Milliyet EGE 19/06/2010

İzmirde çok sıcak günler yaşayacağız.

 Kundakçı: İşçilerin İzmir Büyükşehir Belediyesiyle yapacağı sözleşme süreci çok zorlu geçecek. Olumsuz havanın içindeyiz. Önümüzdeki günlerde işçi sınıfının bu konuda mücadelesi gündeme gelebilir.

Türkİş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemail Bakındı, Türkİş 3üncü Bölge Temsilciliğine bağlı şube başkanları ve yöneticileriyle Yolİş Sendikası İzmir Şubesinde bir araya geldi.
Türkİş 3üncü Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, İzmir Büyükşehir Belediyesinde Türkİş ve DİSKe bağlı işçilerin sözleşme süreçlerinin tıkandığını söyledi.

Farklı sözleşme istiyor

Kundakçı, "İzmirde sıcak günler yaşayacağız. Belediye iş kolunda örgütlü dört sendikamızdan dördünde de işverenin olumsuz tavrı nedeniyle sözleşmeleri bağlayamadık. Sıcak günler yaşayabiliriz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ısrarla farklı sözleşme uygulamak istiyor. Bu haliyle kabul etmemiz mümkün değil" dedi.
Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluyla da görüştüklerini aktaran Mustafa Kundakçı, "Olumsuz havanın içindeyiz. Önümüzdeki günlerde işçi sınıfının bu konuda mücadelesi gündeme gelebilir"diye konuştu.
TOLEYİS Genel Başkanı Bakındı ise hükümet tarafından hazırlanan istihdam paketini, çalışanlar açısından olumsuz bulduklarını belirtti. Cemail Bakındı, "Öncelikle istihdam paketinin çok gizli tutularak hazırlanmasını doğru bulmuyoruz. Paketin tamamının açıklanmasıyla adeta tüm maddeler misket bombası gibi bizim üzerimize düşecek" dedi.
İstihdam paketindeki kıdem tazminatıyla ilgili değerlendirme de yapan Bakındı, "Faturanın bize ödetilmek istendiğini görüyoruz. Kıdem tazminatını küçültelim, fona düşürelim, bu tazminatlar ödenmesin, devlet fonunda dursun ki bunları kaynak yapalım deniyor. Küçülttüğünüz zaman Türkiyedeki işsizlik sorununu yine çalışanlardan aldığınız parayı kaynak yaparak çözmeye çalışıyorsunuz. Oysa ki kalıcı ve üretimi temel alan çalışmalar yapılmalı" diye konuştu.

BURCU TANER İzmir DHA / 19 Haziran 2010
MİLLİYET/EGE

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help