DHA Bursa 16/06/2010
TÜRKİYE Otel Lokanta ve Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, "İşçimiz, memurumuz üstündeki ağırlığı artık taşıyamaz hale geldi.

TÜRKİYE Otel Lokanta ve Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, "İşçimiz, memurumuz üstündeki ağırlığı artık taşıyamaz hale geldi. Kayıt dışı ekonominin yarısını kontrol altına alsalar, üstümüzdeki vergi yükünü indirseler sosyal adalet sağlanır" dedi.

TOLEYİS Genel Başkanı Cemail Bakındı, Bursada düzenlenen toplantıda Türkİş 8inci Bölge Temsilciliğine bağlı Bursa, Eskişehir, Kütahya, Bilecek, Yalova, Çanakkale ve Balıkesir şube başkanları ile biraraya geldi. Bakındı, Anatolia Otelde yapılan toplantıda çalışma hayatı ve güncel sorunlar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dünyayı etkisi altına alan küresel krizden Türkiyenin söylenenden daha fazla etkilendiğini söyleyen Bakındı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın "Kriz bizi teğet geçti" açıklamalarının sadece finans kurumları için geçerli olduğunu söyledi. İşsizliğin bu süreçte dünyanın başına bela olduğunu ifade eden Bakındı, "Türkiyede, dünyada görülmeyecek ölçüde, yüzde 15 işsizlik yaşandı. Bu hepimizin başına bela olmuştur. Bu uzun sürede tedavi edilecek bir krizdir" dedi. Türkiyede enflasyonun düşmesine rağmen, kredi kartlarına ödenen faizlerin yüzde 45-48 düzeylerinde bulunduğunun altını çizen Bakındı, bu konunun hiç gündeme gelmemesinden yakındı.

İşçilerin mevcut haklarının her geçen gün biraz daha azaldığına da işaret eden Bakındı, şunları söyledi:
"Türkiyedeki yüzde 14.5lik işsizlik konuşulduğu zaman, hemen bizim haklarımız gündemden kaldırılıyor. Bu kabul edilebilir gibi değil. Önümüze bir istihdam paketi getirilmiş ve bu pakette bütün fedakarlıklar, misket bombaları gibi üstümüze yağdırılmak isteniyor. Şu andaki durum budur. Kıdem tazminatını yine tartışmaya başladılar. Kıdem tazminatından fedakarlık ettiğimiz zaman bu nereye gidecek? Zaten tek güvencemiz kıdem tazminatı. Bu da budana budana bugünlere geldi. Bunu tartışmak insanlık vicdanına sığmaz. Çalışanları huzursuz etmeye kimsenin hakkı yok".

Türkiyede yaklaşık 60 yıldır kayıtdışı ekonomiye göz yumulduğunu savunan Bakındı konuşmasını şöyle tamamladı:
"Sen hala kayıt dışı ekonomiye müsamaha ediyorsan, o kaynağa gitmiyorsan, biz kümesteki tavuk olamayız. İşçimiz, memurumuz üstündeki ağırlığı artık taşıyamaz hale geldi. Kayıt dışı ekonominin yarısını bile kontrol altına alsalar, bizim üstümüzdeki vergi yükünü indirseler, SSK yükünü bizden ve işverenlerden 2.5er puan indirseler, sosyal adalet sağlanır."

SERHAT TEZCAN BURSA / DHA

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help