Ülke kadınlarını her platformda aktif olarak görmek istediklerini ifade eden Başbakan İrsen Küçük, nüfusun yüzde 50’sini oluşturan kadınların evde oturmasıyla bir ülkenin kalkınmışlığından bahsetmenin mümkün olamayacağını kaydetti.

Konuşmasında, 27 milletvekili ile hükümette bulunan Ulusal Birlik Partisi’nde 2 kadın milletvekili olduğuna da dikkat çeken Küçük, “gelecek seçimlerde bu sayıyı arttırmak için çalışacağız” dedi.

“KADINLAR ERKEKLERE EŞİT”: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise Kadınlar Günü’nde ülkede kadınla ilgili panel gerçekleştiren Kamu-İş ile TOLEYİS’e teşekkür ederek, tüm kadınların gününü kutladı. “Böylesine anlamlı bir günde Türkiye’den gelen kadınlarla birlikte olmanın mutluluk ve gurur verdiğini” ifade eden Bakan Ünverdi, Kıbrıs Türk kadınının, ülkesinde tüm hak ve özgürlüklerden erkeklerle eşit oranda yararlandığını kaydetti. Bu eşitliğin, Kıbrıs Türkü’nün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilke ve devrimlerini kendisine yaşam tarzı olarak belirlemesinden kaynaklandığını belirten Bakan Ünverdi, Kıbrıs Türk kadınının, Ata’sından aldığı güçle dik durarak devletine sahip çıktığını vurguladı. KKTC’de kadınların daha ileri gitmesi için büyük çaba harcandığını ifade eden Bakan Ünverdi, geçtiğimiz gün, bu yönde atılan adım atılarak “Kadın Çalışmaları Dairesi’ kurulduğunu anımsattı.

“BİZ ÜLKEMİZ İÇİN VARIZ”: UBP Güzelyurt Milletvekili ve Türk-İş KKTC temsilcisi Ahmet Çaluda, konuşmasında, kadınların gününü kutlayarak, böylesine anlamı günde ülkede kadınla ilgili panel gerçekleştiren Kamu-İş ile TOLEYİS yöneticilerini kutladı. KKTC’de Türk-İş’in temsilciliğini yürüttüğünü ve bunun kendisi için onur olduğunu ifade eden Çaluda, her zaman olduğu gibi yapılan etkinliğin, Kıbrıs sorununun zor bir dönemden geçtiği sürece rastlamasının tesadüf olmadığını söyledi. “Biz ülkemiz için varız” diyen Çaluda, , KKTC devletini, “ayaklar altında çiğnensin” diye kurmadıklarını belirterek, devleti kuranlar için “Allah razı olsun” dedi.

“KADINLAR MEDENİYETİN MİHENK TAŞIDIR”: TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemail Bakındı da yaptığı konuşmada, Dünya Kadınlar Günü’nde, Kamu-İş sendikasıyla KKTC’de panel gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, tüm kadınların gününü kutladı. Konuşmasına, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesi önderi Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı rahmetle anarak başlayan Bakındı, bugün verdikleri haklı ve onurlu mücadele sonucu elde ettikleri hak ve kazanımları kutlayan kadınların medeniyetin mihenk taşı olduklarını vurguladı. İşkolu itibarıyla kadınların çoğunlukta olduğu bir sendika olduklarını ifade eden Cemal Bakındı, pozitif ayırımcılığa karşı olan TOLEYİS’in kadınların sosyal ve siyasal yaşamda çok daha aktif bir şekilde rol almalarını desteklediğini kaydetti. Cemail Bakındı, paneli KKTC’de gerçekleştirmelerinin nedenini ise, “Türkiye’nin ayrılmaz bir parçası olan Kuzey Kıbrıs’ın özgürlüğüne kavuşmasında yaşamlarını yitiren Türk Askeri, Mücahit ve bunun gerçekleşmesini sağlayan rahmetli Ecevit’i anma yanında Kıbrıs davasına destek vermek için” düzenlediklerini söyledi.

