11-13 Aralık 2014 Tarihlerinde Sırbistan PPDIV Sendikasının Düzenlemiş Olduğu Eğitim Seminerine, Doç. Dr. Sayım YORGUN Katıldı.

11 -13 Aralık 2014 tarihlerinde Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde Tarım, Gıda, Tütün ve Su Sanayi İşçileri Sendikasının düzenlemiş olduğu seminere, Doç Dr. Sayım YORGUN konuşmacı olarak katıldı.

 

Seminer’de Hırvatistan, Slovenya, Karadağ, Makedonya ve Sırbistan sendika başkanları ve temsilcileri bir araya geldi. Ev sahipliği yapan Sırbistan PPDIV Sendikası Genel Başkanı Dragan ZARUBICA ve Voyvodina Şube Bölge Başkanı Miodrag BRADONJİÇ’in  açılış konuşmalarından sonra misafirlere söz verildi.

 

Sırbistan başta olmak üzere ve diğer Güney –Doğu Avrupa ülkelerindeki sendikaların İş Konseyleri bazıları bu tecrübeleri yıllar boyunca sahip olmuşlar, bazıları ise İş Konseyleriyle gelecekte ilk defa karşılaşacaklar. İş Konseylerinin, ne anlama geldiğini, rolünü, fonksiyonunu, sendikalara avantaj mı yoksa tehlike mi dezavantaj mı olduğunu Sayın Doç. Dr. Sayım YORGUN sunumda detaylı olarak bilgilendirdi. YORGUN hepsini dikkate alarak Sırbistan’daki arkadaşların nasıl davranmaları ve ne yapmaları gerektiğini teorik ve bilim çerçevesinde bilgileri paylaştı.

 

 • İkinci gün Doç. Dr. Sayın YORGUN, “Sendikal Hareketi ve Gelecekteki Sendikalar” konulu bir sunum yaptı. Aynı zamanda Türkiye’de sendikacılık ve sendikal hareket ile ilgili bilgi vererek, Toplu Sözleşme Kanunu, işçi haklarını ve diğer konuları detaylı olarak katılımcılara bildirdi. Konuşmasında günümüzde sendikaların tarihinde hiçbir döneminde yaşanmayan derecede hızlı değişimin yaşandığını, dolayısıyla eski yapılar, fonksiyonlar ve söylemlerle sendikal hareketi devam ettirme olanağının kalmadığını,  bu yüzden sendikaların zaman geçirilmeden stratejik düşünmeye, alternatifler üretmeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

 • İkinci bölümde Türkiye’deki sendikacılık ile ilgili bilgi verdi. Aynı zamanda sendikaların yaşadığı sorunları, zorlukları, özellikle sosyal diyalog ve toplu sözleme ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Sayın YORGUN’nun konuşması çok ilgi çekti, aynı zamanda çok sayıda katılımcılar tarafından sorular geldi ve YORGUN tarafından cevaplandı.

   

  Gelecekteki yapılacak seminerlerde Güney –Doğu Avrupa ülkelerinin sendikaları Doç. Dr. Sayım YORGUN’u tekrar konuşmak üzere görmekten mutlu olacaklarını dile getirdiler.

   

  Sayın YORGUN, Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Sayın Ljubisav ORBOVIÇ’i ziyaret ederek işçi hakları, sendikal hareketi, sendikaların geleceği ve Avrupa Birliği ile ilgili konuları görüştüler. Başkan, önümüzdeki dönemde Sayın YORGUN’nun Sırbistan’daki işçilere bilgi aktarması için ricada bulundu.

  Aynı zamanda Avrasya Gıda, Tarım, Orman ve Turizm İşçileri Federasyonu üyesi Sırbistan Turizm ve Cetring sendika başkanı Sayın Radan MILOVANOVIÇ ile bir araya gelerek sendikal konuları değerlendirdiler. Avrasya Federasyonu’nun gelecekte yapılacak planları ve programları üzerinde görüşmeler yapıldı.