ANKA 11/04/2010

"TOLEYİS Genel Başkanı Bakındı, 1 Mayısa ilişkin Türkİş Başkanlar Kurulunda yaptıkları görüşmede, geçmişteki sıkıntıların yaşanmaması konusunda düşüncelerini ifade ettiklerini belirtti ve 1 Mayısın çatışma değil işçi bayramı olduğu fikrinde birleşip, bunun toplumun her kesimine hissettirmek gerekir." dedi.

ANKARA(ANKA) - Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası(TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, 1 Mayısa ilişkin Türkİş Başkanlar Kurulunda yaptıkları görüşmede, geçmişteki sıkıntıların yaşanmaması konusunda düşüncelerini ifade ettiklerini belirtti ve 1 Mayısın çatışma değil işçi bayramı olduğu fikrinde birleşip, bunun toplumun her kesimine hissettirmek gerekir dedi.

ANKAnın sorularını yanıtlayan Bakındı, 26 Mayıs genel eylem kararıyla ilgili Türkİşin ve TEKGIDAİŞ Sendikasının alacağı kararların çok önemli olacağını söyleyerek, TEKGIDA kardeş teşkilatımız, işbirliği yaptığımız bir teşkilat onların alacağı karara her halükarda destek vereceğiz diye konuştu.

"26 MAYISLA İLGİLİ İRADE ORTAYA KONMALI"
Bakındı, 26 Mayısla ilgili 4 konfederasyonun iradesi devam ederse kendilerinin de bu karara uyacağını belirterek, öncelikle 1 Mayısın sağlıklı ve iyi bir şekilde geçirilmesinin önemli olduğunu kaydetti. TEKGIDAİŞ Başkanı Türkelin bu konuda çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Bakındı, sözlerine şöyle devam etti:

"Durumu onlar takdir edecek, onlar hazırlık yapacak, bize talimat verecek. Bu işler konfederasyon bazında yürütüldüğü için merkezi disiplinin ve merkezi otoritenin, kalkmaması lazım. Onların söyleyeceği, ortaya koyacağı tavra göre, söylemlere göre, biz hazırlığımızı yaparız. İradenin konulması lazım. Bu işler böyle. 26 Mayıs önemli bir şey, altı doldurulmuş genel grev söylemi var. Bu konuyla ilgili karar alan 4 konfederasyon var. 4 konfederasyon irade ortaya koymazsa teşkilatlar buna sahip çıkamaz. Böyle bir talebin münferit sendikalar tarafından yapılması bahis konusu bile yapılması doğru olmaz."

"1 MAYIS HERKESİN İTTİFAK ETMESİ GEREKEN BİR OLGU"

 Bakındı, Türkiyede 1 Mayısın büyük tecrübelerden geçtiğini vurgulayarak, Hükümetin bunu bayram haline getirdiğini ve bunu da lafzına uygun kutlanması gerektiğini kaydetti.Bakındı sözlerini şöyle sürdürdü:
"Avrupada 1 Mayısta emzikli kadın çocuğuyla alana geliyor. Taleplerini içeren pankartlarla, söylemlerle kutluyor. 1 Mayıs artık çatışma bayramı değil, istemlerin ve isteklerin dile getirildiği şekliyle kutlanmalı. 1 Mayısın çatışma bayramı değil, işçi bayramı olduğu fikrinde birleşmek lazım. Ve bunu Tükiyenin her kesimine hissettirmek lazım. 1 Mayıs herkesin ittifak etmesi gereken bir olgu. Buna da irade koyacak olan konfederasyonlardır. konfederasyonların bu konuda çalışmalarını yapılması lazım."

"ASLOLAN İŞÇİ SINIFININ ÇIKARLARINDA BİRLEŞMEKTİR"


Çalışma yaşamını düzenleyen 4/Cnin çalışma hayatına getirilen bir hukuksuzluk, adaletsizlik olduğunu söyleyen Bakındı, bu uygulamanın doğru olmadığını kaydetti. Çalışma yaşamını düzenleyen bu uygulamanın düzeltilmesi gerektiğine dikkat çeken Bakındı, Hükümetin adım atarak bu işin uzlaşma yoluyla çözülmesi temennilerinin başarılamadığını söyledi. Bakındı, bu durumun da çok önemli bir sonuç doğurduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
"15 bin kişiye 11 ay 22 gün çalışma süresi ve ücretlerde iyileşme sağlandı. Bu göz ardı edilemeyecek bir aşamadır. Hukuktan temennimiz bu konuyla ilgili kararın çıkması, artık Türkiyede çalışma yaşamı düzgün, ihtilaf yaratmayacak bir hale getirilmelidir. Son 2 3 ay içinde birçok sorunu görüşerek çözüyoruz. Konfederasyonların amacı bu uzlaşmaları sağlayabilmek, ülke içindeki ekonomik ve sosyal dengesizlikleri giderebilmek. Sınıf bütünlüğü ve huzurun sağlanmasından yanayım. Uzun yıllardan beri gayretim bu olmuştur. Bu işin çatışmalarla çözülmesi doğru değil. Aslolan işçi sınıfının çıkarları doğrultusunda birleşip, bütünleşmek herkesin asli görevi budur."(ANKA)

[ Geri Dn ]

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help