Gelimi Avrupa-Afrika Blgesi Sendikalar Birligi Club MED Sosyal Diyalog Avrupa Komitesi yelerinin Ortak Bildirisi.
    

                   Club Med OPA (Kamu hale Teklifleri) :

                 OPA Kulüp MED Çalanlarnn Gelecei Nedir ?

 

EFFAT ve UIT’in giriimiyle, Club MED CEDS üyeleri ve Avrupa-Afrika Bölgesi Sendikalar Delegelerinin giriimiyle : FO, UNSA, CFDT (Fransa), FISASCAT-CISL (talya), TOLEYS(Türkiye),  FGAT-UGTT (Tunus) ve UMT (Fas), Tunus’un Hammamet ehrinde 13 Ekim 2014 tarihinde müzakere yaptlar.

 

Tüm kurulular iki Kamu hale Teklifinin olas sonuçlar ve gurubun gelecei açsndan sosyal endie duymaktadr.

 

6 Ekim 2014 tarihinde, CMSA nin CE’si Gaillon Invset II nin kamu ihalesine açlmas üzerine aadaki olumsuz görüünü bildirdi.

 

Hammamet ehrindeki müzakereye katlan delegeler ve sendikalar birlii  OPA (Kamu halesine Açlmas) projesinin mufassal ve derin reel riskler tad görüündeler.

 

• Çin odakl çok büyük i plan

• Beklenen sonuçlar ve i plan odakl öngörü eksiklii

• Karar merkezlerinin yeri hakknda kararsz çounluk

 

10 yldr Avrupa’ da yaanan turizm krizi balamnda, Kulüp Med’in yükselen stratejisi (2000 ylnda 113 den 2014 ylnda 66’ya) Tatil Köyü saysnn % 40 azalmasyla düüe geçmitir.

 

Dönüüm sürecinde, Kulüp Med bünyesinde çalanlarn geleceini de düünmek gerekmektedir.

 

Kulüp Med sermayesi kontrollü bu mali skntda, biz baka ülkelerdeki istihdam sorunlarn çözmek, deikenlik, oluumlardan ve Kulüp Med Gurubunun ekonomik deiiminden haberdar olmak için genel yönetimden, içiler birligi için istihdam garantisi verilerek yürürlükteki sözlemelere riayet ve idamesi dorultusunda  sosyal yükümlülükler üzerine belli taahhütler talep etmekteyiz.

 

Biz, Kulüp Med çalanlarnn sosyal haklar ve istihdam riskine kar, EFFAT-UITA(Restorant- Otelcilik ve Turizm ççileri Avrupa Sendikalar Federasyonu)’nun teebbüsüyle uluslararas sosyal diyalog ve taahhütler mercisi oluturmay arzu etmekyeyiz. Bu merci  bize Kurumsal Sosyal Sorumluluk (RSE) çerçevesinde ezamanl yenilik yapmak, temel sosyal haklara sayg için müdahale edebilme hakk salayacaktr.

 

14 Ekim 2014 Hammamet müzakeresinde oybirlii ile kabul edilmitir .

 

(*)   EFFAT-UITA: Restorant- Otelcilik ve Turizm çileri Avrupa Sendikalar Federasyonu

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help