EFFAT Gençlik Komitesi Bürüksel'de Toplandı.
    

Avrupa Gıda, Tarım ve Turizm İşçileri Sendikası federasyonu (EFFAT) Gençlik Komitesinin ilk toplantısı, 9 Aralık 2013 tarihinde Bürüksel’de yapıldı. Sendikamız temsilciside toplantıya katıldı.

 

  

Toplantı başlamadan önce genç sendikacılar Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi’ni protesto etti. Taşeron işçilerinin haklarını korumak ve geliştirmek, çalıştırma şartlarını iyileştirme için talepler dile getirildi.  


 Toplantıya EFFAT’ın Genel Sekreteri Harald Wiedenhofer, Avusturya, Belçika, Danimarka, Filanda, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, İsveç, ispanya, Türkiye ve Kuzey İrlanda’dan genç sendikacılar katıldılar.


Toplantının gündemi kabul edildikten sonra Genel Sekreter Wiedenhofer gençlik komitesinin tarihi ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. 1994 yılında Danimarka’da, 1997 yılında Almanya’da gençlik kampları düzenlendiği ve başarılı geçtiğini ifade eden Wiendofher, EFFAT’ın gençlere yönelik faaliyetlerine özel önem verdiğini vurguladı. 


Gençlik Komitesinin, 2014-2019 yıllarında ki rolü ve faaliyetleri belirlendi. Gençlik Komitesinin daha iyi faaliyetlerde bulunması için seçimler yapıldı. Gençlik Komitesi Başkanlığına Danimarka’nın 3f Sendikasından Tanja FLYNBO, başkan yardımcılığına ise Belçikalı Inge GIELIS ACV Voeding en Diensten’i seçildi. 

 

  

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu uzmanı Ignacio DORESTE genç işçilerinin global ve Avrupa düzeyinde yaşadıkları sorunlara değindi ve EFFAT’ın Gençlik Komitesinin kurulmasının çok önemli olduğunu vurguladı.


Avrupa Sendikalar Enstitüsünün adına Kurt Van Daele gençlerin sendikadaki rolü ve fonksiyonu üzerinde görüşlerini açıklayarak, eğitimin sendikalar için çok önemli olduğunu söyledi. Toplantının sonunda genç işçilerin örgütlenmesi, sendikalar ve federasyonlar arası işbirliği ve dayanışmanın güçlendirilmesi ve gençlere sendika organlarında daha fazla temsil olanağı verilmesi için çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help