04/06/2010 BURFAŞ ta Mutlu Son

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BURFAŞ`ta 6 yıldır devam eden sendika meselesi çözüme kavuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Türkiye Otel Lokanta ve Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı arasında imzalanan sözleşme, BURFAŞ`ın 230 personelinin yüzünü güldürdü. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kültürpark Spor Kafe`de gerçekleştirilen imza töreninde, Bursa`da kentin değerlerinin öne çıkarılması için çalıştıklarını söyledi. Bursa`nın her yönüyle örnek bir şehir olacağına inanan Başkan Altepe, `Bursa`da güzel hizmetleri verirken hem kentte yaşayanların hem de belediye çalışanlarının mutluluğunu ve huzurunu ön planda tutuyoruz. Belediyede sorun değil, iş üretilsin istiyoruz. Bu kent bizim. Çalışmalarımızla herkese huzur verelim istiyoruz. Bu nedenle göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, BURFAŞ`ta 6 yıldır çözülemeyen bir sorun olan sendika problemine odaklandık. Bugün de bu sorunu çözmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan sonra gerek sosyal gerekse maaşlar konusunda sıkıntı yaşanmayacak. Örgütlenme en temel demokratik haktır. Bu düzenin üretime de yansıyacağına inanıyorum` diye konuştu. Bursa için güzel çalışmaları hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi`nde çözüm hedefli çalıştıklarını ifade eden Başkan Altepe, şehrin her köşesinde yapılan sosyal tesislerle vatandaşların kenti daha iyi tanıdığını ve sosyal tesislerden yararlanabildiğini söyledi. Sosyal tesisler arttıkça BURFAŞ`ın da hem sorumluluk alanının hem de çalışan sayısının arttığını kaydeden Başkan Altepe, `Bursa`da yaşamak büyük mutluluk. Bu Cennet kente ve değerlerine sahip çıkmalıyız. Ecdadımızdan emanet aldığımız bu kenti gelecek nesillere miras bırakacağımızın bilinciyle çalışmalarımıza devam ediyoruz` şeklinde konuştu. TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı da Türkiye`nin çok köklü bir tarihe sahip olduğunu vurguladığı konuşmasında, `Bu ülke hepimizin. Kardeşliği ve beraberliği korumalı, enerjimize sahip çıkmalıyız. Sevgiyle kurulan Türkiye`yi gelecekte iyi yerlere taşıyabilmemiz önemli. BURFAŞ`ta 6 yıldır çözülemeyen sorun artık çözüldü. Emek dostu Başkan Altepe de bize bu konuda destek oldu` diyerek Başkan Altepe`ye teşekkür etti.

Başkan Altepe ve Bakındı, konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesini imzaladılar. AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala, TOLEYİS Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Necati Aktaş, TÜRK-İŞ Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Kanca ve BURFAŞ çalışanları törende hazır bulundu. BURFAŞ TOLEYİS Baş Temsilcisi Osman Altun da BURFAŞ`ta sendika sözleşmesine çözüm bulan Başkan Altepe`ye personel adına teşekkür etti. Sendikalı olan şirket çalışanları sözleşme sevincini davul zurna eşliğinde kutladı. Törenin ardından Başkan Altepe, Bursaspor`a başarılar dileyen TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı`ya Bursaspor forması hediye etti.

Toplu iş sözleşmesi sayesinde BURFAŞ çalışanları, ortalama ücretlerde 4 ikramiye odun, yiyecek, yol ve taşıt avantajına sahip olacak. Yaklaşık yüzde 34 civarında artış gösterecek olan maaşlarda da en yüksek maaş bin 700, yeni başlayan personel için en düşük maaş ise bin 100 TL olacak. 05 Nisan 2010 www.lifeinbursa.com