Antikkapı'da Anlaşma Olmadı (Özgür Kocaeli 15 Mart 2016)

 

ANTİKKAPI’DA ANLAŞMA ÇIKMADI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu Antikkapı’da çalışan 120 işçi adına Türk-İş’e bağlı Toleyis Sendikası ile işveren temsilcisi Yerelsen arasında sürdürülen yeni dönem toplu iş sözleşmesinden anlaşma çıkmadı. Tarafsız arabulucu Prof.Dr.Abdülkadir Şenkal nezdinde yapılan görüşmelerden de sonuç alınamayınca, uyuşmazlık zaptı tutuldu.

ARABULUCU’DA ÇÖZEMEDİ

Resmi sürecin tamamlanmasının ardından Toleyis Sendikası, yasal süre olan 60 gün içinde grev kararı alacak. Toleyis Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Kutlu, grevin bir amaç değil, araç olduğunu hatırlattı,”Greve gitmeden anlaşma yolu her zaman için tercihimizdir” dedi. Yapılan açıklamada, “Toleyis Sendikası ve üyeleri Kocaeli Halkına hizmet sunan bu güzide işyerlerini korumak için üzerinde düşen fedakarlığı bugüne kadar yerine getirmiştir. Aynı duyarlılığı işveren yetkililerinden beklemektedir. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinden olumlu sonuç alamadığımızı, işçilerin sorunlarına karşı duyarsız kalınmasını kabul etmeyeceğimizi, bu vesileyle bir kez daha ilan ediyoruz. Kocaeli Halkına hizmet sunan bu güzide işyerlerinde grev sürecinin yaşanmaması için başta Kocaeli Belediye Başkanı olmak üzere tüm işveren yetkililerini sorunların çözümüne katkı sunmaya davet ediyoruz” denildi.

YÜZDE 13 ARTIŞA RET

Toleyis Sendikası, sayıları 25-30 civarında olan aşçı muhasebe birimi ve kalifiye elemanların asgari ücret düzenlenmesinden mağdur olmamaları için 200 TL ek artış istedi, bunun üzerine zam talep etti. Çalışanların asgari ücretteki düzenleme sonrası maaşlarına yüzde 13 zam talep edildi. İşveren tarafı, kalifikasyonu kabul etmedi sadece enflasyon oranında zam verdi.

 


Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help