Aydınlık Gazetesi 13 Temmuz 2015 / Swissotel'de İşçiye Sendikasızlaştırma
Swissotelde çalışanların ücretlerini yüksek bulan işveren, işyerini sendikasızlaştırmaya başladı. Çalışanlar sendikalı diye terfi ettirilmedi ve psikolojik baskıyla istifaya zorlandı. Bugüne kadar sendikadan istifa ettirilen çalışan sayısı 90a ulaştı.

Aşkın Demirtaş
İstanbul Beşiktaşta bulunan Swissotel The Bosphorusta çalışanların sendikadan istifaya zorlandığı ileri sürüldü. 2004 yılından beri Swissotelde örgütlü olan Türk-İşe bağlı Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS), son dönemlerde çalışanlara yönelik baskıların artığını bildirdi. Edinilen bilgiye göre Fiba Holdingin Swissoteli almasıyla birlikte sorunlar baş gösterdi. Ancak son yıllarda bu baskılar daha da arttı. 

İŞVEREN 3 KURUŞU İŞÇİYE ÇOK GÖRDÜ 
Sendika üyesi olan çalışanlara terfi verilmedi. İşveren işi biraz daha ileriye taşıyarak sendikalı olmayanlara ayrıcalık tanıdı ve terfi ettirdi. Sendika yöneticileri ise bu yöntemle sendikalı olan işçilerin psikolojik baskıyla istifaya zorlandığını belirtti. İşverenin sendikadan neden rahatsız olduğunu ise toplusözleşme süreçlerinde yaşananlar ortaya koydu. İddiaya göre işveren bu görüşmelerde "Ben bankamda çalışan müdüre 1600 lira veriyorum" diyerek çalışanların ücretini çok bulduğunu söyledi. Ancak sendikayla başa çıkamayan işveren çareyi çalışanları sendikadan istifa ettirmekte buldu. Bugüne kadar sendikadan istifa ettirilen çalışan sayısı ise 90a ulaştı.

OTEL YETKİLİLERİ: ÖYLE GEREKİYOR
Sendikanın konuya ilişkin otel yetkilileriyle görüşmesi de fayda etmedi. Görüşmede sendika yöneticilerine "Öyle gerekiyor" yanıtı verildi. Sendika yöneticilerine göre Swissotelde "örgütsüzleştirme politikası" devreye sokuldu. Ancak sendika pes edecek gibi değil.Aydınlıka konuşan TOLEYİS İstanbul Bölge Şube Başkanı Ali Şahin, "Otelde baskılara direnen arkadaşlarımız çok sağlam ve dik duruyor. Biz mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. TOLEYİS güçlü bir sendika. Bizim kişiliğimiz de, karakterimiz de Fiba Holding ile mücadele etmeye yeter" ifadelerini kullandı. Ayrıca sendika 9 Temmuzda Swissotel önünde yaptığı eylemle işçilere yönelik baskıları protesto etti.

SWİSSOTELDE PERSONELE SENDİKA BASKISIİstanbuldaki Swissotelde çalışanların sendikadan ayrılması için işverenin baskı yaptığı belirtiliyor...  İstanbul Beşiktaştaki Swissotel işvereninin personele sendikadan ayrılmaları için çeşitli yöntemlerle baskı yaptığı belirtiliyor. İşverenin ücretleri yüksek bulduğu gereçesiyle çalışanları sendikalı personeli terfi ettirmediği, psikolojik baskıyla istifaya zorladığı bu yolla sendikadan istifa ettirilen çalışan sayısının 90a ulaştığı bildirildi.  Swissotel The Bosphorusta çalışanların örgütlü olduğu Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS), son dönemlerde çalışanlara yönelik baskıların artığını bildirdi. Aydınlık Gazetesinde Aşkın demirtaş imzalı bhaberde Fiba Holdingin Swissoteli almasıyla birlikte sorunlar yaşanmaya başlağı belirtilerek, işverenin sendika üyesi çalışanları terfi ettirmeyip sendikalı olmayanlara ayrıcalık tanıdığı belirtiliyor.

  Haberde işverenin sendika ile görüşmelerd "Ben bankamda çalışan müdüre 1600 lira veriyorum" diyerek çalışanların ücretini çok bulduğu ifade ediliyor.

