Bursahaberler 16/06/2010
PKKYA YENİ ÇÖZÜM
"İstihdam, Dağa Çıkmayı Engeller"

Türkiye İşçi Sendikaları Konfedederasyonu (Türk-İş) Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Cemail Bakındı, Doğudaki terör meselesinin ancak ekonomik kalkınma ve istihdamla çözülebileceğini belirterek, "Doğudaki kardeşlerimiz işsizlik sebebiyle dağa çıkıyor. Güneydoğu ve Doğu Anadoluda 500 bin kişiyi istihdam etsek PKK meselesi kalmaz" dedi. Bursada Antaloia Otelde düzenlenen toplantıda, otellerde çalışma hayatının durumu ele alındı. Toplantıya Türkİş Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Yalova, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa temsilcileri katıldı. Türkİş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, hükümetin istihdam paketini değerlendirdi. Hükümetin işçilerin menfaatine aykırı uygulamalara izin vermemesi gerektiğini belirten Bakındı, "İstihdam paketi tekrar gözden geçirilmelidir. Bu paketin alternatifi olabilir. Kaynak oluşturulmalıdır. Hükümet işçiden yana tavır almalıdır" diye konuştu.

"İSTİHDAM, DAĞA ÇIKMALARI ENGELLER"

PKK meselesinin istihdamı artırarak çözülebileceğini kaydeden Bakındı, doğudaki işsiz gençlerin para için PKKya yöneldiğini ifade etti. Dağa çıkma olaylarının istihdam ve ekonomik düzenlemeyle engellenebileceğini söyleyen Bakındı, "Irk ayrımı Kuranı Kerim, Tevrat ve İncilde yok. Herkes kardeştir. İşsizlik sebebiyle Doğudaki insanlar iyice dağıldı. Ekonomik gelişmenin yetersiz olduğu bu bölgede gençlerimiz dağa çıkıyor. Biraz akıllı olursak Güney Doğu Anadoluyu ayağa kaldırabiliriz.
Aklımızı başımıza alalım. Kürt kardeşlerimizi namerde muhtaç etmeyelim. Dağa kaçmalarına engel olalım. Bu da ancak ekonomik gelişme ve istihdam ile olur. Buraya yapılan yatırımla 500 bin kişiye iş imkanı sağlarsak 5 milyon kişi dolaylı olarak bundan faydalanır. O zaman terör meselesi kalmaz" ifadelerini kullandı.

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help