“ÖZLÜK HAKLARINDA EŞİTLER”: Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek de konuşmasında böylesine anlamlı bir günde TOLEYİS ile birlikte kadın temalı bir panel gerçekleştirmekten duydukları onuru belirterek, katkı koyanlara teşekkürlerini sundu. Konuşmasında tüm kadınların kadınlar gününü kutlayan Dilek, İngiliz sömürge dönemi yıllarında büyük ayrımcılığa maruz kalan Kıbrıs Türk kadının bugün kurduğu devletinde yasalar karşısında, iş yaşamında ve özlük haklarında eşit durumda olduğunu vurguladı. Nüfusun yaklaşık yarısını oluşturmalarına rağmen kadınları siyasal yaşamda arzu ettikleri oranda göremediklerini belirten Dilek, bunun için kadınların örgütlenmeleri gerektiğine işaret etti. KKTC’nin ambargo altında olması nedeniyle uluslararası temasları Türkiye üzerinden gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya başladıklarını ifade eden Dilek, bunu sağlayan Türk Metal Sendikası ile TOLEYİS’e teşekkürlerini sundu. Karadağ Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Cede Miliniç de konuşmasında kadınların gününü kutlayarak, böylesine anlamlı bir günde KKTC’de bulunmaktan onur duyduğunu söyledi. Milinç konuşmada kadınların Karadağ’daki iş ve çalışma hayatı yanında sendikanın yaptığı çalışmalara değindi.

Star Kıbrıs / 09.03.2012

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde,

Eroğlu Türkiye`den Toleyis Heyetini Kabul Etti.

EROĞLU: "BUGÜNLERDEN DAHA İYİ BİR YAŞAM ORTAYA ÇIKACAKSA TAMAM, AMA BİZE BUGÜNLERİ ARATACAK BİR ANLAŞMA KIBRIS`TA TÜRK HALKININ MAHVOLMASI DEMEK""ANLAŞMA OLMAZSA, ELBETTE AÇIKTA DEĞİLİZ, BİR DEVLET ÇATISI ALTINDAYIZ, ANAVATANIMIZ VAR, HALKIMIZLA DEĞERLENDİRME YAPIP ADIMLARIMIZI ATACAĞIZ""TAVİZ VERİLEREK YAPILACAK ANLAŞMA ANLAŞMA DEĞİL"

Lefkoşa, 8 Mart 12 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Bugünlerden daha iyi bir yaşam ortaya çıkacaksa tamam, ama bize bugünleri aratacak bir anlaşmaya imza koymamız demek Kıbrıs`ta Türk halkının ya mahvolması ya da başka yolları tutması demektir" dedi.

O yüzden bugünleri aratmayacak bir anlaşma mümkün mü ona baktıklarını söyleyen Eroğlu, Rumlar`ın bugüne kadar ortaya çıkan bütün anlaşma metinlerini reddettiğini, hala Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas`ın aynı düşünce içerisinde olduğunu belirtti ve "Bir müddet daha bu görüşmeleri sürdürürüz, ondan sonra anlaşma olmazsa, elbette açıkta değiliz, bir devlet çatısı altındayız, anavatanımız var, anavatanımızın garantisi altında bugüne kadar nasıl yaşadıysak o şekilde yaşamaya devam ederiz" diye konuştu.

Anlaşma olmayacaksa oturup halkıyla birlikte değerlendirme yapıp adımlarını atacaklarını söyleyen Eroğlu, hala bugün anlaşma için masada oturuyorlarsa bunu dünyanın görmesi gerektiğini dile getirdi ve taviz verilerek yapılacak anlaşmanın anlaşma olmayacağını, halka geçmişte yaşananları tekrar yaşatma hakları olmadığını belirtti.

Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmazlığının artık tüm dünya tarafından kabul edilmesi gerektiğini de ifade eden Eroğlu, "Bir ömür geçti biz hala müzakereleri sürdürüyoruz" dedi.Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri İşçi Sendikası (TOLEYIS)`ten çoğunluğu kadınlardan oluşan ve gezi için KKTC`de bulunan heyeti kabul etti.

Kabulde UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda ile Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de hazır bulundu.

ÇALUDAKabulde konuşan Ahmet Çaluda, Kıbrıs sorunuyla ilgili zor günlerden geçildiği bu günlerde Anavatan Türkiye`nin çeşitli yerlerinden gelen emekçi kadınların da Kıbrıslı Türkler`in yanında olmasının ve onların tam desteğini almanın önemine işaret etti.

BAKINDIToleyis Genel Başkanı Cemail Bakındı da hür basının etkili olduğu ülkelerde hem demokrasinin işlediğini hem de işlerin iyiye gittiğini söyledi, basının desteğini almanın önemine işaret etti ve ilerleyen dönemde daha hür bir basınla iyi işler yapma temennisinde bulundu.

