Türkiye Jokey Kulübünde Greve Doğru !

Değerli Jokey Kulübü Çalışanları;

 

Uzun süren yeni dönem Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri olumsuz sonuçlanmış ve sendikanız TOLEYİS 22 Nisan 2016 günü saat 11.00’da Grev Uygulama Kararı almıştır. Grevin uygulanmasına sebep ise işverenin uzlaşmaz tutumu olmuştur. En son 15 Nisan 2016 günü yapılan toplantıda ise At Hastaneleri ve Haralara “0” zam (sıfır zam), Hipodrom çalışanlarına ise % 5 zam önermiştir. Sendikamız bunu reddetmiş ve toplantı sona ermiştir.


Bu Sürece Nasıl Gelindi:

 

Maliye Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı arasında daha önce yapılan protokol gereği At Bakımı Yetiştiriciliğine (Hastane ve Haralara) Müşterek Bahislerden ödenek yapılmaması kararlaştırıldığı için buralara ödenen 60 milyon TL. Maliye Bakanlığının talebi ile hiç itiraz edilmeksizin Kulüp Yönetimi tarafından Bakanlığa verildi.

 

Bu yetmezmiş gibi Haralar ve Hastanelerde çalışan 200 işçinin de işine son verildi. Haralarda At Bakım Hizmetlerine % 100 zam yapıldı. Ancak zam nedeniyle Karacabey’deki at sayısı 1500’den 750’ye düştü.

 

Şimdi yarış programlarına baktığımız zaman ne kadar az at koştuğunun sebebi anlaşılacaktır. Oysa ki Jokey Kulübü, kuruluş ve faaliyetlerinde en önemlisi At Islahı ve At Sayısının arttırılmasıdır.

 

Yaklaşık 30 bin kişiye hizmet veren bu kuruluşumuzun faaliyetinin olmazsa olmazı at neslidir. At kalitesinin iyileşmesi ve de çoğaltılmasıdır. Bu yanlış uygulama ile bir gün koşuların yapılması dahi tehlikeye girebilir ve kalite iyice düşer.

 

Yine böyle bir uygulama ile 200 çalışanımızın işsiz kalmasının sebebi olunmuş, istihdamda daraltma olmuştur. Ancak işveren bunu yaparken bir taraftan yeni işçi alımı yapmış, kendi bildiğine dilediğine kadro vermiş, dilediğine dilediği kadar zam yapmıştır.

 

Yıllık gelir 4 milyar TL. olan başta Kredi Yurtlar Kurumu, Savunma Sanayi olmak üzere devletimize 2 milyar TL. katkıda bulunan Türkiye Jokey Kulübünde çalışanlara karşı uygulanan anlayışı taktirlerinize bırakıyoruz.

 

Şimdi At Sahiplerine, Bayilere, Jokeylere, Aprantilere, Seyislere ve Jokey Kulübü sayesinde evine ekmek götürmeye çalışan herkese sesleniyoruz. Siz de işverenin bu uzlaşmaz tutumundan zarar göreceksiniz. Bu bizden kaynaklanmayan bir problemdir. 

 

Problemin çözüm Maliye ve Tarım Bakanlarımız ile Jokey Kulübü Yönetimindedir. Biz artan hayat şartları içerisinde hakkımızın dışında hiçbir şey istemiyoruz.


İŞVERENİN YAPTIĞI HATALARI SÖYLEMEK bizim şuandaki işimiz değildir.


GREV Anayasa ve Yasalarca bize verilen Demokratik bir HAKTIR.


Bu nedenle haklarımız verilmediği taktirde, 22 Nisan günü saat 11.00’da tüm işyerlerinde iş bırakılarak GREV UYGULANACAKTIR.


Değerli üyelerimiz, işkolunda yalnız Türkiye’de değil, Dünyada en güçlü sendikalardan biri olan sendikanız TOLEYİS, Grev süresince sizlere en güçlü bir şekilde maddi ve manevi desteği verecektir.          


Grev Fonunda sizlere en az bir yıl yetecek paramız mevcuttur.


Sizlerden Greve tam ve eksiksiz destek istiyoruz.


Zafer, inançlı güçlü Jokey Çalışanlarının Toleyis Üyelerinin olacaktır.


HAYDİ EL ELE, GÖNÜL GÖNÜLE, TEK YÜREK TEK BİLEK GREVE!


YAŞASIN JOKEY KULÜBÜ ÇALIŞANLARI,

 

YAŞASIN TOLEYİS SENDİKAMIZIN YİĞİT ÜYELERİ! 


                                                  Saygılarımızla,

 


                                              TOLEYİS SENDİKASI

                                                        BAŞKANLAR KURULU

Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help