EXPRES ADANA 26/06/2010

Cemail Bakındı, "Hükümetin, Anayasa Mahkemesinin, çalışanların gelir vergisi kesintisine ilişkin iptal kararı gereğince, yeni gelir vergisi kesinti dilimlerini 8 Temmuza kadar belirlemesi gerektiğini" bildirdi.


ADANA Türkİş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri, Toleyis (Türkiye Otel Lokanta ve Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası) Genel Başkanı Cemail Bakındı, "Hükümetin, Anayasa Mahkemesinin, çalışanların gelir vergisi kesintisine ilişkin iptal kararı gereğince, yeni gelir vergisi kesinti dilimlerini 8 Temmuza kadar belirlemesi gerektiğini" bildirdi.
Bakındı, Türkİş Adana 4. Bölge Temsilciliğinde düzenlenen bölge toplantısına katılmak üzere geldiği Adanada, yaptığı açıklamada, "kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmalarının yetersiz kalması nedeniyle kayıt dışının neden olduğu bütçe açığının bedelinin çalışanlara yüklendiğini, bordroluların "kümeste tavuk gibi" görüldüğünü, ancak artık kümesin dışına da bakılması gerektiğini" söyledi
. Ücret gelirlerine uygulanan en üst düzey gelir vergisi diliminin 2006da çıkarılan Gelir Vergisi Kanununun ilgili maddeleri gereğince, yüzde 35e çıkarıldığını anımsatan Bakındı, şunları söyledi:
"Anayasa Mahkemesi 8 Ocak 2010da aldığı kararla, bu düzenlemeyi Anayasaya aykırı bularak iptal etti. Buna göre hükümetin, Anayasa Mahkemesinin çalışanların gelir vergisi kesintisine ilişkin iptal kararı gereğince, yeni gelir vergisi kesinti dilimlerini 8 Temmuza kadar belirlemesi gerekiyor. Ancak bugüne kadar bununla ilgili hükümet tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Yeni düzenleme bir an önce yapılmalı ve kamuoyuna açıklanmalı."
Bakındı, iptal kararının aynı zamanda 2006dan sonra çalışanların ödediği yüzde 35lik gelir vergisi için dava açıp fazla ödedikleri gelir vergisini geri alma hakkını da doğuracağına dikkati çekerek, "Hükümet, yapacağı yeni düzenlemede en üst düzey gelir vergisi dilimini yüzde 27nin üzerine çıkaramayacak" dedi.

"ALDIĞIMIZ ZAMLAR ERİYOR"

Bakındı, 2006dan beri uygulanan yüksek gelir vergisi kesintisi nedeniyle çalışanlara toplu iş sözleşmesiyle yapılan zamların eridiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Örneğin, her yıl temmuz ayında zam alan bir çalışanın, haziran ayındaki maaşı ile temmuzdaki arasında fazla bir farklılık olmuyor. Bu durumda üyelerimiz hani bize zam almıştınız, vergiye sayıldı diye yakınıyorlar. Özellikle yıl sonuna doğru gelir vergisi matrahı yükseldikçe, çalışanların maaşları adeta budanıyor."
Bakındı, Türkİş olarak, tüm çalışanların çalışma hayatına ilişkin sorunlarının yanı sıra bordrolu çalışanları yakından ilgilendiren gelir vergisi kesintisiyle ilgili düzenlemenin takipçisi olduklarını sözlerine ekledi.
 

EXPRES ADANA – 26.06.2010

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help