Sendikamız, Kıbrıs'da Eğtim Semineri Düzenledi.
        

          Sendikamız, 12 - 13 Kasım 2013 tarihlerinde Acapulco Resort Hotel Kıbrıs`da, Profesyonel ve Amatör Yöneticilerimiz ile Bölge Şube ve Şubelerimize bağlı işyerlerindeki tüm işyeri sendika temsilcilerimize "Eğitim Semineri" düzenledi. Eğitim Semineri 170 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.  

 

       

         Eğitim Seminerinin açılışını yapmak üzere kürsüye gelen Sendikamız Toplu İş Sözleşmesi ve Teşkilat Dairesi Müdüresi Sayın Hülya ÖZDEMİR bütün katılımcılara teşekkür ederek selamladı. Özdemir, Eğitimin ilk gününde "E-Devlet Üyelik Sistemi"nin anlatılacağını,  bununla ilgili katılımcılara dokümanlar hazırladıklarını, kendilerine yardımcı olmak için hazır olduklarını ifade etti ve açılış konuşmasını yapmak üzere Toleyis Sendikası Genel Başkanı Sayın Cemail BAKINDI`yı kürsüye davet etti. 

   

     Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Sayın, Cemail BAKINDI tüm katılımcıları selamlayarak, 7 Kasım itibariyle Sendikal yaşam e-Devlet üzerinden bilgisayarlı sistemde yürürlüğe girmiş bulunuyor.1 Kasım`dan sonra sendikal örgütlenme dahil, yetkiler dahil birçok kolu bilgisayarlı sistemle yürüyecektir. Sendikamız bu konuda gerekli hazırlığını yapmıştır, yaptığı hazırlık çerçevesin de bakanlığın sistemiyle örtüşecek bir sistemi kurmuş bulunuyoruz. Şu anda örgütlü bulunduğumuz ve örgütsüz bulunduğumuz işkolumuzdaki herhangi bir iş yerine gittiğimiz zaman kimlerin üye olduğunu hangi işçilerin üye olmadığını, yetki durumumuzun ne olduğunu, her şeyi bu sistemle kontrol edip işleme koyabiliyoruz. Sizleri buraya toplamaktaki maksadımız bu sistemin işlerliğini yapacak olanlar sizlersiniz, işyerinde hem örgütlenmede hem yeni gelecek işçilerle ilgili kayıt işlemleri bundan sonra bu bilgisayarlı sistem üzerinden yürüyecektir. Yine bu gerekçeyle sendikamız bilgisayar alımı da yapmış, bölgelerimize tabi ki önemli ölçüde büyük işyerlerimizi şu anda kapsayacak şekilde. Netice itibariyle şube yöneticilerimiz şube başkanlarımız, herhangi bir bilgisayardan girerek bu işlemleri yapabilecektir dedi.

 

          BAKINDI, daha sonra E-Devlet üzerinden yapılacak üyelik sistemini değerlendirdi.  Bu düzen bize artılarıyla ne getirecektir, eksileriyle de neler olacaktır. Henüz uygulamaya girmediği için çok fazla göremiyoruz. Bu konu da uzman arkadaşlarımız sizin her sorunuza cevap verecek, bu sistemin işlerliğinin yapılabilmesi için ne gerekiyorsa onu size öğretmeye çalışacaklardır. Sendikal yaşam bu yeni düzenle belki çok büyük bir ibre kazanabilir aksi de olabilir henüz daha bu konu da ben bir fikir sarf edecek durumda değilim. Ancak hepimiz birlikte, bütün temsilci arkadaşlarımız hatta temsilci olmayanlar da dahil olmak üzere örgütlenme kampanyası başlattığımız zaman çok kolay ve bir anda önemli ölçüde örgütlenmeyi başarabilme şansına da sahibiz. Noterden kayıt olma işlemi kalktı, hem zamandan hem de maddi bakımdan fevkalade zor olan ki büyük şehirler de özellikle arkadaşlarımızın notere gidememesi, sendika için de büyük masraf oluyordu, şimdi canı sıkıldığı zaman gece üç`te kalkıp saat 3`te bile veya sabah namaza giderken, sendikaya üye olayım diyebilecektir dolayısıyla örgütlenmenin çok kolay yapılabileceği bir sistem. Bu konu da sizlere çok büyük görev düşüyor, işyerleriniz bakımından görev düşüyor, çevreniz bakımından görev düştüğünü belirtti.

