Avrasya kinci Bakanlar Kurulu stanbul da Topland

Avrasya Federasyonu Tüzüünün 12. maddesi gereince Avrasya Federasyonu’na üye sendikalarn bakanlar 24 Nisan 2009 tarihinde stanbul’da Çnar Oteli`nde bir araya geldiler. Özbekistan, Krgzistan ve Ukrayna sendika bakanlar programlarnn uygun olmamas sebebiyle Bakanlar Kuruluna katlamadlar.

kinci Bakanlar Kurulunun özel konuu Azerbaycan Sendikalar Konfederasyonu Genel Bakan ve Azerbaycan Milli meclisi milletvekili Sayn Settar Mehbaliyev’di. Mehbaliyev, Avrasya Federasyonu Genel Bakan Cemail Baknd’ya, toplantya davet edildii için ükranlarn arz ederek konumasna balad. Bakanlar Kurulu katlmclarn selamlayarak baarlar diledi. Konumasnn devamnda Mehbaliyev Azerbaycan sendikal hareketinin geçmiine deindi. Ayrca, günümüzde Azerbaycan’da yaanan olaylar tüm çplaklyla ortaya koyarak, tüm sendikaclar gerekli tutumu alma konusunda cesur olmaya davet etti.

Mehbaliyev, Karaba sorununa da deinerek, uzun zamandr süre gelen çatimay knad.“Bu çatma ne Ermenistan ne de Azerbaycan için faydaldr. Emperyalistler bizi birbirimize düürerek bölgemizi sömürmektedirler. Bu çatmann gerçek kurbanlar, her zaman olduu gibi, içilerdir. Bir milyondan fazla insan mülteci konumuna dümütür. Bu sorunun en ksa zamanda barçl yöntemlerle çözülmesini diliyorum.” eklinde konutu.

Konumasnn sonunda katlmclarn destei ile bir basn bildirisi yaynland. Bildiride, Karaba sorununun barçl yöntemlerle çözülmesi için tüm taraflarn azami bir çaba göstermesi gerektii vurguland ve 1 milyondan fazla mültecinin yeniden evlerine dönmeleri gerektiinin alt çizildi.

Kurulun ikinci oturumunda, Karada Turizm ve Catering içileri Sendikas Bakan Cede Milinc konumasnda bir sonraki eitim seminerinin Kosova’da gerçekletirilmesinin en doru karar olacan vurgulad. Milinic’in önerisi üzerine, Kosova Agrokompleks Sendikas bakan Alush Hoti de söz alarak, Kosova’nn seminer düzenlenmesi için en uygun yer olduunu belirtti. Konumasnn devamnda : “Kosova’l olarak Avrasya Federasyonu’nu memleketimde arlamaktan gurur duyarm. Hepimizin bildii gibi Kosova u an en genç ülkedir. Seminer, ülkemizi ve vatandalarmz onurlandracaktr” dedi.

Hoti’den sonra sözü Gürcistan Tarm ve Gda içileri Sendikas Bakan Gela Dzabilashvili ald. Dzabilashvili daha önce Azerbaycan seminerine katldn belirterek seminerden memnun ayrldn dile getirdi. Kosova’dan sonra ikinci seminerin Gürcistan’da gerçekletirilmesinden çok memnun kalacan söyledi.

Yaplan uzun görümeler sonrasnda Kosova eitim seminerinin 2009 yl Haziran aynn ikinci yarsnda veya Temmuz aynn ilk çeyreinde; Gürcistan eitim seminerinin ise 2009 yl sonbaharnda gerçekletirilmesi konusunda mutabakata varld.Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help