TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu 24 Şubat 2016 Çarşamba Günü Bursa'da Toplandı.

Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş Genel Yönetimi, Sendika Genel Başkanları ile Sendika Şube Başkan ve Yöneticileriyle birlikte büyük bir toplantı gerçekleştirdi.

 

Toplantının gündeminde; ülkemiz çalışma hayatıyla ilgili güncel sorunlar vardı. Özellikle “Kiralık İşçilik” olarak bilinen kanun tasarısının yasalaşması halinde doğabilecek hususlar ve işçilerin karşılaşabileceği olumsuz çalışma şartları;  yasanın gerçekleşmemesi için, alınması gereken kararlar ve izlenilmesi gereken çözüm yolları hakkında konuşuldu.

 

türkiş3 

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY konuyla ilgili, sert ifadeler kullanmaktan çekinmedi ve basın açıklamasında şu sözleri yer aldı: “Kiralık çalışma diye bir bela şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin gündeminde. Yirmi gündür televizyon kanallarında bu uygulamanın ortaya çıkaracağı sorunları dile getiriyoruz. Çalışma Bakanına, Başbakana ve Cumhurbaşkanına da kiralık işçilik uygulamasının, taşerondan daha bela bir uygulama olduğunu, bu tasarının ülkenin gündemine getirilmemesi gerektiğini ifade ettik. Maalesef bugüne kadar aldığımız netice pek iç açıcı değil. Şunu ifade etmeliyim ki, bu yasayla işçiye ayrım yasalaşacak, işveren istediği gibi çalışma imkânı bulacak. Bu yasa yürürlüğe girerse işçiler taşeronları arar hale gelecek.”

Başkanlar Kurulu, kanun tasarısıyla ilgili işçilerin hassasiyetini ortaya koymak ve oluşan haklı tepkileri duyurmak amacıyla başlangıç olarak 81 ilde imza kampanyası başlatılmasını kararlaştırmıştır. Bu kapsamda; 29 Şubat 2016 Pazartesi gününden başlamak ve 4 Mart 2016 Cuma günü sonlanmak üzere “imza kampanyası” düzenlenecektir.

 

Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, işçilerimizin yaşadığı sorunları ve “Kiralık İşçiler” ile ilgili kanun tasarısı hakkında üretebilecekleri çözümleri konuşmaya devam ederek, karşılıklı fikir alışverişleriyle beraber toplantıyı sonlandırdılar.

 

 

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help