Bakındı, artık Kuzey Kıbrıs`ta fiili bir devlet oluştuğunu, bir çok yatırım yapıldığını, ülkenin geliştiğini söyledi ve "Artık tek mesele kaldı, o da KKTC`nin dünya tarafından tanınması" diye konuştu.

Zaman zaman Türkiye`deki iç konuların Kıbrıs meselesine alet edilmesinden dolayı bir Türk vatandaşı olarak üzüntü yaşadığını dile getiren Bakındı, KKTC`nin özgür bir ülke olması, özgür olan bir ülkenin Türkiye`ye neler katacağını herkesin görmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkını kendilerinden ayrı bir parça olarak görmelerinin bir insanlık suçu olduğu kanaatinde olduğunu kaydeden ve bunun politika içinde olmaması gerektiğini dile getiren Bakındı, Dr. Küçük ve Rauf Denktaş`ın çizdiği yolda yürümek zorunda olduklarını kaydetti.

Bakındı, KKTC`de politikacıların Türkiye`dekilerden daha sıcak olduğunu, halkla iç içe olduklarını da dile getirdi.

Bakındı, Eroğlu`nun doğum gününü de kutladı.

EROĞLUCumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eroğlu, Kıbrıslı Türkler`in Anavatan Türkiye`ye güvenerek yola çıktığını ve verdikleri zorlu mücadele neticesinde KKTC devletini kurduklarını ancak KKTC`nin sadece Türkiye tarafından tanınmış bir devlet olma pozisyonundan kurtulamadığını anlattı.

Türklerle Rumlar`ın ortak bir devlet kurup kuramayacağını görmek için müzakerelerin sürüdüğünü söyleyen Eroğlu, ortaya çıkan tüm anlaşma metinlerinin Rum tarafından reddedildiğini, buna rağmen genellikle Türk tarafının haklarının yendiğini söyledi.

"HAYIR DEMEK BİR AVANTAJMIŞ GİBİ..."Eroğlu, "Rumlar her hayır dediği zaman, sanki hayır demek bir avantajmış gibi yeni isteklerle karşımıza çıkmaktadırlar. Annan Planı`na hayır dediler, şimdi Annan Planı`ndan daha fazla şeyler vermeliyiz ki hem Hristofyas memnun olsun hem de halkını memnun etsin. Peki bizim halkımızın memnuniyeti? Bunu kimse maalesef düşünmek istemiyor. Dolayısıyla biz de 1974 Barış Harekatı`nın yarattığı coğrafya üzerinde bir devlet kurduk. Tanınmasa da bir devlet vardır. Bir devlette olması gereken her şey bu devlette vardır" diye konuştu.Kıbrıs Türk tarafının yaşayabilir, kalıcı bir anlaşma arayışı içerisinde olduğunu belirten Eroğlu, ancak Rum`un her istediğine "evet" diyerek 1963`te Kıbrıs Cumhuriyeti`nin başına gelenlerin yeni kuracakları ortaklık devletinin de başına gelmesini sağlamayacak, yine Kıbrıs Türk halkını devletsiz Rum`un baskısı altında yaşatmayacak bir anlaşma istediklerini kaydetti..

"DÖRT ELLE SARILACAĞIZ"Eroğlu geçmişten dersler alacaklarını, bugün var olan gerçekleri göz önünde bulunduracaklarını ve kalıcı olacağına inandıkları bir anlaşma ortaya çıkarsa ona dört elle sarılacaklarını kaydetti.

"DÜNYA GÖZLERİNİ KAPADI""Rum tarafı tüm anlaşmaları reddettiğine göre demek ki anlaşma istemiyor" diyerek bunu dünyanın gözüne sokmaya çalıştıklarını ancak dünyanın gözlerini kapadığını dile getiren Eroğlu, gerçeğin Rum`un anlaşma istemediği yönünde olduğunu söyledi. Eroğlu şöyle konuştu:

"Madem ki görüşme masasındayım müzakere masasında olan parametreler belli. Bu parametreler ışığında bir anlaşma çıkaracağız, hala bugün bir anlaşma olacağına inancımı yitirmeden 1 Temmuz`a kadar müzakere masasında bulunmaya devam edeceğiz. Rum tarafı AB Dönem Başkanı olduktan kısa bir süre sonra Güney`de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kampanya başlayacak. Zaten bu şartlarda bir anlaşma olması imkansızdır. Dolayısıyla 1 Temmuz`dan sonra müzakere etmenin bir anlamı olmaz."

Haberdar Gazetesi / Kıbrıs

3/13/2012