Sendikamızın 40. Yıl Kuruluş Yıldönümü ve Temsilciler Kurultayı 17-18 Ekim 2016 Tarihlerinde K.K.T.C.’nin Girne Şehrinde Cratos Otel’de 250 Kişinin Katılımı İle Gerçekleştirildi.

Sendikamızın 40. Yıl Kuruluş Yıldönümü ve Temsilciler Kurultayı 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde K.K.T.C.’nin Girne şehrinde Cratos Otel’de 250 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Sendikamızın Toplu İş Sözleşmesi ve Teşkilat Müdürü Sn. Hülya Özdemir, 17 Ekim 2016 tarihinde başlatılan toplantıda, Sendikamızın 40. Yıl Kuruluş Yıldönümü kutlama törenlerine ve 40. Yıl Temsilciler Kurultayımıza teşrif eden misafirlerimize hoşgeldiniz diyerek misafirlerimizi takdim etti.

 

40. Yıl Temsilciler Kurultayımıza teşrif eden; K.K.T.C. 3. Cumhurbaşkanı Dr. Sn. Derviş Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sn. Nurcan Önder, Türk-İş Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay, Türk-İş Eski Genel Başkanı Sn. Bayram Meral, Türk-İş Eski Genel Başkanı Sn. Salih Kılıç, Türk-İş Eski Genel Mali Sekreteri Sn. Enver Toçoğlu, Türk-İş Eski İzmir İl Temsilcisi Sn. Mustafa Kundakçı, Bass Sendikası Genel Başkanı Sn. Turgut Yılmaz, Bass Sendikası Genel Sekreteri Sn. Mustafa Eren, K.K.T.C. Bass Sendikası Genel Sekreteri Sn. Ali Yeltekin, Türk-İş K.K.T.C. İl Temsilcisi Sn. Ahmet Çaluda, K.K.T.C. Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Sn. Yakup Latifoğlu ve Sendika Başkanları, Sn. Doç. Dr. Sayım Yorgun, Baş Hukuk Müşavirimiz Sn. Av.Ergün Kırcı, Sn. Av.Esin Esma Dizdar, Genel Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Bölge Şube ve Şube Başkanlarımız, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, İşyeri Sendika Temsilcilerimiz, İl Temsilcilerimiz, Örgütlenme Kurulu Üyelerimiz ve misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu.

Sn. Hülya Özdemir, toplantıya başlamadan önce başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ile tüm şehitlerimiz için ve işçi hareketinin yılmaz savunucusu işçileri anmak adına katılımcıları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti ve ardından İstiklal Marşımız okundu.

  

Ardından açılış konuşmasını yapmak üzere Sendikamızın kurucusu ve Genel Başkanı Sn. Cemail Bakındı’yı kürsüye davet etti. Sn. Bakındı katılımcıları selamladı ve misafirlerimize katılımlarından dolayı teşekkürlerini dile getirdi. 40. Yılımızın kültürümüze ve geleneklerimize bağlı olarak işçi hareketine, Sendikamıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diledi. 40. Yıl kutlamalarının anlam ve önemine anlamlı sözlerle devam eden Sn. Bakındı, bu kurultayın amaçlarından biri olarak geçmişi ve geleceği bütünleştirmek olduğunu belirtti. Ülkemizin içinde bulunduğu durumlara da değinen Sn. Bakındı, ‘’Demokrasi Yoksa Sendikacılık Yoktur’’ diyerek demokrasinin vazgeçilmezimiz olduğunu ve mücadelemizin devam edeceğini belirtti. Ülkemizin sağlam temeller üzerine kurulduğunu, terör örgütlerinin ve destekçilerinin amaçlarına ulaşamayacağını, birlik ve beraberliğin bugünkü önemini vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

 

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sn. Nurcan Önder’i kürsüye arz etti. Sn. Önder katılımcıları selamlayarak 40. Yıl kutlamaları ve Temsilciler Kurultayı’na katılımından dolayı mutluğunu dile getirdi. Sn. Önder, Türk-İş ve sendikamıza çalışma hayatına katkılarından dolayı teşekkürlerini sunarak 40. Yılımızın hayırlı olmasını diledi.

