Toleyis Heyeti Arnavutluk'ta
    

14 – 16 Eylül 2014 tarihleri arasında Arnavutluk Tiran’da Friedrich Ebert Vakıf desteğiyle Balkan Ülkelerinin turizm ve otelcilik sektöründe örgütlü sendikaların düzenlediği seminere Genel Başkanımız Cemail Bakındı’nın başkanlığında bir heyet katıldı. Seminer’e Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’den sendikamız temsilcileri yer aldı. Heyetimiz Genel Başkan Cemail BAKINDI, Genel Sekreter Habip KARAKUŞ, Turkish DO&CO işyeri sendika temsilcilerimiz Sayın Nurcan UZUNÖZ ve  Zerife ARSLANCA’dan oluştu.

 

Seminer’de, Turizm ve Şehircilik Bakan Yardımcısı katılımcılara Arnavutluk’ta turizm sektöründe yaşanan gelişmeler ile ilgili bilgiler verdi. Sayın Bakan, Arnavutluk’ta 2014 – 2020 yılında turizmin geliştirilmesine yönelik strateji ile ilgili yaptıklarını ve yapacaklarını detaylı bir şekilde açıkladı. Arnavutluk İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Gezim Kalaya açılış konuşmasını yaptı. Sayın KALAYA bu tür faaliyetlere önem verdiklerini ve diğer sendikalarla iş birliğine gireceklerini ve destekleyeceklerini ifade ederek, herkese katılımlarından dolayı teşekkür etti ve Arnavutluk’ta iyi vakit geçirmelerini diledi.

 

 Friedrich Ebert Stiftung Vâkıfı adına açılış konuşmasını Sayın Milan JEVTIC yaptı. Seminer ve programların işçi hareketi ve reformları için çok önemli ve verimli olduğunu açıkladı.

 

Arnavutluk Turizm Sendikası SPKUTTSH Başkanı Sayın Pranvera Bodinaku ev sahibi olarak semineri yönetti. Hırvatistan Turizm ve Catering Sendikası’ndan Sayın Duska LONCAR sunum yaptı ve  Hırvatistan’ın Avrupa Birliğine üye olmak yolunda yaşadığı tecrübeleri katılımcılarla paylaştı. Özellikle sendika reformu ile ilgili bilgiler vererek, sendikalar sermayenin koşullarına göre cevap vermek için hazır olmaları lazım olduğunu dile getirdi. Bundan dolayı eğitim, temsilcilik ve finans konularında büyük bir reform yaşanması gerektiğini vurguladı. Aksi taktirde sendikaların var olmalarının ilerde sorun olabileceğini açıkladı. Sayın LONCAR’ın konuşmasından sonra diğer ülkeden katılımcılar ve sendika başkanları raporlarını sundu.

 

Sendikamız Genel Başkanı Cemail BAKINDI Türkiye’de turizm ve otelcilik sektöründe yaşanan gelişmeleri örnekler vererek açıkladı. Türkiye’nin bu konularda diğer ülkelere göre daha tecrübeli olduğunu, fakat sektör büyüdükçe sorunların da arttığını dile getiren Sayın BAKINDI açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu sorunları çözmek için daha fazla birliğe ve dayanışmaya ihtiyaç var. Bu nedenle sendikalar işçi haklarını korumak ve işçi hareketini yaşatmak için dayanışma içinde olmak zorunda. Türkiye’den bizler bu dayanışma için her türlü destek ve yardımı vereceklerini ifade etti.

 

Karadağ Turizm ve Catering sendika başkanı Cede MILINIC katılımcılara bu sektördeki gelişmeler ve reformlar ile ilgili bilgi verdi. Karadağ’da yabancı yatırımların son dönemde çok hızlı arttığını, devletin yatırımcılara çeşitli programlarla kolaylıklar sağladığını, sendika olarak da sezonluk işçi ve yabancı sermayenin gelişimi için destek verdiğini açıkladı. Turizm ve Catering Sendikası Başkanı Sayın Radan MILOVANOVIC katılımcılara Sırbistan’da kabul edilen İş Kanunu ile yapılan değişiklikler ve mücadeleler hakkında detaylı bilgi verdi ve İş Kanun’un işçi hareketi ve işçi haklarının korunmasına yönelik olmadığını söyledi. Sırbistan’da özeleştirme sürecinin başlatıldığını, çok sayıda yabancı şirketin alımlar yaptığını ve mücadeleye hazır olduklarını açıkladı.

 

Bosna Hersek ve Makedonya’dan gelen katılımcılar da ülkelerindeki gelişmelerle ilgili bilgiler sundu. Sonraki toplantının İstanbul’da yapılmasına karar verildi.

 

 

 

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help