1 MAYIS KUTLU OLSUN

De─čerli üyelerimiz, i┼čçi karde┼člerimiz, Covid-19 salg─▒n─▒ nedeniyle bu y─▒l 1 May─▒s’─▒ kutlayam─▒yoruz. Bu nedenle sizlere 1 May─▒s’la ilgili bilgilerimi aktarmak ve bu anlaml─▒ günü kutlamak istiyorum.

ABD’de 1800’lü y─▒llarda a─č─▒r çal─▒┼čma ko┼čullar─▒na kar┼č─▒ i┼čçilerin tepkileriyle ba┼člayan mücadele 1 May─▒s 1886 y─▒l─▒nda doru─ča ç─▒kt─▒.  ─░┼čçilerin temel talebi 12 saatlik a─č─▒r çal─▒┼čma süresinin 8 saate indirilmesiydi.

1 May─▒s 1886 Chicago’da yap─▒lan eylemlerde polisin açt─▒─č─▒ ate┼č sonucu çok say─▒da i┼čçi hayat─▒n─▒ kaybetti. Daha sonra haks─▒z ithamlarla 5 i┼čçi lideri ─░DAM ED─░LD─░. Bu nedenle 1 May─▒s i┼čçilerin bir araya geldikleri, sendika liderlerini ve kaybettikleri i┼čçi arkada┼člar─▒n─▒ and─▒klar─▒ kutlama günü oldu ve her y─▒l tüm dünyada kutlan─▒yor.

Türkiye’de 1906 y─▒l─▒ndan ba┼člamak üzere çe┼čitli y─▒llarda 8 saatlik çal─▒┼čma talebi, hafta tatili ve ücreti, yabanc─▒ ┼čirketlerin millile┼čtirilmesi gibi çok hakl─▒ taleplerle 1 May─▒s kutland─▒.

1935 y─▒l─▒na kadar Türkiye’de yasak olmas─▒na ra─čmen, birkaç defa daha 1 May─▒s kutland─▒. Ancak, 1935 y─▒l─▒nda ç─▒kar─▒lan kanunla 1 May─▒s “BAHAR BAYRAMI” olarak kabul edildi.

Türk-─░┼č’e ba─čl─▒ birçok sendikam─▒z, 1963 y─▒l─▒nda “Grevli Toplu ─░┼č Sözle┼čmesinin” kazan─▒ld─▒─č─▒ 24 Temmuz’u “─░┼×Ç─░ BAYRAMI” olarak kutlamaya ba┼člad─▒ ve Toplu ─░┼č Sözle┼čmelerine bayram günü olarak ekledi.

Türk-─░┼č’in 1986 y─▒l─▒nda yap─▒lan Genel Kurulunda, benimde içinde oldu─čum 1 May─▒s Komitesi kuruldu, 1 May─▒s’─▒n Atatürk Resimleri ve Türk Bayraklar─▒ ile hiçbir spekülasyona yer vermeden gerçek bir i┼čçi bayram─▒ gibi kutlanmas─▒ karar─▒ al─▒nd─▒. 1986 y─▒l─▒nda al─▒nan bu karar do─črultusunda her y─▒l çe┼čitli vilayetlerde 1 May─▒s’─▒ kutlad─▒.

22 Nisan 2009 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda, o dönemin Ba┼čbakan─▒ Say─▒n, Recep Tayyip ERDO─×AN ba┼čkanl─▒─č─▒nda Ak Parti Hükümetinin teklifiyle ve tüm Partilerin ittifak─▒yla, 1May─▒s, “Emek ve Dayan─▒┼čma Günü” ad─▒yla resmi tatil olarak kabul edildi. 27 Nisan 2009 tarihinde Resmi Gazetede yay─▒nlanarak yürürlü─če girdi.