 

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, Türk-İş Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay’ı kürsüye arz etti. Sn. Atalay katılımcıları selamlayarak, Türkiye’nin dört bir yerinden gelen katılımcılar ile Kıbrıs’ta tekrar bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Ülkemizde son dönemde yaşadığımız durumlara kısaca değinen Sn. Atalay, milli birlik ve beraberliğin önemini vurguladı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliği konusundaki görüşlerini belirten Sn. Atalay, ülkemizin çıkarlarının korunmasının gerektiğini, Türkiye var olduğu sürece Türk-İş’in var olacağını ve Türk-İş’in her zaman Türkiye’nin çıkarlarını savunacağını belirtti. Sözlerine özgürlük ve demokrasinin önemine değinerek bunun bir yaşam biçimi olduğunu ve özgürlük olmadan sendikacılığın olmayacağını belirtmesinin ardından bu toplantıyı düzenledikleri için başta Genel Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkürlerini sunarak kürsüden ayrıldı.

 

Sonrasında Sn. Hülya Özdemir, K.K.T.C.  3. Cumhurbaşkanı Sn. Dr. Derviş Eroğlu’nu kürsüye arz etti. Katılımcıları selamlayarak sözlerine başlayan Sn. Eroğlu, bir araya gelmiş olmanın verdiği mutluluğu sözlerine yansıtarak, K.K.T.C ile çeşitli iş kollarından oluşan sendikalarca sağlanılan iş birliğinin önemini vurguladı, ayrıca 40. Yıl Temsilciler Kurultayı’nın K.K.T.C.’inde kutlanmasının ayrı bir onur verdiğini dile getirdi. Kuzey Kıbrıs’ta siyasi geçmişinden bahseden Sn. Eroğlu, ülkenin güncel durumuna da değindi. Kıbrıs’ın en büyük şansının Türkiye olduğunu ve Türkiye’nin geçtiği zor durumlardan tüm gücüyle kurtulacağını, Anavatanımızın temellerinin çok sağlam olduğunu ve ayakta kalacağını, temel taşlarının da bizler olduğunu belirtti. Son olarak da 40. Yılımızı kutladı ve daha nice yıllar kutlanacağı temennilerinde bulunarak sözlerine son verdi.

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, Sn. Derviş Eroğlu’na Sendikamızın 40. Yıl kuruluş yıldönümü münasebeti ile plaket takdim etmek üzere Sn. Cemail Bakındı’yı kürsüye arz etti. Hemen sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Sn. Nurcan Önder’i, Tük-İş Genel Başkanı Sn. Ergün Atalay’ı, Türk-İş Eski Genel Başkanı Sn. Bayram Meral’i, Türk-İş Eski Genel Başkanı Sn. Salih Kılıç’ı, Türk-İş Eski Genel Mali Sekreteri Sn. Enver Toçoğlu’nu, Türk-İş Eski İzmir İl Temsilcisi Sn. Mustafa Kundakçı’yı, Türk-İş K.K.T.C. İl Temsilcisi Sn. Ahmet Çaluda’yı ve son olarak ülkemizde yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminde Gazi olan üyemiz Sn. Fazlı Çiçek’i plaket takdim edilmek üzere kürsüye davet etti. Plaketlerin takdim edilmesinin ardından Sn. Hülya Özdemir toplantıyı ertesi gün devam edilmek üzere sonlandırdı.

Sendikamızın Toplu İş Sözleşmesi ve Teşkilat Müdürü Sn. Hülya Özdemir, 18 Ekim 2016 tarihinde, Sendikamızın 40. Yıl Temsilciler Kurultayı toplantısının II. Gününe teşrif eden misafirlerimizi takdim etti.

40. Yıl Temsilcileri Kurultayımızın II. Gün toplantısına teşrif eden; K.K.T.C. Turizm ve Çevre Bakanı Sn. Fikri Ataoğlu, K.K.T.C. Başbakan Müsteşarı Sn. Metin Beyoğlu, K.K.T.C. Çalışma Bakanlığı Sendikalar Daire Başkanı Sn. Kemal Can, K.K.T.C. Kamu-İş Genel Başkanı Sn. Sami Dilek’e katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundu.