  

   
        Daha sonra işçilerin güncel sorunlarına değinen BAKINDI,  Türkiye`nin sendikal yaşamının birçok kazanımlarını yitirmeye başladığını, kıdem tazminatıyla ilgili şu anda işçi sınıfının birlikte mücadele vermesinin mümkün olmadığını, büyük sıkıntı yaşanılacağını,  hakları kazanmak için mücadele etmek gerektiğini vurguladı.

 

            BAKINDI, Eğitim Seminerine teşrif eden Kıbrıslı kardeşlerimiz Değerli Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Yakup LATİFOĞLU`na, sendikamızın ve bizim her zaman yanımızda olan  Kamu-İş Sendikası Genel Başkanı Sami DİLEK ‘e  Kıbrıs`ta Türk-İş`in temsilciliğini yapan Değerli parlamenterimiz işçi hareketinin Kıbrıs`ta büyük mücadelesini vermiş, Kıbrıs`ın özgürlüğünde mücadeleler vermiş, Sayın Ahmet ÇALUDA` ya da  katılımlarından dolayı teşekkür etti.  

         Daha sonra önümüzdeki günlerde yapılacak olan seçimlere değinen BAKINDI, bu seçimler biter, o olur bu olur, tahmin yapmak çok zor. Ama asıl olan şudur; artık işçi sınıfı, emeğine saygı gösteren siyasi tercihleri yapmak zorundadır. Eğer kıdem tazminatımız gasp ediliyorsa, siz tercihinizi gasp edenlerden yana koyuyorsanız, benim size söyleyecek sözüm olmaz. Haklarınızı arayanlardan yana koyuyorsanız, bizim size dönüp söyleyecek bir lafımız olmaz. Şimdi hepiniz belli bir nokta içerisindesiniz çoluk çocuk sahibisiniz, yarın sizin bırakacağınız hak ve hukukla sizin çocuklarınız Türkiye de hayatını devam ettirmeye çalışacaktır. Sınıf ve Hak mücadelesinde beraber olmak zorundasınız ve artık gelişen demokraside tercihlerinizi akıllıca değerlendirmek zorundasınız. Hak ve hukukunuz nerdeyse siz de orda olun dedi. 

    

  TOLEYİS büyük emeklerle 1977 de  kurduğumuz bir sendika, büyük emeklerle birçok arkadaşımız, ahirete intikal edenleri de rahmetle anıyorum, birçok kardeşimizin emeği var bugün  yurtlardan İzmir`den bir tane üyemiz var, o üyeyi buraya getirmiş arkadaşlarımız, 3800 üyemiz vardı emeklilikle hepsi bitirildi, bugün kredi yurtlar kurumu 12 bin 15 bin arasında taşerondan hizmet alıyor ve verilen ücret insanlık dışı bir ücret.Türkiye bu noktaya geldi. 26 tesisimiz özelleştirildi, 6 tane beş yıldızlı otelimiz özelleştirildi, 13 bine yakın üye kaybettik, ama yılmadık çalıştık bugünlere geldik. Allaha şükürler olsun ki geçen sene değil evvel ki sene kadınlarımızı çocuklarımızı buraya getirdik. Bu seferde sizler geldiniz, biz kurumsal olarak sizlere elimizden gelen hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bizim verdiğimiz hizmeti diğer sendikaların hizmetiyle değerlendirin sendikanıza öyle bakın öyle sahip çıkın. İşkolumuzda eski Disk`çi şimdi Hak-İş`çi, ben bilmiyorum kilise ile cami nasıl aynı anda bir araya geliyor ,bunu bir araya getirdiler. Bir sendika var ve şuan ciddi anlamda hükümetin himayesinde gibi gözüküyor. İğrenç işler yapıyor tabi bunlar bize kötü emsal teşkil ediyor. Toleyis`e iyi sahip çıkın. Daha çok örgütlenin biz yaptığımız işler itibariyle, uluslararası alanda da, uluslar arası sendikal camiada da son derece itibarı olan, bir sendikayız. Burada İzmir belediyesinden gelmiş arkadaşlarımız var, bu itibarın ne olduğunu onların kongresinde ifade ettim, dedim ki bizim ne olduğumuzu bize geldikten sonra göreceksiniz, bizim içteki ve dıştaki itibarımızı görün ondan sonra bizim hakkımızda yargı sahibi olun, sendikamız sendikanın kaynaklarını işçiye yönlendirme ve bu kaynakları sizin için en iyi kullanma amacıyla bugüne kadar geldi ve aynen devam edecek.  


