EFFAT'ın 4. Genel Kurulu 21-22 Kasım 2014 Tarihlerinde Viyana'da Yapıldı.
    

21-22 Kasım 2014 tarihleri arasında Avrupa Tarım, Gıda ve Turizm Sendikalar Federasyonu’nun (EFFAT) Dördüncü Genel Kurulu Avusturya’nın Başkenti Viyana’da yapıldı. Genel Kurul Viyana İnercontinetal Otel’de düzenlendi. Genel Kurul’a Toleyis Sendikası Genel Başkanı Cemail BAKINDI ve Başkan Yardımcısı ve Marmara Bölge Şube Başkanı Yusuf KUTLU ile THY DO&CO’nun işyeri temsilcisi Serap ÇAMSAKIZ katıldılar.

 

EFFAT’ın ayrıca 18-19 Kasım’da iki toplantı daha düzenledi. Güney - Doğu Avrupa Ülkeleri ve kadın komitesinin toplantılarında Toleyis katılımcıları yer aldı.  Genel Başkanımız Sayın BAKINDI Güney –Doğu Avrupa Ülkeleri toplantısında konuşma yaptı. Bakındı sendikaların ve özelikle bu bölgedeki olanlar stratejileri ve yeni yöntemlerin uygulanması gerektiğini söyledi. Bakındı’ya göre sendikaların daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde olmaları gerektiğini vurguladı. Buna örnek olarak yaptığı ve beraber düzenlediği protestolar – bir öyle yemeğini yememesi bir adım olacaktır ve bir başlangıçtır. Sorunlarımızı tespit ederken uygulamalara geçilmesi gerektiğini söyleyen Bakındı, bunun için dayanışmanın çok önemli bir yer aldığını bilmemizi istedi. Toleyis Sendikası adına ve kendi adına her türlü desteği vereceğini, özellikle küresel sermayeye ve işçilerin haklarına karşı aykırı davranmalarına müsaade etmeyeceğini dile getirerek konuşmasını sona erdi.,

 

EFFAT Genel Kurulu’na 125 sendikadan delege katıldı ve çok sayıda misafirler yer aldı.  Açılış konuşmasında Bruno Vannoni EFFAT Genel Başkanı, Bernadette Ségol ETUC Genel Sekreteri, Ron Oswald IUF Genel Sekreteri, Rainer Wimmer PROGE Başkanı ve Gottfried Winkler VIDA Başkanı söz aldılar.

 

Bunun ardından gündenim kabulü, Denetim ve Disiplin kurularının onaylanmasından sonra faaliyet raporu Genel Sekreter Harald Wiedenhofer tarafından okundu.  Kurulda motivasyon ve diğer sorunlar hakkında tartışıldı. Aday Therese Guovelin EFFAT Genel Başkanı ve Başkan Yardımcısı Ermanno Bonaldo, EFFAT Genel Sekreteri Harald Wiedenhofer oy birliği ile seçildi. Ayrıca EFFAT’ın 2015 -2019 yılları arası çalışma programı kabul edildi. EFFAT’ın gelecekte odaklanacak oldukları amaçları şunlar olmuştur: işçilerin ve sendikaların haklarının temsil ve katılım aracıyla iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, bu vesileyle işlerin korunması ve daha iyi işler kurulması, yaşam standartlarının iyileştirilmesi, sosyal  dampingin önlenmesi ile yaşam ve çalışma koşularının iyileştirilmesidir.

 

EFFAT’ın Genel Kurulu’nda delegelerin yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Bu durumu tüm katılımcılar büyük bir alkışla kutladı. Bir sonraki gün üç oturumda düzenlenen program Genç Komitesine ve gençlere yer verildi “Krizler yeter, geleceğimize dönelim” sloganı ile gençlerin stratejleri ve önerilerini duyma fırsatı olmuştur. İkinci oturumda “Şimdi cinsiyet eşitliği; Kadın ve erkek için eşit ücret” konusu üzerine tartışıldı. Üçüncü ve son oturumda “Adil ve Düzgün Avrupa’nın İş Piyasası İçin” Avrupa Parlamentosu eski üyesi Sayın Alejandro Cercas konuşmasını yaptı. Bu oturumdan sonra Yeni seçilen EFFAT Genel Başkanı Sayın Therese Guovelin kapanış sözleri ile EFFAT Genel Kurulu kapatıldı.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help