1968’de Fransa’da ba┼člay─▒p dünyaya yay─▒lan sol ideolojik yap─▒lanmalar Türkiye’de de etkin olmaya ba┼člad─▒ ve sendikal hareket ideolojik olarak bölündü. Türk-─░┼č’e ba─čl─▒ dört sendika Türk-─░┼č’ten ayr─▒larak D─░SK’i kurdu. D─░SK’in kurulu┼čuyla birlikte ideolojik çat─▒┼čma artt─▒. 1 May─▒s kutlamalar─▒nda, LEN─░N – STAL─░N ve MAO’nun Posterleri ta┼č─▒nd─▒.

1 May─▒s 1976’da D─░SK öncülü─čünde Taksim Meydan─▒nda yap─▒lan kutlamalar,  1977 y─▒l─▒nda da D─░SK öncülü─čünde Taksim Meydan─▒nda kutland─▒.  1 May─▒s kutlamas─▒nda, alana LEN─░N – STAL─░N VE MAO gibi kominist rejimin önemli isimlerinin Posterleri ile girildi. Alana girenlerde ne Türk Bayra─č─▒ ne de Atatürk Resimleri vard─▒.O gün saat 14:30 civar─▒nda, kimler taraf─▒ndan aç─▒ld─▒─č─▒ belli olmayan ate┼č sonucu ç─▒kan panikte 37 i┼čçi öldü, 200’den fazla i┼čçi yaraland─▒.

O gün bu mitingde Türk-─░┼č’ten 10 Eylül 1977’de ayr─▒l─▒p, D─░SK’e kat─▒lan OLEY─░S Sendikas─▒ da vard─▒. Bu sendika daha sonra Enver ÖKTEN Ba┼čkanl─▒─č─▒nda Hak-─░┼č’in yöneticileri ile yapt─▒klar─▒ müzakereler sonucunda D─░SK’ten ayr─▒larak, 31 Temmuz 2010’da HAK-─░┼×’e kat─▒ld─▒.

1977’de OLEY─░S’in de kat─▒ld─▒─č─▒ ve tarihe “KANLI 1 MAYIS” olarak geçen mitingde, 37 i┼čçinin öldü─čü i┼čçilerden biri de OLEY─░S üyesiydi.

BEN CEMA─░L BAKINDI olarak, 1977 y─▒l─▒nda D─░SK’e kat─▒lan (bugün HAK-─░┼× üyesi) OLEY─░S’in, yukar─▒da söyledi─čim sendikal faaliyetlerini tasvip etmedim.

─░deolojik Sendikac─▒l─▒k yerine, M─░LL─░ Sendikac─▒l─▒─č─▒ benimsedim. Ülkemizde çat─▒┼čmac─▒l─▒k yerine, birle┼čtiricili─či savundum Ülkemin menfaatlerinin, ─░┼čçi haklar─▒n─▒n ve ç─▒karlar─▒n─▒n önüne hiçbir ┼čeyi, hiçbir ideolojiyi koymad─▒m.

LEN─░N – STAL─░N VE MAO posterlerinin yerine, ATATÜRKÜMÜZÜN resimleriyle ve Türk Bayra─č─▒ ile kat─▒lmay─▒ öngördüm ve 1 May─▒s’lar─▒ Türk Bayra─č─▒ ve Atatürk resimleri ile kutlad─▒k.

Sendikac─▒l─▒ktaki düsturum:

PEYGAMBER EFEND─░M─░Z─░N, “─░┼čçinin Al─▒n Teri Kurumadan Verilmelidir”, “Kom┼čusu Açken, Tok Yatan Bizden de─čildir” hadisi┼čerifinden her zaman güç ald─▒k.

Hoca Ahmet YESEV─░’nin dedi─či gibi “Sevgi Çiçekleri Dev┼čirmek” için “Sevgi Tohumlar─▒ Ektik”,

Yunus’un söyledi─či gibi “Yarad─▒lan─▒ Sevdik, Yaradan’dan Ötürü”,

Mevlana Hazretlerinin “─░ster Putperes, ─░ster Mecusi Ol, Tövbeni Bin defa Bozmu┼č Olsanda Yine Gel” deyi┼čiyle, Bar─▒┼č ve Karde┼čli─či seçtik.

Hac─▒ Bekta┼č Veli Hazretlerinin “Edep Ya Rasulallah” deyi┼čiyle terbiyeyi ald─▒k.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder ATATÜRK’ü referans olarak ald─▒k.