Bu dengeleri bozmamak lazım, bu itibarı yitirmemek lazım, biz dünyada turizm işkolunda birinci sıradayız,bu anlamda hem sizlerle gurur duyuyorum,hem de böyle güzel bir ülkenin insanı olmaktan gittiğim her ülkede gurur duyuyorum, işte Kuzey Kıbrıs`ta geldik, seneler evvel geldiğimizde buralarda ne vardı, bugün Kuzey Kıbrıs orta doğu`da en önemli turizm noktalarından  olmaya devam etmektedir. Kuzey Kıbrıs`a elimizden geldiği kadar sahip çıkacağız. Bugün burada çok güzel bir otelde kardeşlerimizle birlikte bir toplantı yapıyoruz, biz ülke olarak bölücülüğün sokulmadığı, kardeşliğin hakim olduğu bir ülke olmuş olsaydık, bugün Dünyayı etkileme hakimiyetine sahip olabilirdik. Ben bunu birçok kongrede ifade ettim şimdide ifade ediyorum, kırkın üzerinde belki ülke gördüm, Alparslan`dan başlayıp Atatürk`e kadar bu topraklar için savaşan ölen herkese rahmet diliyorum, özellikle Atatürk`e üstüne basa basa binlerce yüzbinlerce defa rahmet diliyorum. Bize böyle güzel bir ülke bıraktı. Bu ülkenin kıymetini bilmek zorundayız, barışı, kardeşliği teesüs etmek zorundayız. Bu ülke için bizde kan dökmüş bir aileden geliyoruz, ben Türklüğümü ifade etmekten hiçbir zaman çekinmiyorum, gurur duyuyorum, Atatürk`ün söylediği ‘Ne Mutlu Türküm Diyene` vecizesini söylemeye devam edeceğim. bizi birbirimizden ayırmayacak en önemli unsurda budur. Bizim manevi, kültürel değerlerimizdeki zenginlik hepimizi bir araya getirmeye yeter. Ben siyasetçilerin üslubundan artık utanıyorum, Türk milletinin üslubu  bu olmamalı. Barışçı kardeşçi söylemleri siyasetçilerden duymak istiyoruz. Bizi bölmeye hiçbir siyasetçinin hakkı yok. Siyaseti bir tarafa bırakıyorum, siz bir olun, siz ülkenin ve çocuğunuzun geleceğini tayin edin, bu aldığımız hakların savunulması için Toleyis`e iyi sahip çıkın, biz yeter ki Cumhuriyetin temel ilkelerinde taviz vermeyelim. Çoluğunuzun çocuğunuzun başının dik olacağı,  sağlıklı olacağı bir Türkiye`yi, yuvanızda mutlu olmanızı temenni ediyorum ve şahsım adına Yönetim Kurulu adına Şube Başkanlarım adına, hepinizi tekrar saygı ve sevgiyle selamlıyorum diyerek konuşmasını tamamladı.