 

 

Ardından konuşmalarına yer vermek üzere Türk-İş K.K.T.C İl Temsilcisi Sn. Ahmet Çaluda’yı kürsüye arz etti. Sn. Çaluda sözlerine 40. Yıl Temsilciler Kurultayı’nın Kuzey Kıbrıs’ta gerçekleştirilmesinin verdiği heyecanı ve mutluluğunu dile getirdi. Böyle güçlü bir toplantının Kuzey Kıbrıs’ın zor bir zamandan geçtiği bir dönemde onlar için ne kadar anlamlı ve ne kadar büyük bir destek olduğunu vurguladı. Bu toplantıyı Kuzey Kıbrıs’ta düzenleyen Genel Başkan’ımız ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve işçi hareketinin çok değerli Genel Başkanlarını ağırlamaktan büyük onur duyduğunu dile getirdi. Birlik ve beraberliğimizin ülkemizin geleceği açısından çok önemli olduğunu dile getirerek tekrar teşekkürlerini iletti ve sözlerini sonlandırdı.

 

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, K.K.T.C. Hür-İş Federasyonu Genel Başkanı Sn. Yakup Latifoğlu’nu kürsüye davet etti. Sn. Latifoğlu katılımcıları selamladı. Federasyonu adına burada olmaktan ve bizleri ağırlamaktan memnun olduğunu, bunun onlara güç kattığını dile getirdi. Türkiye’de yaşanılanlar hakkında üzüntüyle görüşlerini belirten Sn. Latifoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın yaşadığı sorunları, işçi hareketinin, işçilerin sorunlarının Türkiye’de olduğu gibi, burada da mevcut olduğunu belirtti. Sn. Latifoğlu her şeye rağmen burada bulunmaktan dolayı, Türkiye’nin şimdiye kadar ki desteğini bundan sonra da devam edecek olacağını duyduğu için çok mutlu olduğunu da belirterek bu toplantının sonuçlarının ülkemiz ve herkes adına hayırlı olmasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, K.K.T.C. Kamu-İş Genel Başkanı Sn. Sami Dilek’i davet etti. Sn. Dilek katılımcıları selamladı. Sendikal harekette Kuzey Kıbrıs’a ve halkına her zaman destek olan Türk-İş’e ve sendikamıza ayrıca teşekkürlerini sundu. Bu toplantının burada düzenlenmesinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi ve sözlerini sonlandırdı. 

Hemen sonrasında Sn. Hülya Özdemir, konuşmalarını yapmak üzere K.K.T.C. Başbakan Müsteşarı Sn. Metin Beyoğlu’nu kürsüye arz etti. Sn. Beyoğlu katılımcıları selamladı ve kuruluş yıldönümümüzü kutlayıp hayırlara vesile olmasını diledi. Çalışma yaşamının vazgeçilmez bir unsuru olan sendikacılığın aynı zamanda sosyal yaşam için de çok önemli olduğunu, sendikacılığın ve sendikal yaşamın Kuzey Kıbrıs’ta güçlü olmasıyla gurur duyduğunu belirtti. K.K.T.C’ nin mücadele ettiği konuları dile getirdi. Bu mücadelede tek ve en büyük desteklerinin Anavatanımız olduğunu belirtti ve Sendikamızın 40. Yılının hayırlı ve kutlu olmasını diledi.

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, K.K.T.C. Turizm ve Çevre Bakanı Sn. Fikri Ataoğlu’nu kürsüye arz etti. Sn. Ataoğlu sözlerine 40. Yılımızı Kuzey Kıbrıs’ta kendi evimizde kutladığımız için teşekkürlerini sunarak, bundan sonraki kutlamaların da aynı ilişkiler içinde devamının sağlanması ile ilgili özen ve ilgiden dolayı da mutluluğunu ve dileklerini dile getirdi. Bizlerin burada kendi evimizde olduğumuzu tekrardan belirten Sn. Ataoğlu, Türkiye’nin içinde bulunduğu bu durumda K.K.T.C olarak koşulsuz Anavatanlarının yanında olduklarını, bu önem ve doğrultuda her türlü destek için de hazır olduklarını belirtti. Bu güzel toplantıda 40. Yılımızın hayırlı olmasını diledi.

