Haber Gazetesi 25/07/2010

Lüks hayattan vazgeçin

Türkİş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Cemal Bakındı, uygulanacak küçük tedbirlerle bile istihdamın artırılabileceğine dikkati çekerek, "Kamu kurumları lüksten vazgeçsin" dedi. Karadeniz Bölgesindeki şube başkanlarıyla Samsunda bir araya gelen Türkİş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Cemal Bakındı, istihdamın artırılması için kamu kurumlarına lüksken vazgeçmeleri uyarısında bulundu.Türkİş 6. Bölgeye bağlı Şube Başkanları Toplantısı, Türkİş Eğitim Merkezinde yapıldı. Sendikanın içinde bulunduğu sorunların tartışılıp çözüm önerilerinin sunulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Bölge Temsilcisi İsmail Ekşioğlu, 12 Eylülde vatandaşın önüne sunulacak anayasa paketinin içindeki bazı maddelerin sendikacılığı bitireceğini öne sürdü. Ekşioğlu, "Bu paketten asıl beklentimiz, özellikle dokunulmazlıkların kaldırılması ve örgütlenmenin önünün açılmasıdır" dedi.

TERÖRÜ İŞSİZLİK BESLİYOR

Türkİş Genel Teşkilatlanma Sekreteri Cemal Bakındı ise, TEKEL eyleminde en çok Doğu kökenli işçilerin direndiğine dikkati çekerek, "Hükümet olarak Doğuda bulanan bir çok ildeki fabrikaları kapatırsanız, bu insanları terörün kucağına atarsınız. Artan işsizlik, terörü besliyor. İş yoksa bir yerde her türlü bela vardır. Aç insana her şeyi yaptırırsın. O bölgeye bırakın özel sektörü, kamu yatırımları bile yapılmıyor. İşsizliğin çözümü için yatırım şart" diye konuştu.

İSTİHDAM İÇİN ÖNERİLER


İstihdamın artırılması için devletin her türlü imkana sahip olduğunu da dile getiren Bakındı, yapılması gerekenler hakkında bazı önerilerde bulundu. Özellikle kayıt dışılığın sona erdirilmesi gerektiğine dikkati çeken Bakındı, "Bir kümeste 100 tavuk var, bunların 57si yumurtluyor ama diğerleri kaçıyor. Sen de hep bu 57 tavuktan yumurta bekliyorsun. Bu böyle olmaz. Vergi ve sigorta primleri makul değerlere çekilse, kimse vergi kaçırmaz. Ayrıca, devlet kurumları lüksten vazgeçmeli. Uygulanacak küçük tedbirlerle bile istihdam artırılabilir" dedi.

12 EYLÜL ÖNCESİNE DÖNÜLÜR


Konuşmasında referandum için hazırlanan anayasa değişikliği paketiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Bakındı, pakette işçi sınıfını ilgilendiren bir madde nedeniyle referandumda hayır oyu vereceğini söyledi. Bakındı, "Pakette olumlu maddeler de var ancak, işçi sınıfını ilgilendiren öyle bir madde var ki o madde, sendikacılığı bitirme noktasına getirir. Bu madde bir işçinin aynı anda 2 sendikaya birden üye olmasının önünü açıyor. Böyle bir şey kabul edilirse, işletmelerde huzur sağlanamaz. Parçalanmaya yol açar. 12 Eylül öncesine dönülür. Bu tip şeyler, Türkiyeyi yeniden çatışmaya götürür" diye konuştu.

( 25.07.2010 ) HABERGAZETESİ

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help