 

  

 

          Genel Başkanımız Sayın Cemail BAKINDI`nın konuşmasının ardından, E- Devlet Sistemi Üzerinden Üyelik İşlemlerinin eğitimine geçildi. Eğitimi vermek üzere AGEM Firmasından Sayın Hakan KUZUCU davet edildi. KUZUCU, 7 Kasım 2013 itibari ile e-devlet süreci başladı. E-devletin 2 ara yüzü var 1.si vatandaşlar için 2.si ise sendikalar için, peki vatandaşlar e-devlet üzerinden neler yapabiliyor? Artık üyelik başvuruları ve üyelikten çekilme başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek. e-devlet üzerinden yapılan başvurular sendika tarafından görünür hale geliyor ve sendika bu başvuruyu onayladığı zaman üyelik işleminiz tamamlanıyor. E-devlet üzerinde yapılan üyelik başvurularında karşılaşabileceğiniz sorunlar: çalışma kaydının bulunamaması, işyeri bilgisinin güncel olmaması, işyeri işkolu bilgisinin hatalı olması şeklinde olabilir. Bunun nedeni eski işyerinizdeki işverenin işten çıkışınızı, yeni işinizde de işverenin yeni işinizi yüklememiş olmasından kaynaklı olabilir. Sendikalar bu sistemle hangi işyerinde ne kadar üyesi olduğunu, yeni üyelikleri ve bunun gibi birçok şeyi kolaylıkla görebileceklerini ifade etti. 
 

         KUZUCU, daha sonra temsilcilerimize E-Devlet üzerinden üyelik işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgileri verdi ve temsilcilerimizden gelen soruları yanıtladı. 

 

 

 

        

         Daha sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk-İş Temsilcisi Sayın, Ahmet ÇALUDA söz aldı ve TOLEYİS Sendikasının tüm Başkanlarını ve Temsilcilerini ülkelerinde görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
 

          ÇALUDA, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti anavatan Türkiye`yle hep et tırnak gibi olduğunu Sayın Başkanımızda her katılımda bahsetmektedir. KKTC sizin bir yavru vatanınız, bizde sizler gibi 1571 de ana vatandan kopup bu adada kanımızı dişimizi bu topraklara geçirerek bir vatan yarattık burada bir Cumhuriyet kurduk. Bir avuç Kıbrıslı Türk, taki Mutlu Barış Harekatına kadar bu vatanda tüm baskılara dayandı, bizler ana vatanın garantisi altında bu bayrak altında burada yaşıyoruz bunun için sizlere minnettarız. 

 

          Zaman zaman duyuyorsunuz "ana vatan gitsin, istemiyoruz" diyenler var. Ancak bilin ki bunlar parmak sayısı kadar az, emperyalist güçlerin Türkiye`ye karşı kullandıklarıdır. Ana vatan bizim için önemlidir sizden aldığımız güç ve destek önemlidir.İşte bugün içinde bulunduğumuz Kıbrıs Müzakeresinin devam ettiği dönemde burada oluşunuz ve bu toplantıları gerçekleştirmeniz, bize moral veriyor,destek veriyor olduğunuzun bir ifadesidir. Kıbrıs`ta Türkiye Büyükelçiliğinin olması,Türk-iş temsilciliğinin olması ,bunlar bizim için önemlidir.Biz ayrılamayız ,et tırnak gibiyiz.Bu adadaki stratejik önem Türkiye için de önemlidir. KKTC Türkiye için olmazsa olmazlardandır. Ana vatan ve Kıbrıs hep yan yana hep birlikte olmalıdır diye düşünüyorum bu duygularla sizleri burada görmekten mutluluk duyuyorum. saygı ve sevgilerimi sunuyorum,Esen kalın diyerek konuşmasını tamamladı.  
  

 

 

       Eğitim Seminerinin ikinci gününde Sayın, Doç. Dr. Sayım YORGUN,  "Örgütlenme Sorunu, 6356 Sayılı Yasa`ya Göre Üyelik ve Teminatı" ile "Yönetici ve İşyeri Sendika Temsilcilerinin Güvencesi ile Görevleri" hakkında sunum gerçekleştirdi.
 

