Toleyis'in Aldığı Grev Kararı Hipodromlara Asıldı.(Yarış Dergisi Haberi)
    

Bu Şartlarda Uzlaşma İmkansız…

 

Türkiye Jokey Kulübü ile Toleyis Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde tüm yollar denenmesine rağmen anlaşmaya varılamayınca, Toleyis Sendikası Yönetim Kurulu yaptığı toplantı sonrasında aldığı Grev kararını, bugün öğle saatlerinde hipodromlara astığı ilanlarla duyurdu.

Bugün öğleden sonra editörümüz Atahan Zilcioğlu ile bir görüşme gerçekleştiren sendika yetkilileri; TJK’nın yarışçılık kısmında görev yapan personele %4 zam önerirken, yetiştiricilik kısmında (haralar, aşım istasyonları, hastaneler vs) çalışan personele zam yapmanın ötesinde halihazırda ödenen ücretlerde indirime gidilmesini istediğini, cirosunu her yıl ciddi oranlarda arttıran kulübün bu yaklaşımının uzlaşılamaz bir yaklaşım olduğunu, bu şartlarda Grev Kararı almaktan başka bir çarelerinin bulunmadığını söylediler.

İlk günden bu yana uzlaşmacı bir tutum sergilediklerini belirten Sendika temsilcileri Zilcioğlu ile yaptıkları konuşmada; “Biz çalışanlarımıza bir bütün olarak bakarız. Yarışçılık kısmı ayrı, yetiştiricilik kısmı ayrı diye bakamayız. TJK ilk günden beri bu ayırımı yapmaya çalışıyor ama bu bizim için kabul edilebilir bir bakış açısı değil. Ayrıca son dönemlerde hara, aşım istasyonu, hastane vs birimlerden 150 civarında personel çıkartılmış olması da bizleri son derece üzüyor.

Atanan arabulucu hazırladığı raporunu işverene, sendikaya ve İşkur’a gönderdi. Bu andan itibaren bizim gren kararı almaktan başka bir çaremiz kalmadı. Grev kararı böyle bir durumda bir tercihten öte bir zorunluluktur. Bu doğrultuda bizde üzerimize düşen görevi taptık ve 22 Nisan 2016 tarihinden başlamak üzere grev kararını aldık.” dedi.

 

Yarışlar Durabilir…!

Toleyis Sendikası TJK’da çalışan üyeleri için % 20 zam talep ediyor. Ayrıca asgari ücretin artmasından sonra maaşları aşağıda kalan Beyaz yakalı ve teknik personele de ilave 200 TL zam istiyorlar. Ancak bu teklif elbette ki pazarlığa açık bir teklif. Lakin TJK’nın önerdiği yüzdelere inilmesi de şu an için pek mümkün görünmüyor. Görüşlerini aldığımız yetkililer, grevin hayata geçmesi ile birlikte hipodromda yasa gereği belli sayıda personelin çalışabileceğini ve bu sayıdaki personelle yarışların devam etmesinin de mümkün olmadığını söylüyorlar. Toplam 1700 üyesi bulunan sendikanın TJK bünyesinde çalışan 530 üyesinin bulunduğunu, grev başladığı andan itibaren kapsam dışı personelin de kendilerine destek vermelerini beklediklerini belirtiyorlar.

 

Gerekiyorsa TJK ile Yan Yana Ankara’ya Gideriz…

Sendika yetkilileri TJK’nın yaşadığı bürokratik sıkıntıların farkında olduklarını, Kulüp Yönetimine arzu edilirse sorunların aşılması konusunda işbirliği yapılarak birlikte Ankara’ya gidebileceklerini söylediklerini belirtiyorlar.

Sendika kısmında bunlar yaşanırken TJK Yönetim Kurulu’nun da alınan bu grev kararı ile ilgili bu hafta toplantı yapacağı söyleniyor.

Öte yandan sadece çalışanlar değil Yarış Camiasının tümü yaşanan gelişmeleri endişe ile izliyor. Olası bir grev kararın yaşatacağı olumsuzluklar, başta TYAYSD olmak üzere sektördeki diğer Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da değerlendiriliyor.

 

Yarış Dergisi

Atahan ZİLCİOĞLU

05.04.2016 Tarihli Haberi

Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Agtif GOTURKEY TODEM                               
LiveZilla Live Help