783 bin kilometre kare topra─č─▒m─▒z ile 83 milyon Türk Milletinin bir bütün ve karde┼č olmas─▒ için;

1977 YILINDA, BANA ─░NANAN ─░┼×Ç─░ KARDE┼×LER─░M ─░LE TOLEY─░S SEND─░KASINI KURDUK.

TOLEY─░S SEND─░KASI; 19 binek, 3 hizmet arac─▒, kendine ait binalar─▒ ile 11 Profesyonel Yönetici, 30 Personel, toplam 58 Amatör Yönetici ve ─░l Temsilcileri, 1 Profesör Dan─▒┼čman, 1 Yeminli Mü┼čavir ve 3 ki┼čilik Hukuk Büromuz ile hizmetinizdedir. Sendikam─▒za üye 918 i┼čyeri ve 469 i┼čyeri sendika temsilcimiz vard─▒r.

Kuruldu─ču günden beri bizleri destekleyen hayatta olan üyelerimize bize verdikleri destek için te┼čekkür ederken, ahirete intikal eden tüm üyelerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu y─▒l, 1 MAYIS’─▒ ALANLARDA KUTLAYAMIYORUZ.

ANCAK TALEPLER─░M─░Z VAR:

  1. ─░┼čçilerimizin üzerindeki a─č─▒r vergi yükünün kald─▒r─▒lmas─▒ talebimizdir.
  2. Asgari ücretten vergi al─▒nmamal─▒d─▒r. Asgari ücret, insanca ya┼čanabilir olmal─▒d─▒r.
  3. % 39’a varan kay─▒t d─▒┼č─▒l─▒k önlenmeli, bunun için yasal düzenleme yap─▒lmal─▒ ve haks─▒z rekabet engellenmelidir.
  4. Emeklilik ve emeklili─če ba─čl─▒ düzenlemeler yeniden gözden geçirilmelidir.
  5. Demokrasimiz, kar┼č─▒l─▒kl─▒ sevgi ve sayg─▒ ile daha da geli┼čtirilmelidir.
  6. Ba┼čta K─▒dem Tazminat─▒ olmak üzere kazan─▒lm─▒┼č haklar, k─▒rm─▒z─▒ çizgimizdir.
  7. ─░┼č Güvenli─či, k─▒rm─▒z─▒ çizgimizdir.

De─čerli Üyelerimiz ve ─░┼čkolumuzdaki ─░┼čçi Karde┼člerim;

22.000 üyeye sahip TOLEY─░S’e sahip ç─▒k─▒n, i┼čkolumuzdaki i┼čçileri üye yap─▒n.

696 Say─▒l─▒ KHK ile Ta┼čerondan kadroya geçen i┼čçi karde┼člerim, B─░NLERCE üyelik yaparak, bize güç katt─▒n─▒z. Hepiniz üye olman─▒z halinde 1 Kas─▒m 2020 tarihinden itibaren Toplu ─░┼č Sözle┼čmemizden yararlanacaks─▒n─▒z.

Sendikam─▒z─▒, ┼ču anda Toplu ─░┼č Sözle┼čmesinden yararlanan 4.300 i┼čçi iyi tan─▒maktad─▒r.

Biz KORSAN Sendikac─▒lar gibi yalan söylemedik.

Yapamayaca─č─▒m─▒z hiçbir ┼čeyi vaad etmedik.

Ya┼čas─▒n TOLEY─░S’in Güçlü ve Onurlu Mücadelesi.

18 No’lu ─░┼čkolunun Tek ve En Güçlü Sendikas─▒ TOLEY─░S’tir.

De─čerli üyelerimiz, i┼čkolumuzdaki i┼čçi karde┼člerimiz, hepinizin 1 May─▒s Emek ve Dayan─▒┼čma Günü’nü kutlar, sa─čl─▒k, huzur ve mutluluk dilerim.

 

Sayg─▒lar─▒mla,

CEMA─░L BAKINDI

TOLEY─░S SEND─░KASI

GENEL BA┼×KANI