Ardından Sn. Hülya Özdemir, Sendikamızın 40. Yıl Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle Sn. Fikri Ataoğlu’na plaket takdim etmek üzere, Genel Başkanımız Sn. Cemail Bakındı kürsüye davet edildi. Ardından K.K.T.C. Başbakanı Sn. Hüseyin Özgürgün’ün plaketini takdim etmek üzere K.K.T.C. Başbakan Müsteşarı Sn. Metin Beyoğlu’nu, K.K.T.C Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. H. Ersan Saner’in plaketini takdim etmek üzere K.K.T.C. Çalışma Bakanlığı Sendikalar Dair Başkanı Sn. Kemal Can’ı, K.K.T.C Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sn. Serdar Denktaş’ın plaketini takdim etmek üzere K.K.T.C. Türk-İş İl Temsilcisi Sn. Ahmet Çaluda’yı, kürsüye davet etti.

 

Sonrasında Sn. Hülya Özdemir, Türk-İş Eski İzmir İl Temsilcisi Sn. Mustafa Kundakçı’yı kürsüye davet etti. Sn. Kundakçı katılımcıları selamladı ve sözlerine sendikamızın büyük mücadeleler sonrasında 40. Yıla ulaştığını, bu mücadelelerin, işçi birliğimizi ve emek dayanışmasına olan katkılarının tartışılmaz olduğunun altını çizdi. 40. Yılımızın gururla kutlandığı bugünü bir anı olarak saydığını ve çok değerli olduğunu, yanımızda olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, Türk-İş Eski Genel Mali Sekreteri Sn. Enver Toçoğlu’nu kürsüye arz etti.  Sn. Toçoğlu katılımcıları selamladı ve bu toplantıda ele alınan konuların önemine değindi. Sendikal geçmişinden bahseden Sn. Toçoğlu geçmiş zamandaki sendikal hareketler ve işçilerin o zamanki sorunlarına değinerek günümüz sorunlarıyla karşılaştırdı. Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’nin et ve tırnak olarak birliklerinin devam etmesinin önemini bu toplantıda da anlaşılmış olduğunun bir kez daha önemini vurguladı. 40. Yılımızın hayırlı olmasını dileyerek sözlerini sonlandırdı.

 

Sonrasında Sn. Hülya Özdemir, Genel Başkan Danışmanımız Sn. Doç. Dr. Sayım Yorgun’u kürsüye arz etti.  Sn. Yorgun, sözlerine katılımcıları selamlayarak ve 40. Yılın kendisi için anlam ve önemine sendikamızda çalışmaya başladığı günlerden bahsederek başladı. O yıllardan sendikal hareketin diriliş yılları olarak bahseden Sn. Yorgun, geçmişle gelecek arasında güçlü bağları olmayan kurumların yok olduklarını, kurulları var eden insanların, sendikaların üyelerinin, sendika yöneticilerinin olmazsa olmazlarından biri onların istikameti olduğunu, ‘’Eğer istikametiniz doğru ise gittiğiniz yol, gösterdiğiniz çaba sizi mutlaka hedefe götürür. Eğer bir kurumun 40. Yılını kutluyorsanız, bilin ki orada istikamet sağlamdır ve doğrudur. Bu istikamette yol alan herkesi tebrik ediyor ve saygılar sunuyorum.’’ dedi. Bu 40 yıllık geçmişe baktığımızda, Genel Başkanımızın bu istikamette ciddi bir mücadelenin ve emeğinin olduğunu vurgulayan Sn. Yorgun, sendikanın dönüm noktası olarak yorumladığı, 1989 yılında Sn. Cemail Bakındı’nın Genel Başkan olarak göreve başlamasıyla zor bir sürecin başlamış olduğunu, fakat büyük bir mücadeleyle bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başardıklarını, ayrıca sendikaya ait tek bir araç olmasına rağmen ilden ile giderek örgütlenmeye hız verdiklerini, Sn. Bakındı’dan önceki üye  istatistiklerine göre üye sayısının 3 kat arttığını, sendikamızın borçları olduğun, bu borçların ödendiğini ve sendikanın şu anki durumuna gelindiğini vurguladı. Bu sendikal hareketin dünden bugüne gelmesine vesile olmuş şu anda aramızda olmayan vefat etmiş olanları rahmetle andı, yaşıyorlar ise sağlık ve uzun ömürler diledi. Bugüne kadar bu harekete emek vermiş herkesi saygı ve sevgiyle anılması gerektiğini söyledi. Yine bu hareketi dünden bugüne getiren ve lideri konumunda olan Genel Başkanımız Sn. Cemail Bakındı’yı ve emeği geçen herkesi tebrik etti ve 40. Yılımızı en içten dilekleriyle kutlayarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, konuşmalarını yapmak üzere Türk-İş Eski Genel Başkanı Sn. Salih Kılıç’ı kürsüye arz etti. Sn. Kılıç sözlerine katılımcıları selamlayarak başladı. Bu toplantı da yeniden beraber olmanın verdiği mutluluğunu dile getirdi ve bunu sağlayan Genel Başkanımız Sn. Cemail Bakındı’ya özellikle teşekkürlerini iletti. Sendikamız’ın 40. Yıl dönümüne ulaşmasında emeği geçen herkesi tebrik etti ve daha nice yıllar boyu kutlanmasını temenni etti. Toplumda vazgeçilmez olan ilişkiler gibi sendikacı-işçi-işveren ilişkilerinin sendikal şartları oluşturmasının önemine, dolayısıyla bu toplantının da bu şartların, bu ilişkilerin korunmasında güzel bir adım bir anı olduğuna değindi. 40. Yılımızın hayırlı olmasını temenni ederek sözlerini sonlandırdı. 

