Avrasya Federasyonu II. Olağan Genel Kurul'u Bakü'de Toplandı.

 

  

Avrasya Federasyonu II. Olağan Genel Kurulu 27 Eylül 2012 tarihinde Azerbaycan`ın başkenti Bakü`de bulunan Bakü İş Merkezinde toplandı.

 

  

Kongre başlamadan önce Avrasya Federasyonu`nun delegeleri ve üyeleri Haydar Aliyev`in mezarını ziyaret ettiler.  Aynı zamanda Azerbaycan`ın kurtuluşu ve bağımsızlığı için şehit olan kahraman vatan evlatları da anıldı.

 

  

50 kişinin katılımıyla gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Avrasya Federasyonu Genel Başkanı Cemail Bakındı yaptı. Bakındı açılış konuşmasında Avrasya Kongresi`ni Azerbaycan`da düzenlemekten dolayı çok memnun olduğunu söyledi.

 

 

Açılış konuşmasında katılımcıları ve gözlemcileri selamlayan Cemail Bakındı başta milletvekili ve Azerbaycan Konfederasyonu Sendika Başkanı Settar Mehbaliyev, Tofig Guliyev olmak üzere Azerbaycanlı üyelerine kendilerini misafir ettikleri için teşekkürleri sundu.

 

 

Bakındı, dünyadaki değişen sisteme ve sermayeye karşı bir araya geldiklerini ve Avrasya Federasyonu`nu kurduklarını, çünkü sermayenin sınırı ve vatanı olmadığını, dolayısıyla sendikacıların da dayanışma ve beraberlik içerisinde olması ve mücadele etmesi gerektiğini vurguladı.

 

Genel Başkan Cemail Bakındı`dan sonra Azerbeycan Konfederasyonu Sendika Başkanı ve Milletvekili Settar Mehbaliyev söz aldı. İlk önce herkese hoş geldiniz diyen Mehbaliyev iyi dileklerini aktarırken aynı zamanda Azerbaycan devletinin gelişmesiyle ilgili bilgiler de verdi. Azerbaycan`da hızlı gelişme iktisadi konusunda, yoksulluğun kaldırılması için, yeni iş yerleri açılması için çaba harcandığını ve diğer ülkelerde çok miktarda yatırım yapıldığını bildirdi; Azerbaycan`ın bir dünya devletine dönüştüğünü ve çok ülkelerde yatırım yapıldığını dile getirdi. Mehbaliyev, turizm sektörünün gelişimi için ve daha çok turistin Azerbaycan`a gelmesini sağlamak amacıyla yatırım yapıldığı, inşaatların devam ettiğini, dünyadaki en lüks otellerin açıldığını ve gelecek için Azerbaycan`ın daha da ileri bir noktada olacağını söyleyerek sözlerine son verdi.

 

  

Kongremize ayrıca KKTC Ulusal Birlik Partisi Güzelyurt Milletvekili ve Türk-İş Temsilcisi Sayın Ahmet Çaluda ve Azerbaycan Türkiye elçisi de katıldılar.

 

  

Daha sonra Karadağ Turizm ve Catering Sendikası Başkanı Sayın Cede Milinic söz aldı ve Avrasya Federasyonu`nu kuruluşundan itibaren yakından takip ettiğini söyleyerek sözlerine başladı. Yaşanan küreselleşme süreci ile birlikte işçi haklarında büyük kayıplar yaşandığına dikkat çeken Milinic amacın işçi haklarını artırmak ve korumak olduğunu dile getirdi. Milinic bu toplantının, üyeler arasında sözlü bir anlaşmaya varılıp karşılıklı işçi geliş- gidişlerini koordine etmek için de bir fırsat olabileceğini söyledi. Karadağ`da yatırım yapan Türk ve Azeri şirketleri olduğuna dikkat çeken Milinic bu yatırımların daha da artmasını umduğunu ve bu artışta sınırları ilk açan sendikacıların da payı olduğunu dile getirdi. Konfederasyon`un iyi niyetli ve büyük yürekli kişileri bir araya topladığını ifade eden Milinic en büyük başarının da kurulan dostluklar olduğunu söyledi. Milinic herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

  