  Sendikanın konuya ilişkin otel yetkilileriyle görüşmesinin de yarar sağlamadığı beirtilen haberde görüşmede sendika yöneticilerinin işverene neden böyle yaptığına ilişkin soruya "Öyle gerekiyor" yanıtı verildiği aktarılıyor.

Otel çalışanları 9 Temmuzda Swissotel önünde yaptığı eylemle baskıları protesto etmişti.

Kumport liman işçileri: Sendika yoksa yolsuzluk varLiman-İşe üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Ambarlı Kumport Limanı işçilerinin mücadelesi devam ediyor. Kumportta sendikalaşmanın engellenmesini protesto eden işçiler, bugün Ambarlı Limanında yürüyüş düzenledi.

Avcılardaki Kumport Limanı girişinde toplanan Liman- İş üyesi işçiler, "Köle değil işçiyiz, sendika ile güçlüyüz" pankartı açarak yürüyüşe geçti. Attıkları sloganlarla yaşadıkları baskıları protebsto eden işçiler Kumport önüne kadar yürüdü. Özel güvenliklerin yürüyüşü engellemek istemesi üzerine zaman zaman gerginliğin yaşandığı yürüyüşe, Eğitim Sen 7 Nolu Şube, Öz Gıda-İş Sendikası, Emek Partisi ve UİD-DER üyeleri de destek verdi.

ALIN TERİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ
Kumport Limanında sendikalaşma çalışmalarının bir yıl önce başladığını belirten Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı, "Patronlardan kahvaltıya Parise, öğle yemeğine Bodruma gitmeyi istemiyoruz. Sadece alın terimizin karşılığını, evimize peynir, zeytin götürebilmeyi istiyoruz. Sendikalaşma ve örgütlenme hakkı, en önemli insan hakkından biridir. Sendikalaşmamızı engelleyemezsiniz" diye konuştu.

İzmirdeki kaçakçılık operasyonlarını hatırlatan Avcı, sendikalaşmanın olmadığı limanlarda kaçakçılığın yaşandığına dikkat çekti. Sendikalarına üye olan işçilere yapılan baskıların sona ermesini istediklerini söyleyen Avcı, Kumporta sendika girene kadar mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

SESSİZ KALMAK ONAYLAMAKTIR
Basın açıklamasını yapan Liman-İş İstanbul Şube Başkanı Sabri Erdemir işçilerin sendika hakkına saygı gösterilmesini istedi. Sendikalaşmanın yasal hak olmasına rağmen işçilerin çok kolay bir şekilde işten atılmasına tepki gösteren Erdemir, Türk-İş başta olmak üzere tüm konfederasyonları liman işçilerine destek vermeye çağırdı. Liman işçilerinin yaşadıklarına sessiz kalmanın yaşananları onaylamak anlamına geldiğine dikkat çeken Erdemir mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı.

BASKI VE TEHDİT
Kumport Limanı işçileri ağır çalışma koşullarına karşı 1 yılı aşkın süredir Liman-İşte örgütlenme mücadelesi veriyor. Türkiyenin önde gelen patronlarından Hüsnü Özyeğinin sahibi olduğu Fiba Holdinge bağlı olan Kumportta sendikalaşmanın duyulmasının ardından işten atmalar başladı. Kumport patronu kadrolu olan 114 işçiyi taşarona devrederek işten attı. Bugüne kadar toplam 150 işçi sendikal nedenlerle işten atıldı. İşten atılan işçiler bir ayı aşkın süredir liman önünde direniyor. İşten atılmayan sendika üyeleri ise tehdit ve baskıyla işten sendikadan istifaya zorlanıyor. Baskılara rağmen sendika üyelikleri devam ediyor. Liman-İş yöneticilerinin görüşme talepleri şu ana kadar kabul edilmedi. Kumportta taşeron firmalarla birlikte 700 işçi çalışıyor.

Hüsnü Özyeğin son olarak iptal edilen Derince Limanının özelleştirilmesi ihalesine teklif vermişti. Özelleştirmenin iptalinde Liman-İşin yaptığı eylemler etkili olmuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help