Toleyis, Devlet Tiyatrolarnda Grev Karar Ald. (Anadolu Ajans)
 

Türkiye Otel, Lokanta, Dinleme Yerleri çileri Sendikas (TOLEYS) Genel Bakan Cemail Baknd:"Sendikamz, 12 Aralk`ta 10.00`da tüm devlet tiyatrolarnda greve balayacaktr."

 

STANBUL (AA) -Türkiye Otel, Lokanta, Dinleme Yerleri çileri Sendikas (TOLEYS) Genel Bakan Cemail Baknd, devlet tiyatrolarnda çalan üyelerinin toplu i sözlemesi hakkna sayg gösterilmemesi nedeniyle 12 Aralk`ta greve çkacaklarn bildirdi.


Sendikann Fatih`teki genel merkez binasnda basn toplants düzenleyen Baknd, devlet tiyatrolarnda çalan 650 kiinin sendikalarna üye olduunu ifade ederek, srarl giriimlerine ramen Kültür ve Turizm Bakanl`na bal Devlet Tiyatrolar Genel Müdürlüü`nün toplu i sözlemesini görümeye yanamadn ileri sürdü.


Gerekli yasal prosedürleri yerine getirdiklerini savunan Baknd, gelinen aamada 13 ilde faaliyet gösteren devlet tiyatrolarnda grev kararn almak durumunda kaldklarn aktard.


Türkiye`nin demokratik ve hukuk devleti, sendikal düzenin ise hayatn vazgeçilmez bir aya olduunu ifade eden Baknd, "Sebebini anlayamadmz nedenlerle bir türlü masaya oturup arkadalarmzn tabi hakk olan sözleme düzenine geçilmesine müsaade edilmemitir. Bu nedenle arkadalarmzn gerek yasada gerekse Anayasa`dan doan grev hakkn kullanma zaruriyeti domutur. Sendikamz buradaki tüm içilerle 12 Aralk Sal günü 10.00`da tüm devlet tiyatrolarnda greve balayacaktr" diye konutu.


Cemail Baknd, sahnede yer alanlardan de greve destek vermelerini isteyerek, unlar kaydetti:


"Buradan yeni kurulacak hükümette görev alacak bakanlara da çarda bulunuyorum. Önümüzde 20 gün var. Masaya bile oturmadk. Gelin masaya oturalm ve tartalm. Bu arkadalarmzn toplu i sözlemesi düzenine geçme haklarna sayg gösteriniz. Bu arkadalarmz içidir, devlet tiyatrolarnn alt emekçileridir. Bunlara öksüz, itilmi-kaklm muamelesi yaplmtr. Bu nedenle içilerin kanundan doan hak ve hukuklar neyse verilmelidir. Aksi takdirde tiyatrolarn kapanmas veya perdelerini indirilmesi herhalde çok ho bir durum deildir."


Muhabir: Adem Demir/23 Kasm 2015

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help