Milinic`ten sonra söz alan Sırbistan Sendikalar Konfederasyonu Başkanı Sayın Ljubisav Orbovic, her yerde olduğu gibi küreselleşme ile birlikte Sırbistan`da da büyük bir değişim yaşandığına dikkat çekti. Yaşanan hak kayıplarıyla birlikte çok sayıda kişinin işini kaybettiğini ve maaşların düşük olduğunu dile getiren Orbovic, sendikal hareketin de küresel hale gelmesi için mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Sendikaların henüz böyle bir hareket geliştiremediğini söyleyen Orbovic, en temel hakların tanınmadığını, fazla çalışmaların ödenmediğini, emeklilik yaşının çok yüksek olduğunu, çocuk işçiliğin ve genç işsizliğin çok fazla olduğunu da dile getirdi.

 

  

Daha sonra söz alan Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Sayın Mustafa Türkel, yaşanan ekonomik krizin çalışma hayatını da doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkilediğini ve buna karşı Avrupa`da düzenlenen protestoları hep birlikte izlediğimizi söyledi. Türkiye sermayesi Balkanlar`da ve Ön Asya`da yatırımlar yaptığı için bölge ülkelerin sendikacılarının da işbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken Türkel, bölgesel işbirliğinin önemine dikkat çekti.

 

  

Kırgızistan Gıda Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Sagınbek Apsaliyev söz alarak küreselleşme ve özelleştirmelerin olumsuz etkilerine dikkat çekti. Uluslar arası şirketlerin sayısının yükselişine dikkat çeken Apsaliyev buralarda örgütlenmenin zorluğunu da vurguladı. Uluslar arası dayanışmanın önemine dikkat çeken Apsaliyev eğitim ve bilgi alış verişi gibi konularda işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

 

 

Daha sonra söz alan Azerbaycan Kamu Hemkarları İttifakı Sendikası Başkanı Sayın Hikmet Osmanov, Federasyon`un üyelerin arasında beyin fırtınası yapılması ve bir tanışıklık sağlaması bakımından çok önemli olduğunu vurguladı.

 

 

Azerbaycan Kent Tasarrufatı (Tarım) ve Gıda Sanayisi İşçileri Sendikası Başkanı Sayın Tofig Guliyev söz alarak, bağımsızlık kazanmanın önemli olduğunu fakat bununla her şeyin bitmediğini ve önemli olanın insanların daha iyi şartlarda yaşamasını sağlamak olduğunu vurguladı. Özel şirketlerde örgütlenmenin de zor olduğuna değinen Guliyev bilgi alış verişinin sendikalar için çok önemli olduğunu da vurguladı.  Guliyev, herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.  

 

 

Sırbistan Catering ve Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın Radan Milovanovic söz alarak problemlerin her yerde aynı etkileri yarattığını ve yaşanan krizlerden etkilenmemenin mümkün olmadığını dile getirdi. Dünya Turizm Günü`nü de tebrik eden Milovanovic herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

 

 

Toplantının sonunda şu kararlar alındı:

•-         Uluslararası sermayenin olduğu her ülkede mücadele edilecektir.

•-         Bu mücadelede üye sendikalara maddi- manevi her türlü destek verilecektir.

•-         Eğitim programına devam edilecektir.

•-         Bir sonraki Kongre Sırbistan`da yapılacaktır.

 

 

Avrasya Federasyonu`nun kuruluşundan itibaren emeği geçenlere plaketleri verilerek toplantıya son verildi.

 

 

Yapılan oylamalar sonucunda Avrasya Federasyonu yeni yönetimi aşağıdaki şekilde oluşmuştur:

 

 

Genel Başkan                          :  Cemail BAKINDI

Genel Başkan Yardımcıları    :  Tofig GULİYEV

                                                 :  Mehmet AVDAGIC

                                                 :  Cede MILINIC

                                                 :  Radan MILOVANOVİC

                                                 :  Gela DZABILAHVILI

                                                 :  Igor SOPLEKIV

Genel Sekreter                         :  Recep Ali ÇELİK

Genel Mali Sekreter                :  Mustafa AKYÜREK

 

Denetim Kurulu:

İhsan ESEN

Birol GÖK

Yaşar YUSUBOV

Disiplin Kurulu:

Telman Nesirullahoğlu GULIYEV

Sagınbek Apsaliyev

Ismalaja Myftar

                Ziyaret ve Kongreden Görüntüler


Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help