Toleyis'li Emekçi Kadınlar 8 Mart'da ATGV İstanbul Hakimevi’nde Buluştular.
          

     Sendikamız Toleyis’in bu yılki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği, sendikamızın örgütlü olduğu ATGV İstanbul Hakimevi’nde gerçekleştirildi.

       Açılışı yapan Toleyis Sendikası Toplu İş Sözleşmesi ve Teşkilat Dairesi Müdürü Sayın Hülya ÖZDEMİR, Toleyis’in her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliğimize hoş geldiniz diyerek katılımcıları selamladı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün bütün kadınlara kutlu olmasını dileyen Özdemir, kadın üyelerimizin burada bir arada olmasını sağlayan başta sendikamızın çok değerli kıymetli Genel Başkanı Sayın Cemail BAKINDI’ya,  Genel Yönetim Kurulu Üyelerine ve organizasyonda emeği geçenler ile Hakimevi çalışanlarına teşekkürlerini sundu.


    Programın akışı ile ilgili bilgi veren ÖZDEMİR, “TOLEYİS’li Emekçi Kadınların Beklentileri ve İstekleri” başlıklı defter hazırladıklarını, Kadın Üyelerin bu deftere beklentilerini ve isteklerini hatta bundan sonraki etkinliklerde ışık olacak görüşlerini dile getirmelerini belirterek saygı ve sevgilerini sundu.

    

      Daha sonra 8 Mart’ın anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapmak üzere Toleyis Sendikası Kadın Komitesi üyesi ve İstanbul Bölge Şube Mali Sekreteri Sayın Filiz AKTAŞ söz aldı.

 

    AKTAŞ, katılımcıları selamlayarak kısaca bugünün tarihçesini aktarmak istiyorum diyerek konuşmasına başladı. 8 Mart 1857’de Amerika’nın New York kentinde Tekstil Sektöründe çalışan yüzlerce kadın düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grev başlattı. Kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak için verdikleri mücadelede grev yapan kadın işçileri patron polis aracılığıyla fabrikaya kilitledi. O esnada çıkan yangında fabrikada mahsur kalan 129 kadın yanarak öldü. Bu yangın ve ölümler bir kıvılcım olup tüm dünyaya dalga dalga hak mücadelesi olarak yayıldığını ifade eden AKTAŞ, yıllarca süren mücadeleler sonunda, iş saatlerini 8 saate indirmek, doğum izni, kadının oy hakkı ve aynı işi yapan erkeklerle aynı maaşı almak gibi pek çok hak elde ettiler. Bu olaydan 50 yıl sonra Alman Sosyalist Partisi’nin kadın önderlerinden olan Klara Zetkin’in önerisi ve üyelerin de oy birliğiyle kadının insanca yaşam taleplerinin başlangıç noktası olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edildiğini belirtti.  

 

    AKTAŞ, aslında bugün kutlamadan ziyade kadın dayanışmasının bedenimize, emeğimize, kimliğimize yapılan saldırılara karşı güç birliği oluşturmanın günüdür. Kadına karşı evlerde, işyerlerinde, sokaklarda, siyasette, savaşlarda türlü saldırılar olmaktadır. İşyerlerinde taciz edenlere, hamileysen işyerlerinde psikolojik baskılara, aile içi şiddet uygulayanlarla, kadın cinayetlerine, kaç çocuk doğuracağımıza bizim adımıza karar verenlere, 26 kocaman erkeğin 13 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz olayında suçu tecavüze uğrayan çocukta gören adalet sistemine ve pek çok kadınsal saldırılara dur diyebilmenin tek koşulun kadın dayanışması olduğunu vurguladı.

 

    Bizde sendikamız olarak işyerlerindeki emekçi kadın arkadaşlarımızı bir araya getirmek, tanışmak, dertleşmek, sorunlarımızı paylaşıp, dayanışma ağı kurmak amaçlı bu etkinliği düzenledik diyen AKTAŞ, Bu konuda gereken desteği sağlayan Genel Başkanımız Sayın Cemail BAKINDI’ya teşekkürlerini sundu.

        

       Bu etkinliklerin önemine değinen AKTAŞ,  kendi işyerimiz dışında olanları öğrenmek şuan var olan ve türlü sebeplerle kaldırılmaya çalışılan haklarımızı bilmek ve müdahale etmek için en önemli araç olduğunu, yaşadığımız süreç bunu zorunlu kılıyor. Çünkü her geçen gün daha çok hak gaspına uğruyoruz. Özelleştirme, taşeron, esnek çalışma, evden çalışma gibi yöntemler kadın emeğini sömürüye açıyor. Bunlara karşı yapacağımız tek şeyin örgütlenmek ve sendikalı işyeri sayısını attırmak olduğunu vurguladı.  

 

     AKTAŞ, eşitlik, özgürlük ve insanca yaşam için yanan bedenlerin ateşiyle bugünü aydınlatan kadınların mücadele ruhu yolumuza rehber olacaktır. Sömürüsüz, çıkarsız bir dünyada sevgi ve barış dolu günler dileğiyle, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz” diyerek sözlerine son verdi.

  

      Ardından Toleyis Sendikası Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Emina KARO, Pamukkale Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde görev yapmakta olan Prof. Dr. Şerif  KUTLUDAĞ’ın Toleyis’li Emekçi Kadınlara armağan ettiği “Kadının Şiirli Öyküsü” başlıklı şiirini okudu.

       Daha sonra Çırağan Palace Hotel Kempinski, Swissotel ve THY Do&Co İkram Hizmetleri A.Ş. işyerlerinde çalışan kadın üyelerimizden oluşan koro şarkı ve türkülerini seslendirdiler. 

 

 

   Kadın üyelerimiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde bir araya gelmenin mutluluğuyla gönüllerince eğlendiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

            

 

 

 

 

 

 

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help