Sonrasında ise Sn. Hülya Özdemir, Türk-İş Eski Genel Başkanı Sn. Bayram Meral’i kürsüye arz etti. Sn. Meral katılımcıları selamladı ve bu toplantıyı düzenlediği için özellikle Genel Başkanımıza teşekkürlerini iletti. Ülkemizin içinde bulunduğu zor durumlardan bahsetti. Sendikacılıkta, turizmin, işkolları arasında en hassas işkolu olduğunun, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesinin ve gücümüzün korunması için daha çok çalışmak ve üretmek gerektiğinin altını çizdi. Kendisinin her zaman her konuda tüm desteğiyle yanımızda olacağını dile getirdi. Huzur ve barış içinde yaşamak, uluslararası seviyede terörizm konusunda tüm haklarımızı ortaya koymamızın gerektiğini savundu. Demokrasinin sendikacılıktaki yerine değindi ve son olarak da 40. Yılımızı tebrik ederek sözlerini sonlandırdı.

 

 

Ardından Sn. Hülya Özdemir, Toplantılarımızın kapanış konuşmalarını yapmak üzere Sendikamızın kurucusu ve Genel Başkanı Sn. Cemail Bakındı’yı kürsüye arz etti. Katılımcıları selamlayarak bu toplantıyı düzenlemekle ne kadar doğru bir karar verdiklerini dile getirdi.  Değinilen konuların çok değerli olduğunu, geçmişten geleceğe bu 40 yılda yaşadığımız bazı anıların, hatıraların da dile getirildiğini ve unutulmayacak bir anının daha yer aldığını belirterek teşekkürlerini sundu. Sözlerine Türk-İş’in emekten yana emek mücadelesi veren işçilerin kurduğu bir kuruluş olduğunu, işçinin işçiden başka dostu olmadığını ve bütünleşeceğimiz yerin sendikamız olduğunu söyledi. Geleceğimiz için birlik olunması gerektiğini belirtti. Sözlerine Kuzey Kıbrıs’ın da bir Türk Devleti ve güçlü bir devlet olduğunu, böyle de kalacağını, daha da güçlü olacağını ekleyerek devam eden Sn. Bakındı, ülkemizin yaşadığı sorunlara da değindi. Ülkemizin geleceği için, çocuklarımız için daha güçlü olmamız için kardeş olmamız, birbirimize sahip çıkmamız gerektiğini, ikinci bir Türkiye’nin olmadığını ve olmayacağını dile getirdi. Son olarak da tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu 40. Yılımızı kutladı ve daha nice yıllarımızı birlikte kutlamayı temenni ederek sözlerini sonlandırdı.

Son olarak da Sn. Hülya Özdemir kürsüye geçerek misafirlerimize ve katılımcılarımıza teşekkürlerini ileterek toplantıyı sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help