Sendikamız, Swissotel İşvereninin Antisendikalist Tutumunu 09 Temmuz 2015 Tarihinde Protesto Etti.
 

Sendikamızın 2004 yılından bu yana örgütlü olduğu FİBA Holdinge bağlı SWİSSOTEL The Bosphorus işyerinde, işveren baskısı ile sendikamız üyeleri istifaya zorlanarak istifa ettirilmektedir.

 

Antisendikalist bu durumu protesto etmek üzere 09 Temmuz 2015 Perşembe günü saat 16.00`da Swissotel önünde İstanbul Bölge Şube Başkanımız Ali ŞAHİN tarafından basın açıklaması yapılmıştır.

 

Basın açıklaması, Türk-İş İstanbul Bölge Temsilcisi Faruk BÜYÜKKUCAK, Sendikamız Genel Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Şube ve Şube Başkanlarımız, Örgütlü olduğumuz işyerleri sendika temsilcileri, Üyelerimiz ve Türk-İş`e bağlı Sendika temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

 

Değerli Basın Mensupları,

 

Sendikamız, 2004 yılından bugüne kadar Swissotel The Bosphorus İstanbul otelinde yetkili sendika olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve toplu iş sözleşmesi imzalamaktadır. Toplu iş sözleşmesi yetkisi aldığımız tarihten bugüne kadar Swissotel işyerinde çalışma barışı korunmuş, Türkiye`nin örnek ve başarılı işyerlerinden biri olmuştur.

 

Franchising yöntemi ile işletilen otelin sahibi Fiba Holding`e bağlı Anadolu Japan Turizm A.Ş yöneticileri uyarılarımıza rağmen sendikasızlaştırma çabası içine girmiş, üyelerimizi istifaya zorlamakta ve art niyetli ödüllerle istifaya teşvik edilmektedirler.

 

Yıllardır ahenk içinde sürdürülen çalışma barışı bugün tehdit altındadır, yaşanan sendikasızlaştırma çalışmalarının durdurulması amacıyla her düzeyde girişimde bulunmamıza rağmen inkar politikası uygulanmış ve sendikasızlaştırma faaliyetleri planlı bir şekilde sürdürülmektedir.

 

TOLEYİS sendikası Swissoteli`nde 10 yıllık sendikal örgütlenme mücadelesinden sonra bu işyerinde yetkiyi kazanmış, bu mücadele yıllardır unutulmamıştır. Para sihirbazı bilsin ki bu işçiler sahipsiz değildir ve sahipsiz bırakılmayacaktır. Biz uzun soluklu bir mücadelenin neferleriyiz, mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz.

 

Türkiye`de yapacağımız mücadeleyi bağlı bulunduğumuz konfederasyonumuz olan TÜRK-İŞ ve üyesi sendikaların desteğiyle yürüteceğiz. Uluslararası alanda ise ITUC başta olmak üzere IUF, UITA, IUL, EFFAT vb. üyesi olduğumuz uluslararası kuruluşların desteğinde gerçekleştireceğiz.

 

Bir kez daha ifade etmek istiyorum ki Toleyis, bugün yeni bir mücadele sayfası açmıştır. Swissotel işçisi Banka baronunun insafına terk edilmeyecektir. "Banka çalışanlarına vermediğim ücreti otel işçisine neden vereyim" sorusunu soran işverene Toleyis işçileri gereken cevabı verecektir. Bu işyerinde kazanılmış haklardan rahatsız olanlar bilsin ki bu haklardan taviz verilmeyecektir.

 

Bundan sonra işçilerimize baskı yapanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 118. Maddesi gereğince dava açılacağını, işverenin yardakçılarından da yasalar önünde hesap sorulacağını açıkça ilan ediyoruz.

 

Hak, onu almak için mücadele edenlerindir.

Haklıyız, mücadele edeceğiz ve

hiç kuşkusuz kazanacağız.

Yaşasın Onuruyla Çalışanlar,

Yaşasın haksızlıklar karşısında susmayanlar.

 

       Saygılarımla,

 

         ALİ ŞAHİN
  TOLEYİS SENDİKASI
İSTANBUL BÖLGE ŞUBE
          BAŞKANI
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help