          YORGUN, katılımcıları selamlayarak sözlerine başladı. Sendikaya üye olma, istifa etme sürecine ilişkin bir sınırlama getirilemezdi veya getirilseydi daha iyi olurdu diye bir düşünce ortaya çıktı. Değerli arkadaşlar sendikal hakların olmazsa olmazlarından biri sendika özgürlüğüdür. Sendika özgürlüğünün de 2 boyutu vardır: Negatif sendika özgürlüğü ve pozitif sendika özgürlüğü. Pozitif sendika özgürlüğü demek, serbest bir irade ile sendikayı seçebilmektir. Negatif sendika özgürlüğü ise serbest bir irade ile sendikadan istifa edebilmektir. Bu özgürlükleri olumsuz etkileyecek bütün mekanizmalar ,denetimler sendika özgürlüğüne aykırıdır. Noter sistemi bu özgürlüğe aykırı olduğu için uygulamadan çıkarıldı. Önemli bir soru var: Sistem bizim bilgilerimiz haricinde gelişiyor, biz temsilcilerin rolü neredeyse ortadan kalkıyor. Tam tersi sendika temsilcilerine öyle bir rol geliyor ki bugüne kadar yapılan bütün mekanizmaların daha hızlı yapılması gereken bir sürece giriliyor. Bugüne kadar sendikalar TİS`ne odaklanmıştı fakat açık ve net söylüyorum bundan sonra bu mümkün değildir çünkü ilk hedef sendikal örgütlenme olmalıdır. İkinci hedef TİS olmalıdır. Diğer önemli bir nokta örgütlenmenin nasıl yapılacağıdır. Örgütlenme anlayışının değiştirilmesi gerekmektedir dedi. 
 

         Demokrasi ve örgütlenme arasında ciddi bir ilişki vardr. Türkiyede tabuldot şeklinde bir demokrasi vardır, çünkü bizlere birkaç tane seçim hakkı sunuluyor ve bunlardan birini seçmemiz söyleniyor. Türkiye`deki demokrasinin böyle olmasının sebebi örgütlenme sorunudur. Örgütlenmek temel bir insan hakkıdır. Türkiye`de sendikalar siyaseti değil, siyaset sendikaları ve işçileri şekillendiriyor. Her siyasi partinin arka bahçem dediği bir örgütlenme ortaya çıkmaktadır. Yeni kanunla birlikte sadece e-üyelik sistemi değil, yeni bir baraj sistemi gelmiştir. 2013 Temmuz ayı istatistik sonuçlarına göre %1 barajını 65 sendika aşamamıştır. % 1 % 2 % 3 olmak üzere bir geçiş şartı konulmuştur. Toleyis sendikası olarak büyük önlemler almak gerekir. %`2 lere % 3`lere tırmanıldığı zaman büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalınır. Bu nedenle çok aktif bir şekilde örgütlenip çalışmak gerekir. İşkolları 20 işkoluna indirildi. Bu olumlu bir gelişmedir. Sendikal bölünmeleri azaltacaktır. Burada olduğunuzdan dolayı, ilginize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum diyerek konuşmasını tamamladı. Ardından temsilcilerin sorularını yanıtladı.

 

       Daha sonra Genel Başkanımız Sayın Cemail BAKINDI, turizm işkolunda güçlü sendikanın TOLEYİS olduğunu, tüm yöneticilerimize, temsilcilerimize ve üyelerimize büyük görevler düştüğünü, TOLEYİS`i daha da güçlü hale getirmek için örgütlenmeye hız verilmesini, üyelik işlemlerinin e-devlet sistemi sayesinde daha da kolaylaştığını vurguladı ve bu vesileyle hep birlikte el ele vererek örgütlü toplum olma yolunda mücadele edelim çağrısında bulundu.   

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help